Někdy prostě v životě nastanou situace, kdy nám není do zpěvu. Ať už je příčina jakákoli, jsou chvíle, ve kterých člověk potřebuje nakopnout. Při dlouhodobém stresu a vyčerpání nám mohou pomoci přírodní antidepresiva, která seženeme bez předpisu. Jejich výhodou je, že nemají žádné vedlejší účinky a jejich užívání je obvykle bezpečné.
Přírodní antidepresiva bez předpisu
Mezi tyto přípravky, které jsou volně dostupné v lékárně nebo v krámcích s bylinkami, patří spousta tablet, tinktur nebo kapslí vyrobených pouze z bylinek, případně z dalších přírodních látek. Pro krizové situace spojené s únavou, nervozitou, podrážděností, s pocity dlouhodobého smutku a sklíčenosti nebo nespavostí jsou jako dělané.
Mohou být podpůrnou léčbou při psychoterapii či jiných formách terapií, pomocí kterých se třeba snažíte řešit své problémy. Nezapomínejte však na to, že ve vážnějších případech je lepší poradit se s odborníkem, například psychologem nebo psychiatrem. Nejúčinnější formou pomoci je psychoterapie, při které můžete naprosto otevřeně hovořit o svých pocitech a dobrat se příčiny mnoha svých problémů.
Deprese jako odpověď na nedostatek soukromí. Nepřehlédněte první projevy
Deprese a jejich příčina
Za depresemi často stojí nedostatečná produkce určitých látek v mozku, která se dá vyrovnávat pomocí medikace. Pravdou ale je, že pokud funguje psychika na 100 % a člověk je ve svým životě sám se sebou spokojený, funguje také tělo a mozek, který pak efektivně produkuje přesně to, co má. Mnohé obtíže se také dají vyřešit vhodnou stravou, úpravou životosprávy, pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu a dostatečným odpočinkem.
Přírodní antidepresiva v těhotenství
Těhotné ženy trpí různými náladami a hormonálními výkyvy, navíc se kvůli vzdouvajícímu se bříšku a kopání děťátka ani pořádně nevyspí, což k jejich psychické vyrovnanosti zrovna nepřispívá. Užívání léků na zlepšení nálady, byť ve formě přírodních antidepresiv ale rozhodně vhodné není. Zejména je třeba dávat si pozor na některé bylinky, které se nedoporučují v době těhotenství.
Například se jedná o třezalku tečkovanou – známé přírodní antidepresivum, anebo kozlík lékařský, který se užívá na podporu dobrého spánku. Samozřejmě je to menší zlo než antidepresiva a anxiolytika (léky proti úzkosti), ale u vážnějších případů je lepší poradit se s lékařem. Vždy je potřeba eliminovat nejvyšší riziko a zvažovat to, co je v danou chvíli nejmenším nebezpečím pro miminko.
Příznaky deprese: Duševní onemocnění odhalí jednoduchý test
Pro lepší pohodu a dobrý spánek můžete v těhotenství raději vyzkoušet lahodný mateřídouškový čaj, anebo meduňku před spaním. I tyto byliny nejsou zrovna ideální, ale patří mezi nejvhodnější a nejbezpečnější variantu řešení vašich potíží. Rozhodně si také ve stravě nebo formou tablet doplňte hořčík a vitamíny skupiny B, které mají příznivý vliv na psychiku!
Přírodní léky na psychiku
Přírodní léky na psychiku jsou většinou tobolky nebo tablety vyrobené ze sušených bylinek, případně dalších složek, vitamínů, minerálů či doplňků stravy. Nejčastěji se používají bylinky jako je třezalka tečkovaná, meduňka lékařská, kozlík lékařský, chmel otáčivý, hořčík a vitamíny skupiny B, zejména pyridoxin – vitamín B6.
Kozlík lékařský a antidepresiva
Kozlík lékařský
Kozlík lékařský není vyloženě antidepresivum, ale jedná se o bylinku používanou k navození dobrého spánku. Má skutečně až hypnotické účinky a svou charakteristickou vůni, na kterou reagují kočky, obdobně jako na šantu kočičí. Kozlík může pomoci při stavech vyčerpání a silné nespavosti, ideální je popíjet šálek čaje přímo před spaním.
Během dne kozlík nepijte, snižuje pozornost a nemohli byste bezpečně řídit auto. Říká se, že bylinky nemají takovou sílu, aby vůbec mohly být srovnávány s různými léky, ale není to pravda. Působí dostatečně na to, abychom to na našem organismu poznali. Mnozí lidé nedají už na základě svých dobrých zkušeností na bylinky dopustit!