Pomelo kromě vitamínů nabízí i hromadu vlákniny. Jak ho využít v kuchyni?
Rhiana Horovská
22. 11. 2021
Pomelo je ovoce, které v našich končinách skoro každý někdy ochutnal, ale moc často se nejí. Zaslouží si stejnou popularitu jako jeho příbuzné pomeranče a mandarinky? Přikláníme se spíše ke kladné odpovědi. Pomelo se možná hůře loupe, díky své unikátní chuti se však hodí i pro odpůrce kyselého ovoce a dá se přidat do různých pokrmů. Navíc prospěje vašemu zdraví.
Pomelo je předkem grepů a pomerančů
Co je vlastně pomelo? Rostlina svým latinským názvem citrus maxima napovídá, že plodí velké citrusy. Konkrétně jde o největší citrusové plody na světě, které mohou vážit až 5 kg. Není však do velkých rozměrů vyšlechtěné – ba dokonce naopak.
Citrusy se odnedávna kříží a šlechtí, přičemž mnoho hybridů vzniklo samovolně v přírodě. Jedním z výchozích druhů je pomelo. Grep, pomeranč i citron jsou ve skutečnosti zkřížení potomci pomela, mandarinek a případně dalších příbuzných citrusů.
Málokterý (spíše žádný) plod vypadá jako pomelo. Jak poznat toto ovoce? Bývá velké asi jako hlava dítěte a zpravidla žluté, existuje však i načervenalá varianta. Tvarem pomelo připomíná něco mezi koulí a vejcem, dužina je světlá a obalená velkým množstvím tuhé bílé tkáně.
Exotické ovoce. Které stojí za vyzkoušení a v čem je prospěšné?
Odkud je pomelo, kde se pěstuje a jakou má tradici?
Kromě názvu pomelo strom a jeho ovoce také nesou spoustu původních asijských jmen v závislosti na konkrétní lokalitě. Pomelovníky se původně vyskytují v jihovýchodní Asii, odkud se velmi brzy dostaly také na Srí Lanku, do Číny, a teprve o stovky let později do celého světa.
V místech, kde přirozeně roste, tvoří pomelo častou součást jídelníčku, například v salátech, a často se solí. Filipínci pomelo rádi kombinují s ananasem, Malajci ho jedí proti bolesti břicha a Číňané z něj vyrábějí doplňky stravy. Pomelo také patří k Svátku středu podzimu, který se slaví v Číně, na Tchaj-wanu a v některých sousedních státech. Na některých místech se používají i pomelové listy a květy. Z těch se totiž dá vylisovat olej a vyrobit parfém.
Aby se dalo pomelo pěstovat, potřebuje (sub)tropické prostředí. Export je z velké části závislý na produkci v Thajsku a dalších asijských zemích, pomela se však v určité míře daří pěstovat i ve Španělsku. Máte-li dostatečně horký a vlhký skleník, můžete se pokusit pomelo vypěstovat, ale strom vám začne plodit nejdříve po osmi letech.
Pomelo a zdraví: Proč zařadit pomelo do jídelníčku
Je to možná součást jídelníčku například pro všechny, kteří chtějí shodit pár kil. Ne že by pomelo hubnutí přímo podporovalo, ale skoro se z něj nepřibírá. V průměru mívá pomelo sacharidů tak málo, že to snad nestojí za řeč, a tuk téměř žádný. Také potlačuje chuť k jídlu pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.
Díky svému složení je pomelo kalorické jen minimálně: 40 kcal na 100 gramů. Je to jeden z druhů ovoce s nejnižší energetickou hodnotou. Přesto jde o výživově hodnotnou potravinu, a to díky obsahu vitamínů a minerálů. Denní dávku vitamínu C získáte už jen z malého kousku pomela, a navíc si doplníte trochu vitamínů B. Pomelo je taktéž poměrně bohaté na draslík, vápník, železo a další prvky.
Významný je i účinek pomela na trávení. Stejně jako některé jiné ovoce a zelenina totiž má vysoký obsah vlákniny, která upravuje konzistenci stolice. Jedno pomelo má více než pětinu doporučeného denního příjmu vlákniny.
Pomelo při cukrovce neškodí
Pomelo je zdravé rovnou z několika důvodů a proto se hodí do mnoha typů různě cílených diet. Pomelo na cholesterol, pomelo na hubnutí, pomelo na imunitu… Někteří lidé však mají zvýšenou citlivost na potraviny. Kdo může a kdo nesmí jíst pomelo?
Pomelo a cukrovka k sobě jdou krásně, jak plyne z výše uvedených informací.. Je málo sladké, navíc snižuje vylučování inzulínu. Vyhýbat byste se mu však měli při histaminové intoleranci, stejně jako jiným citrusům. Pomelo a grep někteří lidé snášejí lépe než pomeranče, ale není to pravidlem.
Kdy je pomelo nebezpečné?
Další otázkou je pomelo v těhotenství, kdy se člověk musí vzdát mnoha různých látek a potravin. Dobrá zpráva je, že jíst pomelo je naprosto bezpečné a zdravé, a dokonce to prospěje i vývoji plodu. Jediný háček, který to má, se vztahuje na všechny těhotné i netěhotné osoby: při přejedení pomelem hrozí mírné podráždění žaludku.
Vyhněte se pomelu obloukem, užíváte-li některé léky či drogy. Stejně jako grep, i pomelo obsahuje látky, které reagují s různými léčivy. Bylo zjištěno kolem 85 léků, se kterými se nesmí jíst grep a pomelo. Jsou mezi nimi sedativa, antidepresiva, antihistaminika i léky na cholesterol (paradoxně), a dokonce i prachsprostý kofein. Někdy toto ovoce způsobí neúčinnost léku, při jiných kombinacích nastávají opravdu ošklivé vedlejší účinky.
Jak poznáte u pomela zralost? Jak ho správně vybrat?
Občas se může stát, že natrefíte na hořké a nezralé pomelo. Jak vybrat ten správný kus? Pomela dozrávají až při převozu. Má-li ovoce nalezenalou barvu, bude ještě potřebovat trochu času. Žlutější pomela jsou sladší, některá mají dokonce naoranžovělý odstín.
Zkontrolujte, jestli slupka není svraštělá nebo prasklá. Osychání má bránit plastový obal. Pomelo prodávané bez obalu však není nutně oschlé, a navíc jeho koupí podpoříte šetrnější přístup k planetě. Tedy ovšem pokud daná společnost používá co nejšetrnější způsob transportu ovoce.
Jak se krájí pomelo & jak oloupat dužinu
Mandarinky se vyznačují velmi snadným loupáním. To se bohužel netýká pomela. Jak oloupat z pomela všechny slupky co nejpohodlněji? Naštěstí na to existuje trik. Uřízněte na jednom konci vršek, tedy jen malé kolečko. Na pomelu vznikne plošinka, kterou je třeba rozdělit na osminky. Každý řez pak prohlubte a protáhněte až dolů po straně pomela. Vzniklé kousky tlusté slupky lze nahoře podebrat prstem a stáhnout.
Dužina pomela je stejně jako u jiných citrusů rozdělená na několik měsíčků potažených membránou. Ta není jemná jako u většiny příbuzného ovoce ale docela tuhá. Proto je ji třeba také odloupnout a vyhodit. Při sundávání vnitřních membrán si můžete pomoci nožíkem a pokud se dužina nerozdrolí, získáte kousky pomela ve tvaru měsíčků.
Někteří lidé preferují loupání pomela po spirále nebo při trošce šikovnosti stažením slupky z celé jedné podélné půlky naráz. Plod také můžete překrojit napůl oddělením horního a dolního konce a potom dužinu vyjíst lžičkou přímo z každého rozkrojeného měsíčku.
Zpracování pomela: Recept na thajský salát yam-som-o
Pomelo v kuchyni využijete čerstvé i sušené (prodává se v hotových baleních nebo na váhu). Sušené pomelo je dobré samotné i jako příměs do kaše nebo do bábovky. Čerstvé pomelo lze použít například v tomto tradičním thajském salátu. Množství ingrediencí stačí na 4 porce.
- 600 g dužiny pomela
- 400 g krevet
- 200 ml kokosového mléka
- 100 g loupaných arašídů
- 100 g sušeného kokosu (proužky či strouhaný)
- 2 listy kafírové limety
- 1 stonek citronové trávy
- kousek koriandru
- pár lístků máty
- půl cibule
- 2 stroužky česneku
- 3 lžíce třtinového cukru
- lžička chilli prášku
- 3 lžíce rybí omáčky
- olej
Pomelovou dužinu nakrájíme či natrháme nadrobno. Syrové krevety uvaříme ve vodě, popřípadě seženeme sušené a rozmixujeme je. Česnek, cibuli, papričku i veškeré „zelené” přísady nakrájíme nadrobno.
Na pánev nalijeme olej a orestujeme na něm česnek s cibulí, chili práškem a cukrem. Pak vmícháme kokosové mléko, sundáme z plotny a necháme odstát. Na druhé pánvi krátce opražíme arašídy a sušený kokos.
V míse smícháme pomelo, krevety, arašídy s kokosem a kokosové mléko s cibulí a česnekem. Přidáme limetkovou šťávu, rybí omáčku, mátu, koriandr, kafír a citronovou trávu. Všechno znovu promícháme.
Poté, co uděláte z pomela salát a smícháte ho se zálivkou (v tomto případě směsí kokosového mléka a dalších přísad) je třeba ho ihned spotřebovat. Jeho kvalita rychle klesá i při skladování v lednici.