Koronavirus jsme zatím neporazili. I když se v mnoha okresech pravidla zmírnila a mnozí odvážlivci také vyrazili na zahraniční dovolenou, na Karvinsku a Frýdecko-Místecku se kvůli četnosti nových případů nákazy koronavirem stále povinně nosí roušky. Zpřísněná opatření nyní nově platí pro celý Moravskoslezský kraj. Zatímco u většiny lidí probíhá onemocnění jen s mírnými příznaky, objevují se informace, že ani pacienti s lehkým průběhem nemoci nemají vyhráno. Co tedy hrozí?
Jaké následky může mít koronavirus?
Většina případů onemocnění Covid-19 probíhá jen s mírnými příznaky, které se podobají běžné viróze. Projevy nákazy koronavirem tedy nevyžadují vždy hospitalizaci a záchranu života. Ani u mírných příznaků onemocnění však nemáme vyhráno. Objevují se nové poznatky, které dokazují dlouhotrvající chronické potíže, anebo komplikace, které se objeví až za delší dobu, například po pár měsících.
O tom, jaké následky by mohl koronavirus v našem organismu způsobovat, se už spekuluje delší dobu. Hovoří se o snížení kapacity plic, chronické únavě, neurologických potížích nebo poškození mozku. Věda však stále nenachází spolehlivé odpovědi. Problémy, které se po různě dlouhé době objeví u člověka, který prodělal onemocnění Covid-19, se nově označuje jako postcovidový syndrom. O co vlastně jde a jak se postcovidový syndrom projevuje?
Postcovidový syndrom a co od něj můžeme čekat?
Vědci jsou stále bezradní a pokouší se o nové a nové výzkumy. Jak se zdá, nikdo se nemůže cítit v bezpečí. Ani pacienti s mírnými příznaky si nemohou být jisti, že jim virus po čase nezpůsobí paseku v celém těle a nezačne napadat buňky a vnitřní orgány. Bylo zjištěno, že rozsah škod v napadeném organismu je velice pestrý, koronavirus totiž neútočí pouze na plíce. Přibývají případy poruch motoriky, různých neurologických onemocnění, mozkové mrtvice u mladých lidí, zánětů mozku s projevy deliria, všelijakých syndromů, nebo se třeba také objevuje nemoc nazvaná akutní diseminovaná encefalomyelitida (ADEM). Jedná se o závažné onemocnění mozku a míchy s častým následkem smrti. Pokud člověk přežije, stává se invalidním. Tyto informace o zvýšení nárůstu zmíněných nemocí byly zjištěny na základě studie zkoumající nakažené pacienty různého věku.
Horečka, kašel a dušnost. To jsou nejčastější příznaky nákazy koronavirem. Ale následky po prodělání onemocnění se mohou projevovat různě. Například u dětí se mohou objevit nespecifické vyrážky a větší četnost vzniku různých syndromů. Rizika onemocnění SARS-CoV-2 zkrátka nejsou vůbec zanedbatelná.
Spousta lidí, kteří měli koronavirus si stěžuje, že už zkrátka nic není jako dříve. Zadýchají se do schodů, cítí se unavení, nic neudýchají, jsou nemotorní, zakopávají, snížil se jim výkon. Například se již nemohli vrátit ke sportu nebo k některým původním aktivitám. Všechno to zní hrozivě – a to se ještě nejedná o žádné závažné následky v podobě mrtvice, poruch funkce mozku nebo vážných neurologických následků. Uzná tedy věda postcovidový syndrom za zcela opodstatněnou a novou diagnózu?
Koho koronavirus ohrožuje nejvíce?
Jak se zdá, koronavirus již nepředstavuje velké riziko pouze pro seniory, jak se tvrdilo na začátku této nešťastné pandemie. Nyní se vypozorovalo, že na koronavirus umírají také mladí lidé a nevyzpytatelné příznaky nemoci mají pacienti všech věkových skupin – včetně dětí.
Vědci z londýnské King’s College se nyní pokoušejí analyzovat data získaná ze zdravotnických aplikací, aby přišli na to, jak předvídat, u koho se po prodělání nákazy koronavirem může rozvinout chronická únava. Profesorka Frances Williamsová náležející k týmu se domnívá, že postcovidový syndrom rozhodně stojí za podrobnější prozkoumání.
Vzhledem k opětovnému zhoršování situace v naší republice – momentálně hlavně na Moravě, je potřeba se chovat zodpovědně a důsledně dbát na své zdraví. Zdravotníci také uvádějí, že za těch několik koronavirových měsíců stoupl nárůst jiných, a to i závažných, onemocnění, které nesouvisejí s postcovidovým syndromem – ale s tím, že lidé kvůli koronaviru zanedbali léčbu a prevenci ostatních zdravotních potíží. Doufejme tedy, že nepříznivou situaci zvládneme co nejlépe a začne se blýskat na lepší časy.