Spotřeba citrusů v zimním období stoupá kvůli vysokému obsahu vitaminu C. Máte-li v oblibě zejména grepy, měli byste zpozornět! Toto ovoce se podle nejnovějších výzkumů nesnese s některými léky včetně antikoncepce.
Všeho s mírou!
Kromě pozitivního vlivu na imunitu mají grepy i další vlastnosti, kvůli kterým jsou tak oblíbené. Mají například protizánětlivé a antimykotické účinky, podporují látkovou výměnu, správné trávení a funkci střev, snižují cholesterol, očišťují organismus od toxinů nebo napomáhají při léčbě alergie, astmatu a ekzému.
Mnoho lidí se domnívá, že když se budou pravidelně dopovat grapefruitovou šťávou, nemusí se obávat o své zdraví. Jiného názoru je ale Thomas Eschenhagen, profesor farmakologie z hamburské univerzity, který varuje před nadměrnou konzumací tohoto ovoce a jejími neblahými důsledky.
Grepy potlačují činnost jednoho z enzymů
V grepech se podle něj vyskytují i látky, které v těle blokují tvorbu některých enzymů nezbytných ke správnému fungování organismu. Mimo jiné potlačují účinnost jednoho z jaterních enzymů, který odbourává některé složky určitých léků. Jejich hladina pak může v lidském těle dosáhnout velmi vysokých koncentrací, což může vést k závažným zdravotním problémům, které můžou ve výjimečných případech končit smrtí.
Pozor na kombinaci s antidepresivy a antikoncepcí
Měli bychom zbystřit, pokud užíváme antidepresiva, antibiotika, léky proti bolestem, léky na léčení srdečních chorob, tablety na spaní, na snížení krevního tlaku a cholesterolu, posilování imunity a potence, orální antikoncepce nebo také preparáty na léčbu rakoviny.
Milovníci grapefruitů však nemusejí oblíbenou pochoutku definitivně vyloučit z jídelníčku. Podle profesora Eschenhagena stačí dát si po požití léků čtyř až pětihodinovou pauzu. Jistější ovšem je přeorientovat se na pomeranče nebo jiné citrusové plody, které podobné látky neobsahují.