Potraviny proti nadýmání, které vás zbaví potíží
Lída Maršálková
31. 8. 2021
Jak se zbavit nadýmání? Stačí změnit jídelníček. Máme pro vás potraviny proti nadýmání, díky kterým se začnete zase cítit skvěle.
Příčiny nadýmání: začněte změnou svého jídelníčku
Jednou za čas potrápí nadýmání každého z nás, ale možná patříte právě mezi ty, kteří se s ním potýkají opakovaně. I když nadýmání nás na životě přímo neohrožuje, příznaky nadýmání jsou pěkně protivné a dokážou nám zkazit den. O nic příjemnější není mluvit o nadýmání nahlas. Je ale třeba uvědomit si, že se nám tím snaží naše tělo něco říci. Často si však silné bolesti břicha a nadýmání pleteme s jinými nemocemi a zbytečně strašíme sebe i lékaře.
Příčina nadýmání však může být mnohem prostší. Než se tedy pustíte do jakýchkoliv jiných řešení, zkuste změnit svůj jídelníček a možná, že se nadýmání zbavíte rychleji, než jste si mysleli. Stačí vyřadit potraviny, které jsou pravděpodobně hlavním viníkem vašeho nafouklého břicha a sestavit si jídelníček proti nadýmání. Ten by měl být bohatý na draslík, protože pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v těle.
Kopr pomůže při nadýmání, zánětech močových cest či podpoře kojení. Do jakých jídel se hodí?
Potraviny proti nadýmání
Rad, jak se zbavit nadýmání existuje celé řada, ne všechny mohou být užitečné. Žádný zaručený lék proti nadýmání, aniž bychom museli změnit náš jídelníček, neexistuje. Nejedná se ale o žádné drastické změny, které byste museli oplakávat. Stačí začít více konzumovat tyto potraviny:
Okurky
Nejen na opuchlé oči jsou okurky skvělé. Dokážou ale pomoci i vašemu nafouklému břichu. Fungují totiž jako přírodní diuretikum, což znamená, že pomáhají tělu, aby tolik nezadržovalo vodu.
Zázvor a máta
Pokud milujete zázvorový nebo mátový čaj, nemusíte se jimi zahřívat jen v zimě nebo je pít, když onemocníte. Půl lžičky čerstvého zázvoru nebo jeden mátový čaj denně vám neskutečně uleví.
Chřest
Stejně jako okurky je i chřest přírodní diuretikum. Sice s vyšší konzumací chřestu budete pravděpodobněji chodit na záchod, ale vaše nafouklé břicho vám poděkuje.
Banány
Abychom vám nevnucovali jen zeleninu, proti nadýmání také skvěle fungují banány. Draslík v nich obsažený reguluje hydrataci, takže když si dopřejete dva banány nebo jeden banánový shake denně, brzy vám bude o dost lépe.
Kokosová voda
Je skvělá na odvodnění a je plná draslíku, dokonce více než banány. Jedna sklenice (240 ml) kokosové vody obsahuje 600 mg draslíku, zatímco jeden banán kolem 420 mg.
Další potraviny proti nadýmání
- ořechy
- celozrnné obiloviny
- brambory
- rajčata
- červená řepa
- tymián
- oregano
- kefír
Nadýmavé potraviny nám nedělají dobře hlavně proto, že si s nimi náš trávicí systém dobře poradit. Při jejich konzumaci dochází k chemické reakci, jejímž výsledkem jsou bolesti břicha, pocit plnosti a samozřejmě také plynatost. To, že nám tyto potraviny nedělají dobře může znamenat, že je konzumujeme příliš málo a naše tělo na ně není zvyklé. Může jít ale také alergickou reakci. Tu lze vyloučit jedině návštěvou alergologa.
Vložky pohlcující zápach z nadýmání. Kde se vzaly a jak fungují?
Seznam nadýmavých potravin
Luštěniny
K těm nejznámějším, které si s plynatostí spojuje snad každý, jsou luštěniny. Ty jsou bohaté na bílkoviny a obsahují více cukru a vlákniny, s nimiž si naše tělo nedokáže vždy poradit.
Brokolice, zelí, kapusta
Tyto potraviny způsobují nadýmání téměř vždy, protože obsahují rafinózu, kterou tráví bakterie v tlustém střevě. Protože jsou ale pro náš zažívací systém tak užitečné, nevynechávejte je. Jen je konzumujte v menším množství nebo je zkuste uvařit.
Jablka, mléčné produkty, slané pokrmy
Dále sem patří také mléčné výrobky, jablka a slané pokrmy. Pokud jste zjistili, že vám nedělají dobře mléčné produkty, doporučujeme nasadit probiotika (seženete je téměř v každé lékárně). Uvidíte, že se vaše zažívání brzy srovná. Jablka konzumujte v rozumném množství. Protože jsou zdravá, rozhodně je z jídelníčku nevynechávejte, jen se snažte vypozorovat množství, které vám již nedělá dobře. A konečně slané pokrmy. Je těžké nesolit, ale pokud vám vyšší přísun soli nedělá dobře, vyplatí se po slánce příště nesáhnout.
Babské rady proti nadýmání
Naše babičky neměly času nazbyt, aby běhali po obchodech a hledali potraviny proti nadýmání. Našli si tedy jiné osvědčené tipy, jak bojovat s nafouklým břichem. Možná, že jste od nich jako malí nejednou slyšeli, že „když se jí, tak se nemluví“. A měli pravdu. Pokud u jídla mluvíte, málo se soustředíte na žvýkání a tím pádem je vyšší riziko, že vás po jídle bude bolet břicho.
Další babské rady na nadýmání jsou také vcelku prosté. Je potřeba nejíst ve spěchu, ba dokonce ani za chůze, je potřeba jídlo pořádně rozžvýkat a nepolykat velké kousky. Odpusťte si také zapíjení pokrmů nápojem s bublinkami. Možná se vám tyto tipy zdají malicherné až pedantské, ale je to tak.
Vliv na naše nadýmání nemají jen potraviny, ale i způsob, jakým je konzumujeme. Budeme-li jíst ve spěchu, málo žvýkat a polykat velká sousta, nemusíme se našich problémů se zažíváním zbavit ani v případě, kdy změníme náš jídelníček.
Syndrom dráždivého tračníku. Co dělat s bolestmi břicha, průjmy, zácpou a nadýmáním
Bylinky proti nadýmání
Bylinky jsou zázrak snad na všechno. Není proto asi velkým překvapením, že si dokážou poradit také s nadýmáním. Přesto je nevnímejte jako všelék, ale pouze jako podporu pro váš nový jídelníček. Kromě již zmíněné máty a zázvoru skvěle fungují i bylinkové mixy. Vzájemně se doplňují a jejich účinky tak sílí. Takový mix máty, kopru, kmínu, anýzu a heřmánku vám téměř okamžitě uleví od příznaků nadýmání. Stejně dobře funguje kombinace koriandru, kmínu a fenyklu.