Popenec obecný nemusí být jen plevelem, ale i léčivkou s okrasnou funkcí
Martina Havlíčková
23. 6. 2022
Popenec je velmi často považován plevel, alespoň v tom smyslu, že se rozrůstá na nežádoucích místech zahrady. Pokud však připustíte, že je to léčivá bylina a může mít i okrasnou funkci, vaše zahrada dostane fialové květy a vy jako bonus léčivku na kašel i jiná onemocnění.
Charakteristika popence
Popenec obecný (Glechoma hederacea) se také někdy lidově nazývá břečťan zemní, ačkoli se skutečným břečťanem toho má jen pramálo společného. Dalšími běžnými druhy jsou popenec břečťanovitý či popenec plazivý, avšak laik v nich na první pohled nepozná rozdíl. V Česku se navíc ještě vyskytuje popenec chlupatý.
Jak už napovídá jeho oficiální název „popenec“ i lidový název „břečťan zemní“, jedná se o přízemně popínavou rostlinu. Patří mezi stálezelené trvalky, které rostou rychlým tempem. Popenec není mrazuvzdorný, ale jedná se o invazivní rostlinu (odtud jeho pověst plevele) a není nutné jej nijak uschovávat na zimu. Uchovává se sám pomocí kořenů. Dobu květenství má od března do května, nejpozději kvete ještě v červnu.
Je rozšířen po celé Evropě, v části Asie a na Dálném východě. Ve volné přírodě jej najdete na loukách, kde je často schovaný pod vyššími rostlinami, na mezích a na okrajích lesů. Na těchto místech si jej můžete nasbírat nejen na usušení, ale i na rozmnožení na zahradu. Popenec lze použít i do skalek a kolem kamenných zídek, kterým pak dodává přímořský vzhled.
Jaké bylinky sbírat v dubnu? Příroda nenabízí jen kopřivy a medvědí česnek
Léčivé účinky popence
Plicní problémy – nadrcený popenec je vhodný k výrobě výluhů na mírné plicní problémy jako je kašel či zánět průdušek (bronchitida).
Adstringentní účinky – pro své svíravé vlastnosti je vhodný k vysoušení tělesných tekutin jako je hlen. Svým adstringentním vlivem také zastavuje krvácení.
Menstruační bolesti – pomáhá při menstruačních bolestech, nedoporučuje se však při těhotenství, neboť stahuje svalovou tkáň dělohy a má tedy abortivní vliv. Kdysi se dokonce používal jako bylina napomáhající domácímu potratu, dnes se však pro tento účel silně nedoporučuje.
Antioxidant – díky svým fenolickým sloučeninám (které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit) působí popenec jako antioxidant. Výzkumy navíc potvrdily, že je účinnějším antioxidantem než komerčně prodávaný vitamin C a vitamin E.
Záněty kůže – popenec je vhodný na léčbu zánětů kůže, které jsou vyvolané UV zářením. Lze jej tedy použít i při spálení kůže, a to rovnou čerstvě utržené listy, které se přikládají na postižená místa. Mluví se také o tom, že má depigmentační účinky, ale to výzkumy nepotvrdily a jedná se tak spíše o lidový dojem.
Problémy s močovým ústrojím – popenec lze použít při infekcích močového ústrojí a při močových kamenech.
Alelopaticé účinky – další výzkum zjistil, že ovlivňuje klíčivost vybraných rostlin a jejich reprodukci. Především ředkviček a šáchoru.
Na co popenec NENÍ vhodný
Onemocnění ledvin a jater – nedoporučuje se používat při onemocnění ledvin a jater, neboť obsahuje látky, které tyto orgány dráždí. Především se pak nedoporučuje používat mletý popenec.
Epilepsie – popenec má kontraindikace i při epileptických záchvatech, neboť je může přímo způsobit a nedoporučuje se jej užívat, ani pokud máte epilepsii již vyléčenou.
V těhotenství a při kojení. Může vyvolat potrat. V době kojení nejsou záznamy o vlivu, přesto se z hlediska prevence nedoporučuje jej užívat.
Rozrazil rezekvítek: Bylina, jíž byly připisovány magické i léčebné účinky
K čemu se popenec využívá
Popenec je v malých dávkách vhodný k ochucení jídel a jako lék. Ve větším množství však může u zdravého člověka podráždit žaludek, střeva a ledviny, a také trvale poškodit játra.
Jeho chuť je kořenitá a zemitá, při rozdrcení jeho listy voní mátovou vůní. Za čerstva jsou nejvhodnější mladé rostliny, neboť jsou jemné a není nutné je nijak upravovat. Naopak pokud máte starší popenec, doporučuje se již nadrobno nakrájet či jinak tepelně upravit a tím změkčit.
Vhodná dávka popence závisí na faktorech jako je věk uživatele a jeho zdravotní stav. Konzumujte raději střídmě a spíše jen k dochucení nebo jako bylinu na čaj. Často se používá do čajů ve směsi s listy verbeny.
Možná záměna popence
Pokud se budete řídit specifickým obdobím popence růstu a jeho vzhledem, je málo pravděpodobné, že jej zaměníte s jedovatou rostlinou. Navíc se jedná o velmi aromatickou bylinu, která má specifické fialové květy a listy podobné hluchavkám – ostatně patří i do stejné čeledi. Záměna je tak možná hlavně s hluchavkou objímavou a nachovou, které mají též fialové květy. Vzácně má popenec bílé květy, a ten pak lze zaměnit za česnáček lékařský. Žádná z těchto bylin není jedovatá pro člověka.
Andělika je andělská bylinka, která chránila před morem i jedem. S čím nám pomůže dnes?
Jak pěstovat popenec
Popenec můžete jednoduše vzít z volné přírody a zasadit na zahradě. Daří se mu zejména na vlhkých stanovištích, ale pokud jej jednoduše zasadíte do těžké a úrodné půdy, bude se mu dařit i tam. Nevadí mu ani vápenaté půdy, růst naopak nebude v silně kyselých či slaných půdách, které vyloženě nesnáší. Snadno se pak množí pomocí plazivých výběžků, kde se v žlábcích listů vytvářejí kořínky. V menší míře jej jde namnožit i semeny (mají žlutohnědou barvu).
Riziko pěstování popence
Jakmile se popenec usadí kořeny do půdy, je obtížné ho následně ovládat, a to kvůli jeho bujnému systému kořenů. Pokud se chcete popence nadobro zbavit, nebo jen omezit jeho šíření, je potřeba důkladně odstranit všechny kořeny. Už proto se doporučuje jej pěstovat spíše v květináčích, kde je mírnější riziko jeho invaze dál do zahrady.
Zajímavosti
Staří Germáni popenec používali k čiření piva (odstranění kalů a nežádoucích částic), ale také k jeho dochucování a konzervování. Má totiž podobné vlastnosti jako chmel.
Ve středověku byla rostlina známá jako „vinná réva Panny Marie“.
Používá se při výrobě sýra jako náhražka živočišného syřidla.
Zdroje: plantlife.org.uk, pfaf.org, invasive.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov11, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov23, fs.fed.us, botanical-online.com, rxlist.com, ncbi.nlm.nih.gov, cabi.org, researchgate.net