Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Účinky echinacey na imunitu. Podpořte ji čajem, kapkami či tinkturou!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

9. 11. 2018

Již v dávných časech žvýkali kořen tradiční léčivé rostliny severoameričtí Indiáni, aby zahnali bolesti. K čemu je echinacea dobrá a jak ji užívat?

Třapatka nachová

Echinacee Indiáni říkali různě – roztomilou přezdívkou je třeba „sluneční klobouk“. Jejím českým názvem je pak třapatka nachová. Z prérií Severní Ameriky se do Evropy dostala zhruba v 17. století. Rostlině nápadně připomínající kopretinu se ve volné přírodě moc nedaří, bez obav se však dá pěstovat v zahradách či parcích.

Proti nemocem

Echinacea je vynášena do nebes hlavně pro svůj blahodárný vliv na přirozenou obranyschopnost organismu. Zvláště v chladnějším období je výborným prostředkem prevence proti nachlazení a chřipkovým epidemiím. Má rovněž protizánětlivé účinky.

Jak užívat echinaceu

Z echinacey se nejčastěji využívá kořen, jehož léčivé účinky jsou nejsilnější, o něco méně pak nať a květy rostliny. S dávkováním se však musí opatrně, jelikož působení kořene třapatky je opravdu intenzivní. Těhotné a kojící ženy by se jí měly raději úplně vyhnout.

Echinaceu můžete zakoupit jako tinkturu, kapky či mast, často je také součástí čajů a sirupů. Rostlina je vhodná jak pro vnější, tak i vnitřní použití.

Většina Čechů nepozná chřipku. Vhodnou prevenci pak volí jen zlomek lidí

Na rány a popáleniny

Pro vnější použití je hodí zejména tinktura. Tu si můžete vyrobit i sami doma. Stačí, pokud necháte 100 gramů nastrouhaného kořene louhovat v 500 mililitrech šedesátiprocentního lihu po dobu jednoho týdne.

Tinktura z echinacey urychlí hojení popálenin, proleženin a problematických rán, používá se také při ekzémech, zánětlivých kožních onemocněních či potížích s křečovými žílami. Na postiženou kůži lze přikládat i obklady namočené v odvaru z echinacey.

Prevence i léčba

Vnější použití echinacey je širší. Vedle tinktury je výborný echinaceový čaj či sirup, extrakt z rostliny najdeme rovněž ve spoustě potravinových doplňků. Echinacea stimuluje činnost bílých krvinek, čímž výrazně napomáhá k posílení imunity. Je dobrá nejen jako prevence, ale také pro rychlejší zotavení organismu.

Echinacea dokáže zmírnit průběh nachlazení, infekcí dýchací cest, ale i různých onemocnění močového ústrojí. Pomůže také při častých zánětech kloubů, alergiích, potížích s prostatou anebo s žaludečními vředy.

Recept na smrkový sirup a med – proti nachlazení a na podporu imunity

Echinacea a rakovina

V současnosti je echinacea zkoumána pro možné protinádorové působení, moc se toho ale prozatím nezjistilo. Pacientům procházejícím chemoterapií či ozařováním, jež bílé krvinky zpravidla devastují, je však její užívání každopádně doporučováno.

Sběr a skladování echinacey

Pokud si přípravky z echinacey nechcete kupovat v obchodě, můžete si tuto léčivku vypěstovat doma na zahradě. Kořeny se sbírají na podzim, rostlina však musí být alespoň tři roky stará. Květy a nať sbírejte od července do září.

Květy a nať můžete nechat volně schnout na suchém a temném místě, kořen nejlépe usušíte umělým teplem. Dejte však pozor aby teplota nepřesáhla 50 stupňů Celsia. Usušenou echinaceu skladujte v suchu a zabalenou v papíru.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Účinky echinacey na imunitu. Podpořte ji čajem, kapkami či tinkturou!