Menu
WomanOnly
Zahrada

Podzemnici olejnou si lze vypěstovat už i v Česku. Poradíme, jak na to

Petr Gorás

Petr Gorás

20. 11. 2021

Z této původem tropické rostliny pochází plody, které známe jako arašídy nebo buráky. Ačkoli se dosud pěstovala jen v teplých krajinách, díky čím dál tropičtějším létům a šlechtění se této rostlině začíná pomalu dařit už i v našem podnebném pásmu. Je však potřeba se na to dopředu připravit.

Luštěnina z Jižní Ameriky

Ačkoli se někdy semenům podzemnice olejné říká „burské oříšky“ (podle jihoafrických osadníků známých jako Búrové), nejedná se o ořech, a ani původem nemá s africkým kontinentem nic společného. Buráky se sice spolu s ořechy řadí mezi skořápkové plody, jedná se však o luštěninu. To zjistíte obzvláště tehdy, pokud se dostanete k čerstvým nepraženým arašídům – chutí totiž nápadně připomínají hrášek. K dostání jsou často v prodejnách zdravé výživy, případně i v bezobalových prodejnách. A nebo se je můžete pokusit sami vypěstovat. Teprve po upražení se jí dostane oné „oříškové“ chuti.

A původ této podivuhodné rostliny? Podle dochovaných nalezišť víme, že domestikovaná podzemnice olejná se pěstovala v oblasti dnešního Peru už minimálně před třemi tisíci lety. Díky španělským mořeplavcům, a především pak díky široké škále využití se tato rostlina pěstuje po celém světě. Největšími producenty jsou i díky své rozloze Čína a Indie, přičemž zde se pěstuje především pro cenný arašídový olej. Ze stejného důvodu se pěstuje i v Africe poblíž rovníku. V USA by si zase nedokázali představit život bez arašídového másla. Dalším zajímavým využitím je také arašídová mouka, která je bohatá na bílkoviny a osvědčí se především v bezlepkových receptech.

Buráky dětem patří, či nepatří? Jsou chutné a výživné, ale…

Výživové hodnoty podzemnice olejné

Arašídy si svou popularitu získaly i díky svým výživovým hodnotám. Především obsahují spoustu bílkovin (cca 25 g ve 100 g arašídů) a vlákniny (8 g), což z nich dělá skvělou svačinu, která zasytí na delší dobu. Tuky (50 g) jsou pak v arašídech tvořeny především omega 6 nenasycenými mastnými kyselinami.  Ani obsah minerálů není k zahození. Ve sto gramech arašídů se nachází přibližně polovina doporučené denní dávky hořčíku (165 mg) a čtvrtina železa (4,5 mg).

Významný je i podíl zinku, vápníku a draslíku. V rozumném množství se tak jedná o zdraví prospěšnou potravinu. Je však třeba si dát pozor na vysoký obsah soli u solených arašídů a také u prodávaných arašídových pomazánek.

Pěstování podzemnice olejné v Česku

Sází se nevyloupané a neopražené lusky podzemnice olejné, které se dají speciálně pro výsev sehnat už i v Česku, minimálně na specializovaných e-shopech. Tak jako u ostatních plodin, i u podzemnice olejné existuje široká škála odrůd, z nichž některé se více hodí do našich chladnějších podmínek. Zpravidla se vysazují na konci května nebo v první půlce června, a to v závislosti na počasí – po výsadbě už by totiž teploty neměly klesat pod 20 °C. V našich podmínkách je určitě jistější pěstovat podzemnici ve skleníku, který zajistí vyšší teplotu.

Podzemnice olejná květy

Zdroj: Shutterstock

Pokud ale nemáte skleník, případně ani foliovník, nevadí. Sazenice podzemnice olejné si můžete předpěstovat doma ve větším květináči nebo truhlíku už někdy v dubnu. Nádoba se naplní ze dvou třetin hlínou, poté se vloží tři až čtyři lusky, a nakonec se zasypou palec tlustou vrstvou hlíny. Hlína by měla být lehká a písčitá. Až nebudou hrozit noční mrazíky, vysadíte podzemnici do obyčejného záhonu na místo, kde se jí po celý den dostane přímého slunečního svitu.

Kdy je třeba věnovat podzemnici pozornost a kdy ji sklidit?

Podzemnice olejná kvete žlutým květem a po opylování se začne dít zajímavá věc. Okvětní lístky opadají a zbylý semeník se ohne a zavrtá do země, kde se z něj následně začnou tvořit arašídové lusky. Proto je po vykvetení potřeba nakypřit půdu kolem rostliny, aby tento proces proběhl úspěšně.

A kdy se podzemnice olejná sklízí? V našem podnebí by měla dozrát někdy začátkem září, před příchodem prvních mrazů. Zralost podzemnice se pozná podle zežloutnutí nadzemní části rostliny. Lusky se vykopávají pomocí vidlí, podobně jako brambory.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Podzemnici olejnou si lze vypěstovat už i v Česku. Poradíme, jak na to