Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Poznejte příznaky smrtelně nebezpečné meningitidy. Jaké jsou možnosti očkování?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 10. 2015

Menigitida patří k nejrychleji postupujícím a nejnebezpečnějším infekčním onemocněním vůbec. Proti kterým typům se dá bránit očkováním?

Meningitida – zánět mozkových blan

Meningitidu můžete znát také pod označením zánět mozkových blan, kterým se říká meningy. Mozek a míchu ochraňují spolu s mozkomíšním mokem hned tři obaly. Meningitida napadá ten nejspodnější, který se označuje jako měkká plena mozková.

Toto infekční onemocnění je velmi nebezpečné, jelikož následkem narušení části mozkového obalu dochází k omezení přísunu cukru a kyslíku do mozku. Meningitida může poškodit zrak, sluch, vyvolat vznik epilepsie či dokonce zapříčinit smrt.

Příznaky nebezpečné meningitidy. Zánět mozkových blan útočí rychle a nečekaně!

Příznaky meningitidy

Průběh zánětu mozkových blan lze rozdělit do několika stadií. Ta však po sobě mohou následovat dramatickou rychlostí. První symptomy se většinou objeví už po několika hodinách po nákaze, může to však trvat až 8 dní.

Meningitida ohlašuje svůj příchod prudkou horečkou, nevolnostmi a intenzivními bolestmi hlavy. Tyto nespecifické příznaky rychle doplňuje zduření šíje a někdy také rozsáhlý opar kolem úst a na tváři. S tím, jak se infekce prostřednictvím krevního oběhu šíří celým organismem, na těle vznikají modřiny, objevují se křeče a bolesti svalů. Pacient může skončit v bezvědomí.

Léčba meningitidy

Jelikož se jedná o život ohrožující onemocnění, léčbu je nutné zahájit neprodleně po jejím rozpoznání. Lékaře rychle vyhledejte i při pouhém podezření, i minuty mohou rozhodnout o trvalých následcích či smrti.

odber_mozkomisniho_moku

Hlavní diagnostika meningitidy je přes odběr mozkomíšního moku. Zdroj: Shutterstock.com

Diagnostika je prováděna pomocí odběru mozkomíšního moku prostřednictvím lumbální punkce. Jeho zkalenost ukazuje na meningitidu. Největším rizikem je otok mozku, pacientovi se nejprve podávají léky proti otokům. Na usmrcení bakterií se použijí antibiotika.

Očkování proti meningokoku je jedinou účinnou ochranou před zákeřnou nemocí

Prevence meningitidy

Významným rizikovým faktorem pro vznik zánětu mozkových blan je oslabená imunita. Díky té mohou bakterie snadněji proniknout k mozku a vyvolat meningitidu. Riziko zvyšuje i kouření.

Při kontaktu s nakaženým je dobré nasadit preventivní antibiotika. Nejúčinnější prevencí je ale samozřejmě očkování. Nechat očkovat by se měli hlavně mladí lidé, jelikož ti tvoří nejohroženější skupinu.

Očkování proti meningitidě

Meningitida patří spolu se sepsí mezi nejčastější meningokoková onemocnění. Meningokoků je známých hned 13, nejčastěji se vyskytují kmeny A, B, C, Y a W135. V České republice se lze očkovat proti každému z těchto 5 typů. U nás je nejběžnější typ B, po něm následuje typ C.

Proti typu B, který v Česku způsoboval tři čtvrtiny meningokokových onemocnění, se objevila vakcína, která nese název Bexsero, teprve v roce 2014. Vakcíny Menjugate a NeisVac C zabraňují nákaze typem C. Memveo a Nimenrix vás ochrání proti typům A, C, Y a W135.

Očkování není povinné a je nutné si za něj zaplatit, lékaři ho však doporučují, a to zejména u dětí. Ty lze některými vakcínami očkovat již od dvou měsíců. Nejdražší je vakcína Bexsero – jedna dávka stojí kolem 3 tisíc korun, přičemž potřeba jsou 2 až 3. Naopak nejlevnější je NeisVac C, za kterou dáte kolem tisícovky. Za ostatní vakcíny zaplatíte kolem 2 tisíc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Poznejte příznaky smrtelně nebezpečné meningitidy. Jaké jsou možnosti očkování?