Proč zařadit ječmen na jídelníček a k čemu je zelený ječmen?
Rhiana Horovská
1. 11. 2021
Řeč je o čtvrté nejpoužívanější obilnině na světě. I přes nižší post v žebříčku má ječmen benefity, které bychom neměli opomíjet. Na druhou stranu zde však máme prodejce doplňků stravy, kteří prodávají ječnou trávu jakožto superpotravinu. Co bychom tedy měli vědět o ječmeni?
Oves, žito, ječmen a pšenice: Rozdílů je mezi obilovinami několik
Začněme tím, co ječmen vůbec je. Ne každý jej dokáže rozeznat od žita a pšenice. Rozdíl ječmene a žita je popravdě obtížnější, co se týče klasu, protože oba mají dlouhé „vousy”, ale žito má užší klasy než ječmen. Zrna v pšeničném klasu mají osiny jen velice krátké.
Tyto tři obilniny se liší také obsaženými látkami a strukturou zrn. Co se týče zpracování, duel ječmen vs. pšenice vyhrává ječmen, který se dá uvařit a hned konzumovat. Pšenici je třeba nejdříve pomlít na mouku. Nad žitem ječmen vyhrává svými chuťovými vlastnostmi – žito, jak víme, má specifickou nakyslou chuť, která mu ubírá na všestrannosti.
Mladý ječmen a chlorella pomáhají léčit rakovinu: Jaké je dávkování
Složení ječmene. Lepku se nevyhnete, i když ho má méně
Ječmen a lepek k sobě neodmyslitelně patří, ale téma může být trochu sporné. Pro ty, kteří mají částečnou toleranci lepku, může totiž být stravitelnější alternativou pšenice. Obsahuje méně glutenu než pšenice. Existují například lidé, kterým udělá zle rohlík, zato pivo s ječným sladem si dát mohou. Jste-li však celiak, nezahrávejte si a zůstaňte u opravdu bezlepkových plodin.
Z vitamínů obsahuje ječmen vitamíny B1 a B2, kterých má více než pšenice. V méně významném množství v něm najdeme také vitamín E. Kromě toho v sobě má ječmen látky zastoupeny velmi podobně jako pšenice. Proteiny v obilí tělu moc nepřispívají, nejíte-li s ním dohromady něco bohatého na potřebné druhy aminokyselin. Ječmen je však dobrým zdrojem sacharidů a, narozdíl od pšenice, také vlákniny.
Jelikož má ječmen betaglukany, může příznivě ovlivňovat hladiny cholesterolu a glukózy v krvi. Atopikům a potravinovým alergikům se doporučuje nahradit pšenici ječmenem – histamin však po něm naběhnout může.
Kde se setkáváme s ječmenem? Využití má nejen v pivu
Jakožto Češi ječmen nejlépe známe z piva – „voda, chmelové produkty, ječné slady…” je jedna z našich oblíbených říkanek, kterým bychom do osmnácti neměli rozumět. Rozhodně však neomezujme použití ječmene na pivo! Pěstování ječmene setého má velmi dlouhou historii a lidstvo stihlo přijít na spoustu věcí, které s ním můžeme dělat.
Kromě sladu do piva se vyrábí z ječmene kroupy, vločky, mouka i melta neboli „obilná káva”. Další významné produkty, které se uchytily poměrně nedávno, jsou doplňky stravy z takzvaného zeleného ječmene. Na rozdíl od výše uvedených položek se nedělá ze zralého obilí ale ze zelených natí mladého ječmene, které obsahují více vitamínů a dalších látek.
5 pokrmů, které přežily od středověku a můžete je ochutnat i dnes
K čemu využít ječný slad? Složení jej činí vhodným při cukrovce
Stejně jako jeho zdrojová surovina obsahuje ječný slad lepek, není tedy pro celiaky vhodný samotný ani v pivu. Slad je vlastně naklíčené zrní, které obsahuje jednoduché cukry oproti původním polysacharidům. Díky tomu pak může kvasit, což je důležité při výrobě alkoholických nápojů. Jednoduchým sacharidům také vděčí za sladkou chuť, díky které se ze sladu vyrábí i sirup vhodný ke slazení.
