Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Prevence rakoviny děložního čípku je stále podceňovaná. Jak na ni?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

17. 2. 2015

Rakovina děložního čípku, neboli cervixu, patří k těm onkologickým onemocněním, o kterých není veřejnost stále dostatečně informována. Jaké jsou příčiny jejího vzniku a v čem spočívá prevence?

Rakovina děložního čípku se přenáší při pohlavním styku

Důvodů vzniku onkologických onemocnění bývá obecně celá řada, u rakoviny cervixu je původcem virová infekce. Proto nejlepší prevence spočívá v kombinaci gynekologických prohlídek a očkování, které je dívkám a mladým ženám v České republice dostupné už více než osm let. Za tu dobu se zpřístupnilo všem třináctiletým děvčatům a zároveň je finančně dostupnější i pro starší ženy a dívky. Přesto však zájem o očkování začínají ovlivňovat různé mýty a nepodložené informace z internetu.

V České republice míra proočkovanosti proti rakovině cervixu u třináctiletých dívek rok od roku klesá. V prvním roce úhrady těchto vakcín, tj. v roce 2012, dosáhla proočkovanost 82 %, za prvních 10 měsíců roku 2014 se nechalo očkovat jen 62 % 13letých dívek. Jedním z důvodů může být pocit, že tento typ rakoviny je dědičný, což je zásadní omyl.

Na rozdíl od jiných typů rakovin, které mohou být i geneticky podmíněny, na rakovinu cervixu nemají genetické predispozice vliv. Tato nemoc totiž představuje onkologické onemocnění, které výhradně vyvolávají viry, a to lidské papillomaviry, neboli HPV viry. HPV virů existuje více než 100 typů a do 5 let od zahájení sexuálních aktivit se s nimi setká až 80 % dívek a žen. V 70 – 90 % případů infekce do jednoho roku až dvou let spontánně vymizí, v některých případech však přetrvává, což může vést ke vzniku rakoviny cervixu.

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

Rakovina nebolí

HPV viry se přenášejí pohlavním stykem, nakazit se však můžete i při kontaktu s kůží partnera v genitální oblasti. Dostatečnou ochranu před přenosem těchto virů neposkytuje ani kondom. Celý proces rozvoje rakoviny cervixu trvá několik let, uvádí se přibližně kolem deseti. Onemocnění bývá velmi často bez jakýchkoliv zřetelných příznaků. Přednádorové změny se dají odhalit pouze gynekologickým vyšetřením, díky čemuž znamenají pravidelné gynekologické prohlídky nedílnou součást prevence.

Nechte se očkovat do 45 let

Jen 52 % českých žen podstupuje pravidelně hrazený gynekologický screening děložního čípku, i proto u nás na rakovinu cervixu každoročně umírá přibližně 400 žen. Primární prevencí onemocnění je očkování. Pro třináctileté dívky je očkování dobrovolné a hrazené z veřejného zdravotního pojištění. I pro starší dívky a ženy do 45 let je již dnes finančně dostupnější než před více než sedmi lety, kdy se u nás vakcína objevila. Účinnost vakcíny byla prokázána i u žen sexuálně aktivních, tak zvažte, jestli vám za to všechna rizika stojí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prevence rakoviny děložního čípku je stále podceňovaná. Jak na ni?