Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Presbyopie aneb Když se po čtyřicítce zhorší zrak

Sokolí zrak nemusí přetrvat věčně. S tím, jak člověk stárne, úroveň mnohých schopností přirozeně klesá. V souvislosti s viděním se po překročení prahu čtyřicítky často skloňuje termín presbyopie. Jak se projevuje, dá se s ní něco dělat a opravdu se nevyhnete dioptrickým brýlím?

Základní charakteristika a projevy presbyopie

Presbyopii se dříve říkalo „stařecká vetchozrakost“, což tuto oční vadu poměrně trefně vystihuje. Její podstatou je degenerace materiálu oční čočky a postihuje lidi vyššího věku. Příznaky se obvykle objevují kolem 40. a 45. roku a pozvolna se zhoršují, aby se kolem 60. roku života stabilizovaly a již se nezhoršovaly.

Jak bezpečně poznáte, že presbyopie potkala i vás? Mezi charakteristické příznaky této „lidové“ oční vady patří rozmazané písmo v normální čtecí vzdálenosti, nadměrná únava při práci, bolesti hlavy či astenopické potíže (zamlžené vidění, častá únava či pálení očí). Pro člověka trpícího presbyopií je typické, že se mu pohodlně čte až na větší vzdálenost (obvykle na délku paží).

Pokud jste výše uvedené potíže zaznamenali, případně vás trápí pocit cizího tělesa v oku, měli byste si co nejdříve nechat změřit zrak – a to na dálku i na blízko. Na základě výsledků měření získáte jasný obrázek ohledně skutečného stavu vašeho zraku a budete moci udělat krok k nápravě. Dost možná se nevyhnete přídavku dioptrií na blízko.

Presbiopie

Zdroj: Adobestock

Je možná prevence?

Člověk, který se s výše uvedenými obtížemi nepotýká, se nad prevencí nezamýšlí. Což je škoda – vetchozrakosti sice zcela zabránit nelze, ale díky některým jednoduchým preventivním opatřením je možné její projevy zmírnit či oddálit. Jak?

Při mnohahodinovém používání elektroniky (tzn. smartphonu, tabletu, počítače či televize) dbejte na ochranu zraku před modrým světlem, které tato zařízení vyzařují. Pořídit si můžete třeba brýle s filtrem modrého světla.

Snažte se dodržovat optimální vzdálenost textu při čtení. Zatímco při čtení se doporučuje cca 40 cm, elektroniku je vhodné udržovat ve vzdálenosti od 70-100 cm.

Pokud vám oči nadměrně vysychají nebo se rychle unaví, snažte se je průběžně hydratovat pomocí očních kapek či umělých slz.

Stav zraku ovlivníte také prostřednictvím stravy. K udržení dobré kondice přispívají vitamíny A a D.

Potenciální problémy pak pomáhají oddálit některé minerální látky v čele s hořčíkem, vápníkem, selenem a zinkem.

Jednou z možností, jak předcházet nadměrné únavě očí, je tzv. oční jóga. Jedná se o soubor jednoduchých cviků, například o pohyby očí nahoru a dolů, z jedné strany na druhou či rychlé střídání pohledu na blízko a do dálky.

Měření oka

Velmi důležitá součást souboru preventivních opatření jsou pravidelné kontroly u specialisty. Odborník bezpečně odhalí jakékoliv očí vady ihned v jejich počátcích, tedy i presbyopii.

S překonáním obtíží presbyopie vám pomůžou brýle (nejpohodlnější jsou multifokální) nebo kontaktní čočky.

Je vám přes 40 a máte podezření na presbyopii?

Došli jste k závěru, že pociťujete příznaky typické pro presbyopii? V tom případě na nic nečekejte a zajděte si zrak přeměřit do nejbližší optiky. Zatímco návštěva očního lékaře může znamenat týdny až měsíce čekání, optika vás přijme prakticky ihned.

Kvalita měření zraku v optice je na stejné nebo vyšší úrovni než u lékaře. Například v síti poboček Dr. Klain pracují kvalifikovaní optometristé (vysokoškolsky vzdělaní lidé v oboru měření zraku) a používají špičkové zařízení 3D Vision Scan, které měří zrak s přesností na setiny dioptrií.

Síť optik Dr. Klain nyní disponuje pobočkami ve městech Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ostrava a Dvůr Králové. Měření zraku můžete rezervovat online na stránkách doktorklain.cz, kde najdete také katalog dioptrických brýlí. 

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Presbyopie aneb Když se po čtyřicítce zhorší zrak