Zdravý životní styl začíná pomalu vyznávat stále více lidí. Připravujeme si jídla z nových, nově objevených nebo exotických surovin a právě kuskus je jednou z nich. Jde o droboučké kulisčky, které ve vodě rychle bobtnají a kuskus je proto oblíbený téměř na jakýkoli způsob. Jeho příprava je totiž doslova blesková a přitom chutná výborně.
Co je kuskus zač
Kuskus je jednou ze základních potravin lidí v severní Africe. Jedná se o spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z pšenice, ječmene nebo prosa. Do Evropy se dostal hlavně přes Francii díky přistěhovalcům z arabských zemí.
Chutí i vzhledem je kuskus podobný bulguru, rozdíl je jen ten, že se nejedná o krupici, ale o pšeničné krupky.
Kuskus šetří čas a podporuje zdraví. Zkuste ho na slano i na sladko
Jak se dá kuskus použít
Kuskus nebo také cous cous se i v tradiční severoafrické kuchyni používá na mnoho způsobů. Slouží jako hlavní složka nebo třeba příloha mnoha jídel ze zeleniny (například z rajčat, mrkve, dýně, cukety či zelí) a masa (nejčastěji drůbežího, hovězího, jehněčího nebo také ryby).
Tip: Typickým kořením do kuskusu je ras el-Hanout a pro ostřejší chuť se používá také harissa.
Použít se dá i studený kuskus, často se podává jako salát s mořskými plody. Hodí se výborně i do sladkých jídel, například s mlékem, rozinkami nebo mandlemi.
Jak připravit kuskus
Kuskus zalijeme vroucí vodou v poměru 1:2 (1 díl kuskusu a 2 díly vody). Pak ho pečlivě promícháme vidličkou a necháme asi 10 minut odstát pod pokličkou. Dál už pokračujeme podle receptu nebo vlastní fantazie.
Tip: Kuskus není dobré vařit, i když to výrobci na některých baleních uvádějí. Měl by totiž být nakonec sypký a toho po uvaření nedosáhneme.
Proč jíst kuskus
Kuskus je bohatým zdrojem uhlohydrátů, vlákniny, bílkovin a vitamínů B a E, kromě toho také dodává tělu vápník, železo a fosfor. Běžně se kuskus zařazuje mezi těstoviny. Je ale lehčí a přitom dobře zasytí.