Díky tomu, že má slad z ječmene glykemický index 50-60, mohou si jej dopřát i diabetici. Ale jen v omezených dávkách, samozřejmě. Sladový sirup je však vhodný téměř pro všechny, komu nevadí lepek. Není jen sladký, má také svou chuť, která pokrm může zajímavě obohatit.
Jak uvařit ječné kroupy: Příprava je snadná jako u rýže
Jak bylo řečeno, na rozdíl od pšenice obsahují ječné kroupy zdraví prospěšnou vlákninu. Jedná se o zrno, které bylo zbaveno slupek. Díky tomu ho lze snadno konzumovat. Slupky sice také obsahují vlákninu a prospěšné látky, obsažené množství v samotných kroupách však je i tak cenné.
Umíte uvařit kroupy do polévky i jako přílohu k jídlu? Poradíme!
Neváhejte proto přidat na jídelníček ječné kroupy! Vaření v hrnci s vodou trvá 25–40 minut. Nejznámější pokrm z krup je u nás houbový kuba, ale kroupy se hodí i například do polévky. Kdo chce, může si z ječných krup udělat rizoto úplně stejně, jako by ho vařil z rýže.
Ječné vločky – zdraví prospěšná kaše
Komu se nezamlouvá konzistence krup, může si udělat z ječmene kaši. K dostání jsou totiž i vločky. Ty jsou již předem tepelně i jinak upraveny, tudíž se dají třeba nasypat do jogurtu a najdete je i v müsli. Pro přípravu ječné kaše je však třeba nechat je několik hodin nabobtnat ve vodě, aby měly tu správnou konzistenci.
Jaké vločky jsou nejlepší? Porovnali jsme ovesné, žitné i pohankové
Přidaná hodnota: Upečte si pšenično-ječný chléb
Nižší obsah lepku dělá ječmen sice méně dráždivým, zato téměř znemožňuje upéct z něj chleba. Ne nadarmo se lepek jmenuje lepek: způsobuje mimo jiné to, že těsto krásně drží pohromadě. Někteří pekaři však mají finty na to, jak připravit voňavý ječný kváskový chléb.
Chystáte-li se péct z ječné mouky chléb doma, nejjednodušší metoda proti tomu, aby se rozdrolil, je přisypat pšeničnou mouku. Chléb sice bude podobnější tomu běžnému, ječná složka mu však zvýší obsah vlákniny a vaše zažívání vám poděkuje.
Ječmen kávu nenahradí na úrovni chuti, je však zdravější…
Kdo si v dřívějších dobách nemohl dovolit kávu, sáhl po ječmeni. Použití ječmene na pití zvané melta má už dlouholetou tradici, která stále nevymřela, a ani by neměla. Melta je podobná cikorce, tedy nápoji z praženého kořene čekanky, ale obsahuje také ječmen, žito a cukrovou řepu.
Hlavní složkou je čekanka, díky které je v meltě inulin a také protizánětlivé polyfenoly. Ječmen přidává meltě vlákninu a jiné látky, a také dokresluje její chuť.
Dělená strava pro štíhlou linii i dobré trávení. Jak začít a co jíst?
Ječmen a zdraví: Boom ječných doplňků stravy
O ječmeni jste poslední dobou nejspíš neslyšeli v kontextu krup a melty. Z ječných výrobků je již několik let středem pozornosti ječmen zelený. Účinky mladých rostlin ječmene mají být o poznání výraznější než u odrostlého a tepelně zpracovaného zrní. Mladé rostliny totiž obecně obsahují více zdravých látek.
K dostání je proto zelený ječmen v prášku i v tobolkách. Někteří prodejci slibují výrazný účinek ječmene na hubnutí, zažívání a vlastně na celkové zdraví člověka. Může to být pravda?
