Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Přeslička a její účinky. Jak poznat tu pravou, která není jedovatá?

Přesliček je celá řada. Najdete je často v lese v okolí potoků a bažin. A všechny vypadají skoro stejně. Která však je ta léčivá a jaké má přeslička účinky? S jakými zdravotními potížemi nám pomůže?

Kde roste přeslička?

Jako léčivá rostlina se sbírá pouze přeslička rolní. Najdete ji ve vodních příkopech podél cest, v okolí lesních potůčků a na vlhčích místech. Má dvě různé podoby, a to podle toho, jaké roční období zrovna je. Na jaře přeslička na sebe bere podobu klasu s výtrusy, v létě se pak hezky zazelená a rozvětví. Při sběru je potřeba dávat pozor, o jaký druh přesličky jde. Ostatní druhy přesličky se totiž neužívají vnitřně a některé dokonce mohou být i jedovaté! Rozeznat přesličku rolní však někdy není jednoduché, protože všechny přesličky jsou si podobné.

Bylinky a oleje proti celulitidě. Detoxikujte a podpořte prokrvení kůže

Druhy přesliček. Která je jedovatá?

Z dalších druhů přesliček můžeme jmenovat například přesličku bahenní, přesličku lesní, přesličku luční nebo třeba přesličku zimní. Nejvíce hrozí záměna přesličky rolní a přesličky bahenní, které vypadají skoro stejně. Přeslička bahenní je však jedovatá, obsahuje alkaloid palustrin a enzym thiaminázu, který způsobuje rozklad thiaminu (vitamínu B1) v těle. To samozřejmě může mít závažné následky. Nejčastější otravy přesličkou bahenní byly zaznamenány u dobytka. Projevovaly se hubnutím nebo ochrnutím nervové soustavy, což mnohdy vedlo až ke smrti.

Přeslička bahenní a přeslička rolní. Jak je rozeznat?

Jak ale přesličku rolní od přesličky bahenní rozeznat? Přeslička rolní má u prvního článku ve střední nebo horní části rostliny delší než pochvu. U přesličky bahenní je tomu naopak a délka prvního článku větví je kratší než pochva. Navíc můžeme zohlednit i výskyt přesličky. Přeslička rolní se nachází více na loukách a v okolí potoků, kdežto přeslička bahenní vyloženě v močálech a bažinách v lese.

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje

Přeslička rolní – sběr

Přeslička se sbírá od května do září. Sbírají se její zelené lodyhy. Při sušení dávejte pozor na to, aby přeslička nezčernala nebo nezplesnivěla. Správně usušená přesličková nať je zelená a bez žádného zápachu.

Přeslička rolní – účinky

Přeslička obsahuje hodně kyseliny křemičité, proto je dobrá při nedostatku křemíku. Dále má také vysoký obsah tříslovin, hořčin, saponinů, organických kyselin, flavonoidů a silic.

Přeslička pomáhá při onemocnění močových cest, zánětech močového měchýře, ledvinových potížích a ledvinových kamenech. Také při prochladnutí a bolestech svalů a kloubů, pomáhá též z těla vylučovat kyselinu močovou a má močopudné účinky. Přeslička má přirozeně dezinfekční účinky, uplatní se také při nadměrném krvácení nebo zánětech střev. Pomáhá také dostat do těla křemík pro zdravou pokožku, nehty a vlasy. Nejčastěji se užívá vnitřně jako čaj, bývá i součástí urologických čajových směsích. Je celkově dobrá také na páteř, při revmatismu a bolestech zad, používá se i při výhřezu plotének.

Přeslička se dá používat ale i zevně ke kloktání, oplachování a koupelím, a to třeba na špatně hojící se rány, na hemoroidy, k oplachování vlasů nebo k sedacím koupelím při urologických a gynekologických zánětech. Má i protiplísňové účinky.

Jak snížit krevní tlak pomocí stravy a zbavit se rizika užívání léků jednou provždy

Přeslička – kontraindikace

Přeslička se nedoporučuje v těhotenství, kojícím ženám a malým dětem a osobám s onemocněním srdce nebo vážným onemocněním ledvin (selhání ledvin, nedostatečná funkce).

Přeslička podle Mathioliho herbáře

Možná by vás mohlo zaujmout, že přeslička se také používala na mytí nádobí, zejména k drhnutí cínových hrnců, jímž dodávala větší lesk. To píše ve svém pověstném herbáři renesanční lékař a botanik Mathioli. Uvádí také, že přeslička léčí rány i v takových případech, kdy byly přeťaty nebo přerušeny nervy. Prášek z přesličky zastavuje krvácení z ran, šťáva z přesličky aplikovaná do nosu zastavuje krvácení z nosu. Jinak je také přeslička dobrá na záněty močových cest a ledvin, na průjem, na zápal plic a při velmi silné a bolestivé menstruaci.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Přeslička a její účinky. Jak poznat tu pravou, která není jedovatá?