Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje

Redakce

Redakce

5. 6. 2018

Zánět močových cest je velmi nepříjemné a poměrně časté onemocnění, které se netýká pouze že, ale vyskytuje se i u mužů. Ženy jsou k zánětům močových cest náchylnější a život jim může zkomplikovat nejednou. Preventivní cesty mohou pomoci těmto obtížím účinně předcházet.

Prevence zánětu močových cest. Nepleťme si prevenci a pomoc!

Naučte se rozlišit prevencí, ve smyslu preventivního opatření a pomocí v akutním stavu. Je to opravdu důležité, vysvětlím.

Při prevenci zánětu močových cest některé potraviny, vitamíny nebo vitamínové doplňky pomáhají, ovšem ve chvíli, kdy už došlo k akutnímu rozvinutí nemoci, tedy během samotného zánětu, mohou stav dokonce začít zhoršovat. Pomoci vám, ještě před návštěvou lékaře, může domácí léčba či babské rady. Jen musíme pěkně popořádku.

Preventivně pomáhá konzumace zásaditých a zásadotvorných potravin, dále so doporučuje zvýšit pitný režim a trvale přijímat potraviny s vysokým podílem vitamínu C a vhodné potravinové doplňky. Vitamín C pouze preventivně, pokud už k zánětu došlo, potom vhodný není.

Příklady doporučených potravinových doplňků při prevenci zánětu močových cest:

  • Zelené potraviny (mladý ječmen, mladá pšenice, řasa spirulina a chlorella).
  • Tradiční bylinky (nechte si doporučit).
  • Potravinové doplňky z bobulí obsahujících vysoký podíl vitamínu C.

Začíná sezóna zánětů močových cest. Víte, jak ho poznat včas?

Příznaky zánětu močových cest

  • Pálení a svědění v oblasti močové trubice,
  • nepříjemný pocit v oblasti pohlavních orgánů,
  • neklid a podrážděnost,
  • častá potřeba močení,
  • bolest v podbřišku,
  • moč může být kalná,
  • moč může být tmavě žlutá a její výrazně méně než je obvyklé,
  • bolest v oblasti ledvin,
  • únava a teplota (nemusí se vyskytovat)

Zánět močových cest a naše domácí léčba

Tak, vyskytuje se u vás některý z příznaků zánětu močových cest a komplikuje vám život? Pak tedy nezbývá, než se pustit do domácí léčby.

Pro zmírnění příznaků se doporučuje pít velké množství tekutin, hlavně čisté vody nebo urologických čajů. Konzumovat kapsle s obsahem extraktu z brusinek, které podporují činnost ledvin. Dobře se oblékněte, ledviny udržujte v teple (ledvinový pás) a na nohy nasaďte teplé ponožky. Jak říkávaly naše babičky: „Nohy v teple, nemoc v pekle!“

Myslete na to, že zánět močových cest je infekcí vyvolanou většinou bakterií Escherichia coli. Počkejte pár hodin, a pokud příznaky přetrvávají nebo se stav zhoršuje, potom vyhledejte odborného lékaře.

Zánět močových cest. Léčba bez antibiotik

Zánět močových cest se můžete pokusit nejprve potlačit doma bez ihned nasazovaných antibiotik, tak jak je popsáno v řádcích výše. Vaši domácí léčbu můžete doplnit o bylinné čaje, které mají diuretické a protizánětlivé účinky.

V lidovém léčitelství se takto využívá list medvědice, nať přesličky velkolisté, nať vrbovky malokvěté, kopřiva dvoudomá, řebříček, máta nebo plody brusinky velkoplodé.  Pokud nemáte doma bylinnou zahrádku, zakupte již namíchané bylinné směsi pro přípravu čajů a popíjejte.

Jak léčit zánět močových cest? Brusinky a čaj pomáhají jen v počátcích

A co zkusit babské rady?

Babských rad na to, jak si poradit se zánětem močových cest najdeme hned celou řadu. Některé doporučují pití bylinných čajů, jiné odkazují ke konzumaci syrové zeleniny a další zmiňují sedavé koupele.

Některé babské rady k vyzkoušení:

  • tinktura z lichořešnice,
  • čaj z přesličky,
  • konzumace brusinek (plody, sirup),
  • konzumace petržele, česneku, brokolice,
  • konzumace mrkve (močopudná potravina, pomáhá odvést moč z močového měchýře a zbavovat tělo bakterií),
  • konzumace jogurtů s živými mléčnými kulturami (alespoň jeden kelímek denně),
  • vyhýbat se kávě, alkoholu, slazeným nápojům, ostrým pokrmům,
  • aplikovat sedací koupele s hypermanganem,
  • chránit se před prochladnutím,
  • nosit bavlněné spodní prádlo,
  • nosit ledvinový pás nebo pás z neoprenu,
  • pití vody se lžičkou jedlé sody (lžičku jedlé sody rozpustit ve sklenici vody a vypít)
  • pití čisté vody a močopudných čajů.

Pokud zapátráte, naleznete i recepty při zánětech močových cest zcela nečekané. Můžete vyzkoušet třeba:

Čaj česnekový: připravíte si 5-6 stroužků česneku, rozmačkáte nebo prolisujete, zalijete horkou vodou, neměla by být vroucí, počkáte zhruba 5 minut, přecedíte a vypijete. Čaj by měl být součástí pitného režimu, alespoň 3x denně 250 ml, do vymizení obtíží.

