Podle vědců ze skotského Stirlingu může vytápění místností zahýbat s obezitou. Lidé, kteří mají doma vysokou teplotu a v chladné části roku se nezdráhají si přitopit, prý mají také nižší BMI – tedy jsou štíhlejší. Jenže výsledky této studie vypadají jako na objednávku od dodavatelů předražených paliv, energií a tepla. Všechny předchozí studie totiž hovoří o opaku.
„Zvýšit teplotu ústředního topení může stát domácnost několik liber, ale také může udržet na uzdě nadbytečná kila,“ píše britský list Daily Mail, který studii publikovanou v odborném časopise Obesity zmiňuje.
Vědci z University of Stirling tvrdí, že výsledky jejich studie jsou podloženy na stovce tisíc dospělých. Během třináctiletého období sledovali vztah mezi teplotou v pokoji a hodnotou BMI. „Lidé žijící v teplých domovech jsou méně často obézní a mají v průměru nižší BMI než ti, kteří se v zimě i doma třesou chladem,“ píše Daily Mail.
Jak ušetřit za plyn? Topení v zimě nemusí být noční můrou
Jenže desítky odborných týmů z USA, Kanady, Velké Británie a Evropy tvrdily dosud opak. Tedy že k obezitě přispívá vyšší teplota v pokojích a rozšíření ústředního topení do absolutní většiny domácností.
Vědci ze Stirlingu používali k určování nadváhy a obezity zastaralou metodu. Index BMI. Přitom dnes víme, že právě tento index je nepřesný a dva lidé se stejnou hodnotou BMI nemají na těle stejné množství tuku. Jeden může mít nadváhu, zatímco druhý normální postavu. BMI totiž nevypovídá nic o poměru a distribuci tuku na těle.
Autoři z University of Stirling prý chtěli potvrdit opak, tedy že chladnější klima doma vede k větším energetickým výdejům a hubnutí. Teď však míní, že lidé v teplém bytě konzumují méně potravy a tím přijímají méně energie.
Nejčastější mýty o hubnutí: Čím větší hlad, tím rychlejší hubnutí
Podle doktora Michaela Dalyho ze Stirlingu měli nejnižší BMI lidé žijící v domácnostech s teplotou nad třiadvacet stupňů Celsia.
Zdravotníci však varují před ukvapenými závěry. Normální a zdravé postavy je třeba dosahovat především vyváženou stravou a pravidelným pohybem, nikoli přetápěním interiéru. Sedět na gauči v přetopeném pokoji není v žádné případě zdravé. Navíc je dokázáno, že při vyšší teplotě buňky a tkáně rychleji stárnou. Lidé v horách a chladnějším klimatu proto vypadají mladistvěji až o několik roků. Jejich organismus také stárne pomaleji.