Pravidla šachů pro začátečníky aneb jak hrát šachy doma místo sledování televize
Taťána Kročková
18. 9. 2022
Znáte šachy? Tato královská hra má svou historii a jasně daná pravidla. Pokud se vám někde doma povalují šachy po dědovi, je načase, abyste je naučili hrát své děti. No není to lepší, než je nechávat válet se s tabletem nebo mobilem na gauči? Pokud venku zrovna prší nebo přichází první podzimní plískanice či dlouhé zimní večery, je to skvělý způsob, jak se může rodina zabavit místo sledování televize. Pojďme si společně připomenout základní pravidla pro hraní této jedinečné a inteligentní strategické hry, která vás může zcela chytit a už nepustit.
Jak začít hrát šachy a orientace šachovnice
Co budete potřebovat? No přece šachovnici a figurky. Můžete vydolovat staré poděděné šachy, které mají skvělou kvalitu, můžete si nechat vyrobit nádherné dřevěné šachy na zakázku, anebo třeba koupit obyčejné malé cestovní šachy z umělé hmoty v obchodě s hračkami. Šachovnice musí být správně postavená očíslovanými a písmeny označenými políčky rovně a samozřejmostí je i správné rozmístění figurek. Pokud budete hrát dobře, počítejte s tím, že vám jedna hra může zabrat i několik hodin. Jestliže šachy ale vůbec neumíte, na začátku to bude pro vás spíše zábava plná chybných tahů a rychlého konce, ovšem záleží samozřejmě na tom, s kým budete hrát.
Volba a rozestavení figurek při šachu
Můžete si vybrat, zda budete mít bílé, anebo černé figurky. Pokud se nedohodnete, jeden z hráčů vezme od každé barvy jednu figurku, do každé dlaně schová jednu za zády, aby to druhý hráč neviděl, a ten si vybere, ze které uzavřené dlaně figurku chce. Tak se dá férově zvolit, kdo bude mít bílé, a kdo černé. Pak už jen zbývá figurky správně postavit. Ideálně se držte nějakého videa nebo návodu. V přední řadě jsou vždy pěšci (pinčlové), v první řadě od konce každé strany věž, kůň, střelec, král a královna, přičemž se říká, že královna hájí barvu. To znamená, že pokud máte černé figurky, královna bude stát na černém políčku.
Pohyb figurek v šachu
Každá figurka má svůj stanovený pohyb, který je neměnný. Začíná hráč, který má bílé figurky. Táhne se vždy na prázdné políčko směrem vpřed. Pokud máte možnost, můžete protihráči jeho figurku vzít a vrátit zpět do krabičky.
Jak táhnou pěšci
Pěšci z první řady se pohybují o jedno políčko rovně vpřed, zpočátku při výjezdu z jejich základního umístění můžete táhnout i o dvě políčka. Berou jiné figurky vždy šikmo do kříže o jedno políčko, a to jak doleva, tak i doprava. Pěšci se nemohou pohybovat zpětným pohybem vzad.
Jak táhne věž
Věž jezdí vždy rovně, a to o několik políček do všech různých směrů, může tak brát i jiné figurky.
Jak táhnout střelcem
Střelec zase stejným způsobem jezdí zešikma do všech směrů vlevo i vpravo.
Jak přežít karanténu? Tipy na hry na papír s dětmi i se seniory!
Jak se pohybuje jezdec na šachovnici
Speciální pohyb má figurka jezdce neboli koně. Ten je pověstný tím, že se s ním dá táhnout pouze do písmene L, stejně tak lze brát i jiné figurky, a to do všech směrů.
Jak táhne dáma v šachu
Dáma má pak největší pravomoci a může jezdit rovně i zešikma o libovolné množství políček do všech směrů, a zrovna tak stejným způsobem může brát jiné figurky. Je považována za velmi cennou šachovou figurku, kterou není dobré jen tak ztratit.
Jak táhne král
Hlavní figurou je však král, který určuje konec hry. Ten má ale pohyb omezený a táhne pouze rovně o jedno políčko do všech směrů, přičemž může samozřejmě stejným způsobem i brát jiné figurky. Ke králi se ale nemůžete jen tak přiblížit.
Jak dát šach
Cílem hry je vždy ohrozit krále a dát mu ŠACH, což se musí také při hře nahlas svému spoluhráči oznámit. ŠACH můžete dát králi v podstatě jakoukoli figurkou, pokud ji dobře umístíte. Spoluhráč pak má povinnost ze šachu uhnout nebo udělat protitah, kterým bude svého krále bránit. Nemůže v době, kdy má ŠACH, věnovat pozornost jiným figurkám. Hráč může soupeři také dát dvojitý šach jedním tahem.
Jak dát mat
Hra pak končí, pokud při ŠACHU váš spoluhráč už nemá králem kam uhnout, ani svou situaci jinak vyřešit, v tom případě nastává konec hry nazvaný MAT.
Remíza v šachu
Někdy hra dopadne nerozhodně, kdy třeba na šachovnici zůstanou pouze dva králové nebo se už soupeři nedá dát MAT. V tomto případě se konec hry nazývá PAT neboli remíza, na které se ale také spolu můžete dohodnout. Pokud chcete kdykoliv skončit hru a vzdát se, jednoduše položíte svého krále na šachovnici.
Jak se dělá rošáda
Existuje několik speciálních šachových tahů, které můžete použít. Jedním z nich je takzvaná rošáda. Ta může být malá, anebo velká. Provádí se tak, že ze základního postavení krále a věže, se kterými jste ještě netáhli, navíc mezi nimi nesmí stát žádné figurky, provedete jejich výměnu a postavíte je v obrácené pozici vedle sebe podle toho, zda se jedná o levou či pravou věž. Podívejte se na obrázky na internetu či videa, abyste věděli, jak správně rošádu provést.
Pěšec na konci šachovnice
Další typickou vychytávkou je to, že pokud přijdete o dámu a dojedete si pěšcem na konec šachovnice soupeřovy strany bez úhony, můžete si svou dámu vzít zpět.
Braní mimochodem
Takzvané braní mimochodem se dá použít v případě, kdy pěšec soupeře jede zpočátku o dvě políčka, ale kdyby jel jen o jedno, dobře umístěný pěšec soupeře by mu ho vzal. V tomto případě může soupeř vzít pěšce jedoucího o dvě pole rovnou neboli takzvaně mimochodem.
Pravidla šachu v turnaji
Pravidla turnajového šachu jsou trochu jiná. Především se používají šachové hodiny a každý soupeř má nastavené časové limity svých tahů. Tahy se zaznamenávají a je přítomen rozhodčí. Standardní pravidla šachu jsou stanovena Mezinárodní šachovou federací FIDE.
Zdroje: wikipedie, chess.com, fyft.cz