Březový čaj: hrst březové kůry zalijete opět horkou vodou, necháte 10 minut louhovat, přecedíte a pijete. Doporučuje se pravidelné popíjení v době nemoci.

Libečkový čaj: 2lžičky nasekaného a usušeného libečku přelijte horkou vodou, nechte 10 minut louhovat, sceďte a pijte, alespoň 3x denně 250 ml.

Jak na zánět močových cest? 5 babských rad, které pomohou od bolesti

Zánět močových cest s výskytem krve

Pokud se po močení vyskytne na spodním prádle nebo toaletní papíru krev, přestaňte se léčit sami a vyhledejte lékařskou pomoc. Bude nezbytné odebrat moč na kultivaci a v případě žen provést gynekologické vyšetření. Lékař doporučí vhodnou léčbu, případně předepíše medikaci.

Zánět močových cest a léky bez předpisu

Mezi léky bez předpisu, které účinně pomáhají při zánětech močových cest, mimo již v článku uvedené, se doporučuje enzymatická léčba.

Léky systémové enzymoterapie (Wobenzym), zaujímají v léčbě zánětů močových cest významné místo.  Enzymy zvyšují účinnost antibiotické léčby a tím přispívají k rychlejšímu uzdravení. Dokáží však posilovat obranyschopnost a odolnost organismu před opakovanou infekcí. Enzymatická léčba by měla probíhat dlouhodobě.

Zánět močových cest v těhotenství

Zánět močových cest se může objevit i v době těhotenství. Pokud je lékařem odchycen a adekvátně léčen, neohrožuje matku, ani dítě.

Zánět močových cest u mužů

Zánět močových cest je velmi rozšířené onemocnění, které se nejčastěji týká dívek a žen, ale nevyhýbá se ani mužům.

U mužů je močová trubice několikanásobně delší než u žen. Uvádí se kolem 20 cm a 1,5 x užší, proto muži trpí zánětem močových cest, před 50. rokem života, daleko řidčeji. Důvodem je, že bakterie musí urazit výrazně delší cestu k močovému měchýři u mužů než u žen. Spravedlivé je, že ani mužům se toto onemocnění trvale nevyhýbá.

Pokud se však u mužů toto onemocnění objeví, je nezbytné, aby vyhledali neprodleně urologické vyšetření, neboť příčina může mít vážnější charakter. Je potřeba vyloučit zúžení močové trubice nebo přítomnost močových kamenů, ale i případné zhoubné bujení nebo nerozpoznanou vrozenou vývojovou vadu. U mužů starších padesáti let, lze předpokládat i zvětšení prostaty, při tzv. benigní neboli nezhoubné hyperplazii.

Zánět močových cest a riziko přenosu

U žen může zánět vyvolat i běžný sexuální styk, kdy se bakterie ze zevního genitálu či okolí konečníku, dostanou do močové trubice ústící v těsné blízkosti poševního vchodu.

Gynekologové radí ženám, aby se vždy po sexuálním styku vymočily, čímž se bakterie z močových cest dostane přirozeně ven. Pouhé osprchování, bohužel, nestačí.

Záněty močových cest. Příčin je dost i v parném počasí!

K dalším rizikovým faktorům patří anální sex, hlavně nechráněný způsob této sexuální aktivity.

Zánět močových cest se může přenést i nesprávnou nebo nedostatečnou hygienou v oblasti genitálií, nachlazením v pánevní a genitální oblasti, vnitřním poraněním následkem sexuálních praktik, nebo v důsledku častého a dlouhodobého potlačování nutnosti močit.

Vracející se záněty močových cest

Vysokému procentu žen, se záněty močových cest během života, vracejí. O recidivě se hovoří v případech, kdy se močová infekce vyskytne během jednoho roku třikrát a ž čtyřikrát. Pokud tomu tak je, je nezbytné vyhledat odborné lékaře z oboru gynekologie i urologie.

K další léčbě bude potřeba vyšetřit vzorek středního proudu moči, v některých případech se moč odebírá za pomoci cévky. Při opakovaných infekcích se vzorek odesílá do mikrobiologické laboratoře na kultivační vyšetření.

Při opakovaných zánětech je nutná spolupráce gynekologa a urologa, protože je potřeba vyloučit či zaléčit gynekologické záněty, které se mohou výraznou měrou podílet na zánětech močových cest.

Zánět močových cest postihuje každou pátou ženu na světě. Je nepříjemný a bolestivý. Projevuje se pálením, svěděním, bolestí v podbřišku, bolestí při močení, častým močením, někdy bolestivostí v oblasti ledvin. Může se objevit teplota i únava, zapáchající moč, krev v moči, bolest beder, bolest zad, třesavka nebo vaginální výtok. Je vyvolán bakterií, která je přítomna ve střevě každého člověka a stojí v 80%  případech za vznikem onemocnění.

Bojujte proti zánětům močových cest raději preventivně, ale pokud již nemoc propukla a příznaky nevymizely do tří dnů, nebo došlo k prudkému zhoršení, navštivte, a to neprodleně, odborného lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje