Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Pomeranian: Hravý a inteligentní pes vhodný i pro cestovatele

Pomeranian – malý chlupáč se společenskou povahou, který si díky svému roztomilému vzhledu získává čím dál tím více příznivců. Pokud toužíte po psím parťákovi, se kterým je snadné cestovat, mohl by pro vás být tou správnou volbou. Jakou má pomeranian povahu, jak se o něj starat a proč si ho pořizovat pouze od zodpovědných chovatelů?

Drobný psík s hustou srstí

Pokud jde o vzhled, je hlavní charakteristikou pomeraniana huňatá srst, díky níž se tento pes nápadně podobá malému medvídkovi. Pomeraniani jsou maličcí, jejich výška obvykle nepřesahuje 22 cm a váha 3 kg. Je proto snadné s nimi cestovat například vlakem nebo autobusem, zároveň se jedná o plemeno vhodné do bytu.

Srst pomeranianů se skládá z podsady a krycí části a je velmi objemná. Mnohé jistě potěší, že navzdory tomu, jak je pomeranian chundelatý, nelíná. Barva srsti může být od bílé přes oranžovou a krémovou až po hnědou či černou.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Hravý a věrný přítel

Pomeraniani jsou známí svou vysokou inteligencí, poslušností a společenskou povahou. Pomeranian miluje lidi, zábavu a především jedince svého druhu. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, nejedná se o typického „gaučáka“. Pomeraniani jsou aktivní a užívají si dlouhé procházky. Také se rádi učí nové povely a ocení jak hry s míčkem, tak agility přizpůsobené jejich velikosti.

Jedná se o velmi přátelské a sebevědomé plemeno, které je temperamentní, ale nikoliv agresivní. Pomeranian se proto hodí například i do rodiny s dětmi nebo jinými domácími zvířaty. Za nevýhodu lze považovat skutečnost, že poměrně hodně štěká, na což by měl být budoucí majitel připraven.

Co obnáší výchova pomeraniana?

Pomeraniani jsou společenští a přítomnost páníčka si velmi užívají. Z tohoto důvodu je důležité naučit pomeraniana zůstávat o samotě. Doporučujeme to neodkládat, protože učit to dospělého psa je obtížné.

Vzhledem k tomu, že se čas od času může projevovat nadmíru sebevědomě, a to i vůči mnohem větším psům, je důležitá také jeho socializace. Pokud v okolí nemáte žádné psy, se kterými by pomeranian mohl přijít do kontaktu, je vhodné ve štěněcím věku navštěvovat psí školu.

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

Péče o pomeraniana

Huňatá srst pomeraniana vyžaduje pravidelné česání, ideálně alespoň dvakrát týdně. Rovněž je nutné pamatovat na péči o uši a oči, kterou lze provádět s pomocí speciálních čisticích přípravků. Co nejdříve bychom měli začít s čištěním zubů, popřípadě alespoň s podáváním žvýkacích pamlsků pro zdravější chrup.

Pomeranian –  pro a proti:

+ je skladný, vhodný na cestování
+ je veselý a hravý, nudit se s ním rozhodně nebudete
+ je akční a bez problému zvládne i delší výlet
+ rád trénuje a učí se nové povely
+ dobře se snáší s jinými zvířaty
+ nelíná

většina pomeranianů si ráda zaštěká
hrozí mu řada zdravotních problémů (týká se především „pomeranianů“ bez PP)
jeho srst vyžaduje pravidelnou péči

Havanský psík: Veselý a poslušný pes vhodný do rodiny

Pro koho je pomeranian vhodný?

Pomeranian je nejspokojenější v přítomnosti svého páníčka, proto není vhodné nechávat toto plemeno příliš dlouho o samotě. Zároveň je poměrně akční, a tak je potřeba věnovat dostatek času hrám. Není nutné ho brát na několikakilometrové procházky, ale měli bychom mu dopřát dostatek pozornosti.

Jedná se o psa, který je vhodný pro každého, kdo mu dokáže dát výše zmíněné. Určitě si jej mohou pořídit například i rodiny s dětmi nebo starší lidé, kterým nevadí si se psem pravidelně hrát a pečovat o něj. Doporučit jej lze i začátečníkům, jelikož je poslušný a není agresivní. Určitě to však neznamená, že nepotřebuje vůbec žádnou výchovu.

Velkou výhodou je, že pomeranian je parťákem vhodným na cesty. Díky velikosti je jednoduché ho převážet, a to například i v kabině letadla.

Standardní, trpasličí a králičí jezevčík: Typicky paličatý, ale věrný pes

Proč si pořídit pomeraniana z chovatelské stanice?

Štěňata pomeraniana bychom měli kupovat pouze od členů klubu chovatelů. Zvířata, která jsou běžně inzerována na internetu jako „mini pomeranian bez PP“ a podobně, budou totiž velmi pravděpodobně trpět různými chorobami, ke kterým jsou tito psi obecně náchylní. Zkušený chovatel ví, jak zajistit, aby bylo zvíře zdravé, a zaměřují se také na povahové vlastnosti. Psi, u kterých se projeví nějaké onemocnění, jsou z chovu vyřazováni.

Seriózní chovatel nabídne možnost návštěvy u něho doma, kde si lze štěňata pomeraniana prohlédnout a případně se zeptat na jakékoliv otázky týkající se péče, výchovy a podobě. „Chovatelé“, kteří množí štěňata za účelem zisku a bez potřebných znalostí, takovou možnost z pochopitelných důvodů nenabízejí.

Pomeranian vs. trpasličí německý špic

Pomeranian je často zaměňován s trpasličím německým špicem, což je sice plemeno příbuzné, ale odlišné. Je to patrné již z jejich vzhledu – pomeranian má hlavu kulatější, zatímco trpasličí německý špic spíše klínovitou. Uši špice jsou špičatější a posazené blíže k sobě. Na rozdíl od pomeranianů špicové línají.

Také stavba těla je odlišná – pomeranian má robustnější kostru a silnější, kratší končetiny. Ocas se nachází na hřbetě, blíže k hlavě. Tělo trpasličího německého špice není tak kompaktní a jeho ocas je zahnutý a posazený na bok.

Inteligentní a energický australský ovčák: Ke komu se toto plemeno hodí?

Jaké nemoci pomeranianovi hrozí?

Jakožto malé plemeno je pomeranian poměrně náchylný k různým onemocněním a dalším zdravotním problémům. Jedná se například o dýchací obtíže, srdeční onemocnění, hluchotu, diabetes mellitus nebo problémy s klouby. Právě proto je důležité koupit pomeraniana z chovatelské stanice a riziko těchto zdravotních problémů tak minimalizovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pomeranian: Hravý a inteligentní pes vhodný i pro cestovatele