Zelený neboli mladý ječmen: Účinky na zdraví jsou vesměs pozitivní
Jaké má zelený ječmen účinky na organismus? Obsažené živiny podporují normální funkci těla a tím předcházejí výskytu všelijakých zdravotních obtíží. Jmenovitě se jedná například o antioxidanty, konkrétněji flavonoidy a vitamín C, které mohou mít účinek na oběhovou soustavu a proti zánětům. Dále se v zeleném ječmeni vyskytuje vitamín A, některé vitamíny B a minerály vápník, železo, hořčík a draslík.
Je nutné si uvědomit, že ne všechny látky v ječmeni zůstávají po zpracování a ne všechny tělo přijme. Všechny z nich však ve správných množstvích napomáhají našemu zdraví. Proto je zelený ječmen (tablety nebo šťáva, obojí by mělo fungovat) jedním z vhodných doplňků stravy.
Proč užívat zelený ječmen na hubnutí?
Ne všechny takové doplňky stravy disponují vlákninou, najdeme ji spíše v ječmenných tobolkách než v nápoji. Vláknina však je důležitá pro trávicí trakt. Rozpustná vláknina krmí střevní mikroorganismy a nerozpustná vláknina dodává stolici takový tvar, který snadno projde traktem. Tím pádem látky, které by mohly po vstřebání škodit, ve střevech neprodlévají zbytečně dlouho.
Zelený ječmen by měl také regulovat cukr v krvi a předcházet tak zbytečně velké chuti k jídlu. Z toho plyne, že zelený ječmen může normalizovat vaši schopnost trávení, ale nejspíš vám nedodá vyšší schopnost hubnout, než jakou můžete přirozeně mít. Berte ho spíše jako pomocníka než jako záruku úspěchu.
Jak zvýšit obsah vlákniny v jídle? Máme pro vás jednoduché tipy
Jak dlouho užívat zelený ječmen, než uvidím výsledky?
Dokud vám nedojdou peníze. V případě zeleného ječmene výrobky vycházejí na nemalé peníze, na druhou stranu, mnoha spokojeným zákazníkům to stojí za to. Na co si musíme dát pozor, jsou přemrštěná očekávání.
Obsah zdraví prospěšných látek se nedá popřít, otázka je jen, zda není výhodnější získávat potřebné látky odjinud. Vědecké studie s průkaznými a spolehlivými výsledky zatím neexistují, přestože pokusy tu byly. Zda u vás ječmen něco změní, záleží na stavu těla i na vašich nárocích.
Je rozdíl, zda si od šikovného markeťáka necháte nakukat, že dlouhodobé (čti: drahé) užívání zmírní projevy alergie či Crohnovy choroby, nebo si ječmen koupíte jen pro prokázaný obsah zdravých látek, které vám chybí. Také je na vás, zda uvěříte propagačním materiálům v tom, že se účinek znásobí, když si pořídíte ještě další tři zelené potraviny.
Jaké má zelený ječmen nežádoucí účinky?
Nepopiratelným důvodem přestat s užíváním zeleného ječmene jsou také vedlejší účinky. Pokud na sobě pozorujete zdravotní problémy, které jste před užíváním ječmene neměli, zkuste jej na chvíli vysadit. V ideálním případě byste se měli poradit s lékařem.
Na internetu je zmiňovaná například vznik kožních pupínků či trávicí obtíže. U trávení může jít o reakci na lepek – přestože dle prodejců ječmenná tráva lepek neobsahuje, dává smysl vyhnout se jí. Co se týče kožních reakcí, toto téma se na internetové diskuzi setkalo s odpověďmi, že to je způsobeno detoxikačními účinky ječmene a že problémy odezní, když daná osoba bude s užíváním pokračovat.
Těžko říct – správný detox mají provádět zdravá játra, dlouhodobě a sama od sebe. Tomu správně zvolený doplněk stravy může napomoci a špatně zvolený uškodit. Pokud máte pocit, že vaše problémy jsou spojeny s užíváním zeleného ječmene, nenechte se podezřele přemlouvat, abyste pokračovali. Naslouchejte svému tělu.