Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Potkan jako domácí mazlíček. Jak o toto hravé a přátelské zvíře pečovat?

Potkani patří mezi nenáročné domácí mazlíčky, nicméně to znamená, že bychom se jim nemuseli vůbec věnovat. Předně je potřeba podotknout, že se jedná o velmi společenské zvíře, proto je více než vhodné pořídit potkany alespoň dva. Poté již stačí dodržet jen pár jednoduchých pravidel a vaši chlupáči budou zcela jistě spokojeni. Podívejte se, jaké vybavení obstarat a jak o potkany pečovat, aby jim nic nechybělo.

Potkan jako domácí mazlíček

Potkani žijí volně v blízkosti lidských obydlí, slouží k pokusným účelům a chovají se také jako domácí mazlíčci. Péče o potkana není nic náročného, proto lze tohoto hlodavce doporučit i těm, kteří s chovem domácích zvířat zatím nemají žádné zkušenosti.

Je potřeba počítat s tím, že potkan je – stejně jako například morče domácí – společenský a hravý tvor, který bude vyžadovat jistou dávku pozornosti. Je ostatně doporučováno pořídit alespoň dva jedince (ideálně stejného pohlaví), kteří se spolu zabaví a nebudou tak strádat. Jednoho potkana můžete chovat také, připravte se však na to, že s vámi bude chtít trávit velké množství času.

Základní informace:

  • Délka života: 2–4 roky
  • Hmotnost: 140–900 g
  • Délka těla: 16–27 cm
  • Délka ocasu: 13–20 cm
  • Náročnost na péči: nenáročný
  • Délka březosti: 21–24 dní
  • Průměrný počet mláďat v jednom vrhu: 4–8
  • Variety: standard, dumbo, sphynx, rex, velveteen aj.
  • Řád: hlodavci
  • Čeleď: myšovití
  • Rod: Rattus

Bude-li mít potkan společnost, vhodnou klec s různými herními prvky a neustálý přístup k vodě a kvalitní potravě, vnese do vašeho každodenního života spoustu zábavy.

Výhodou je, že dva jedinci stejného pohlaví se dobře snáší, proto je můžete bez obav chovat pospolu. Dokonce je to doporučeno, protože výsledkem soužití samce se samicí by byla častá březost, která by samici způsobila zdravotní problémy.

Morče je ideální mazlíček nejen pro děti. Jak na to, aby bylo spokojené?

Potkan dumbo, standard nebo sphynx?

V domácnostech se chová potkan laboratorní, což je vyšlechtěná bílá varieta, jež původně sloužila k laboratorním účelům. Výhodou je, že na rozdíl od potkana obecného, který je považován za škůdce potravin, jej lze ochočit. U potkana laboratorního rovněž nehrozí rozvoj žádných nebezpečných nemocí, proto je vhodný jak k lidem, tak případným dalším domácím zvířatům.

Existuje celá řada variet potkana laboratorního, které se od sebe odlišují typem těla i typem a barvou srsti. Nejčastěji se chová potkan dumbo, kterého snadno poznáte podle velkých oušek umístěných na straně hlavy. Z hlediska charakteru nebo potřeb se potkan dumbo od ostatních variet nijak neliší. Pokud tedy nad pořízením potkana dumbo uvažujete, nezapomeňte na to, že nejlépe se bude mít ve společnosti jiného potkana či nepříliš časově vytíženého páníčka.

Mezi další oblíbené variety patří potkan standard, manx (bezocasý potkan), dwarf (též minipotkan nebo trpasličí potkan), velveteen, který má zpočátku zvlněnou srst, nebo sphynx (bezsrstý potkan). Sphynx nepotřebuje žádnou zvláštní péči, pouze je nutné dát pozor na to, aby neprochladl.

Jakou klec pro potkana zvolit?

Klec pro dva potkany by měla měřit minimálně 60 × 40 × 50 cm a neměla by být umístěna v průvanu ani na přímém slunci. Je lepší potkany chovat jinde než v ložnici, jelikož jsou aktivní v noci. Zároveň není dobré potkany izolovat od okolního dění, protože preferují společnost a výhled na okolní dění.

Dno klece je potřeba vystlat podestýlkou, přičemž nejvhodnější jsou lisované dřevité válečky, dřevěné hobliny, papírový granulát či dřevěné štěpky. Co naopak příliš vhodné není, jsou jemné, prášivé piliny a kukuřičná drť, jež může být zdrojem kožních parazitárních onemocnění. Další nezbytnou součástí klece je pítko (kuličkové nebo pístové) a miska na krmení, která by měla být dostatečně těžká, aby ji potkani nepřevrátili. Popřípadě lze pořídit misku závěsnou, u níž tento problém nehrozí.

Zakrslý králík je učenlivý a čistotný společník. Jak se o něj starat?

Hračky a další vybavení pro potkany

V kleci budou potkani trávit spoustu času a jistě ocení i další vybavení, jako jsou například různé prolézačky, domečky, tunely nebo závěsné hamaky, ve kterých budou moci odpočívat. Potkani velmi rádi šplhají, proto jim uděláte radost také zabudovaným šplhadlem.

Potkan je zkrátka zvíře milující zábavu, o čemž svědčí i skutečnost, že ho můžete naučit různým kouskům, popřípadě s ním vyzkoušet agility. Pokud si potkana pořídíte z chovné stanice (což je doporučeno), můžete se s ním účastnit také potkaních výstav. Na takovou příležitost budete potřebovat prostornou a vzdušnou přepravku. Ideální jsou ty z plastu, které jsou lehké a lze je jednoduše umýt.

Čím potkany krmit?

Potkan se sice řadí mezi všežravce, avšak to neznamená, že jej můžeme krmit úplně vším. Strava potkana by měla být pestrá a měla by obsahovat dostatek kvalitních obilovin a živočišných bílkovin. Pochutná si na zelenině, ovoci, masu, vejcích i mléčných výrobcích, určitě by však neměl konzumovat příliš velké množství cukru a soli. Potkany určitě nekrmte citrusy, fazolemi, avokádem ani pokrmy určenými lidem.

Vhodné ovoce, zelenina a byliny pro potkany:

  • jablka
  • hroznové víno
  • hrušky
  • rajčata
  • kukuřice
  • jetel
  • pampelišky
  • meduňka

Potkani by měli mít k dispozici také něco, o co si mohou obrousit zuby, které jim neustále dorůstají. Může se jednat například o granule, tvrdý chléb nebo větve.

U kupovaných krmiv pro potkany dbejte na to, aby obsahovala co nejmenší množství kukuřice a slunečnicových semínek.

Andulka vlnkovaná: Milý a inteligentní společník do každé domácnosti

Jak často potkany krmit?

Předně je nutné dohlédnout na to, aby se potkani nepřekrmovali a netloustli. Množství potravy, které potkan potřebuje, je velmi individuální a odvíjí se především od energetického výdeje. Že potkana nekrmíte dostatečně, poznáte podle vystouplých žeber a ocasu. Pokud se potkanovi za předními pacičkami tvoří faldy, krmíte ho naopak až moc. Pozornost věnujte také kvalitě srsti, která odráží kvalitu krmení. U většiny variet by srst měla být lesklá a bez zacuchaných míst. Pokud je matná a cuchá se, nedostává se potkanovi dostatek potřebných živin.

Pozornost, hraní, mazlení

Potkani rádi dovádějí, proto jejich klec vybavte již zmíněnými prolézačkami, závěsnými patry, šplhadly a dalšími prvky, na kterých se budou moci vyřádit. Zároveň patří mezi kontaktní a mazlivá zvířata. Každý den si s potkanem hrajte a pomazlete se s ním, nechte ho přecházet vám po rukou, vyšplhat na rameno a podobně.

Chameleon vyžaduje spoustu péče, ty barvy ale stojí za to!

Jaké nemoci mohou potkana potkat?

Vašeho domácího mazlíčka mohou potkat různé neduhy, mezi něž patří například respirační onemocnění, kožní onemocnění nebo nádor. Stejně tak se u něho mohou objevit neškodné tukové bulky nebo různé druhy zvláštního chování, které však neznačí zdravotní problém.

Respirační onemocnění se projevuje intenzivním kýcháním, prskáním, vrkáním a hlasitým dýcháním. K léčbě lze využít čaj proti nachlazení, popřípadě jitrocelový nebo echinaceový sirup. Léky určené k léčbě lidí potkanům nepodávejte. Potkana také udržujte v teple. Symptomy nachlazení obvykle vymizí během několika dní. Pokud se tak nestane nebo pokud se stav potkana horší, je namístě navštívit veterináře.

Nákaza parazity se u potkanů projevuje stroupky, lysinkami a puchýřky na uších. Zdrojem nákazy bývá podestýlka a v některých případech i krmivo. Mezi potkany se parazitární nákazy velmi snadno přenáší a většinou jsou tedy nakaženi všichni jedinci. Pokud parazity u svých potkanů zaznamenáte, pořiďte antiparazitikum, které se aplikuje za krk, a vydezinfikujte všechny klece.

Pokud se u potkana objeví bulka, může se jednat o nádor. Nejčastější jsou nádory mléčné žlázy, které postihují převážně samice ve věku kolem jednoho a půl roku. Léčba je v takovém případě chirurgická, nicméně ne vždy ji veterinář doporučí, protože se nádory často opakují. I bez operace však samice může žít i déle jak půl roku.

U potkanů se rovněž vyskytují tukové bulky a abscesy, které nebývají nebezpečné a většinou je tedy není potřeba nijak řešit. Jen některé nehojící se abscesy může být nutné propíchnout a vydezinfikovat, s čímž případně poradí veterinární lékař.

Někdy se kolem očí a nosu potkana vyskytne červená tekutina, která připomíná krev. Jedná se o tzv. porfyrin, což je barvivo vylučované žlázami za očima. Obecně jde o znak nepohody a stresu, který často vymizí stejně rychle, jako se objevil. Pokud produkce porfyrinu neustává, je namístě vzít zvíře k veterináři.

Chovatele začátečníky mnohdy vyděsí některé jevy, které jsou však u potkanů normální. Jde například o oranžové zbarvení zubů u dospělců, které je způsobené ukládáním železa v zubní sklovině. Časté je také kývání hlavou ze strany na stranu, jež značí, že se potkan snaží zaostřit nebo odhadnout vzdálenost. Prohýbání v zádech a tiky u samiček jsou zase projevem říje. Zmíněné způsoby chování jsou zcela v pořádku a není potřeba se jimi znepokojovat.

Zdroje: sochp.cz, spektrumzdravi.cz, mujchlupac.cz, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Potkan jako domácí mazlíček. Jak o toto hravé a přátelské zvíře pečovat?