Přichází čas na velikonoční osení. Zasejte letos do skořápky nebo pet lahve
Markéta Pešková
25. 3. 2022
Velikonoce se blíží a je nejvyšší čas promyslet si dekorace. Některé totiž potřebují nějaký čas na to, aby byly včas připravené dělat v domácnosti parádu. Jednou z nich je tradiční velikonoční osení, které domů přinese jarní atmosféru, a navíc jej můžete s dětmi trochu kreativně upravit nebo ozdobit.
Osení se objevovalo na stolech už v pohanských dobách, kdy se Velikonoce slavily jako svátky jara. Do svěžích lístků mladého obilí se přidali pestře nabarvená vajíčka, umělá kuřátka a další ozdoby, které vyrobily děti z nejrůznějších materiálů. Připravte si letos podobnou výzdobu. Je to rychlé, jednoduché a krásné. Ale nezapomeňte. Musíte sázet asi 10 až 14 dní před svátky, aby vám dostatečně vyrostlo.
Jak zasít velikonoční osení?
Vypěstovat zelené osení není nic složitého a nezabere to moc času. V prodejně s chovatelskými potřebami, hobby marketu nebo v prodejně semen kupte pytlíček obilí. Nejlepší jsou pšenice, ječmen nebo žito. Semínka nesmí být tepelně ošetřená. Z těch nic nevyroste. Dá se dnes koupit přímo směs, která se jmenuje Velikonoční osení.
K tomu si připravte misku a zahradnický substrát či propustnou zahradní zeminu. Pamatujte, že vám má osení sloužit jako dekorace, tak tomu přizpůsobte mističku, nejlépe z přírodního materiálu. Sázet se dá i do proutěného košíčku, který vystelete předtím igelitem.
Samotné setí je velmi jednoduché. Na dno misky dejte zeminu a posypte semínky. Pozor, ať je nemáte nandané na sobě, ale pěkně vedle sebe. Čím více jich dáte, tím lépe bude osení vypadat. Zasypte je zeminou, trošku přitlačte a máte hotovo. Je to činnost, kterou hravě zvládnou děti samy.
Chcete urychlit klíčení semínek?
Chcete klíčení semínek trochu urychlit? Zkuste to následovně. Než začnete sázet, properte pořádně semínka a namočte na den až dva do vlažné vody. Tu několikrát vyměňte. Pak už postupujte jako vždy, jen zvolenou nádobu zasypte větší vrstvou zeminy, než položíte semena.
Pokud už máte skutečně málo času, nezoufejte. Stačí vám jen pár dní a klidně můžete mít krásnou dekoraci. Vyjete místo obilí řeřichu. Do misky dejte vrstvu vaty, zalijte ji, aby nasákla vodu a vysejte semínka řeřichy. V teple klíčí asi 24 hodin a během 4 dnů dokáže vyrůst asi o 5 cm.
Dbejte na zálivku
Další úkol, který hravě zvládnou děti. Zaseté obilí se musí pravidelně zalévat. Ale pozor, nesmí to být zase až moc, jinak začnou klíčící semena zahnívat. Můžete tomu předejít, když před setím dáte na dno nádoby drobné kamínky či perlit. Zafungují jako drenáž.
Misku s osením položte někam, kde bude dostatek tepla a světla, aby se vám krásně zazelenalo. Na noc ji pak přendejte někam do chladna. Docílíte hustšího a pevnějšího porostu.
Co když roste až příliš rychle?
Někdy můžete řešit opačný problém. Například příliš rychlý růst. Je štěstí, že osení reaguje na změny teploty. Stačí ho tedy přenést někam, kde je více chladno a růst se okamžitě brzdí. Příliš vysokou „travičku“ se nebojte upravit nůžkami na požadovanou délku nebo do různých tvarů.
Netradiční velikonoční osení
Velikonoční osení nemusíte dávat jen do misky nebo květináče. Opravdu jedinečně vypadá skleněná hluboká nádoba, kam můžete dát nejen osení, ale přidat i hyacint nebo jinou jarní květinu. Okolo nějaké to vajíčko nebo pár kuřátek a máte perfektní výzdobu.
Zajímavě vypadá osetí skořápky ze slepičích vajec nebo ještě lépe ze pštrosího vejce. Do něj dejte na dno trošku písku nebo kamínku, aby substrát měl kam odvádět vodu.
Jak oslavit Velikonoce? Trendem evropských metropolí je hledání vajíček
Vyrobte si s dětma pana Trávňáka
Děti milují trávňáčky. Můžete jich spolu vyrobit klidně několik druhů. Určitě budou mít úspěch.
Potřebujete:
- silonku nebo jemnou punčochu,
- jemné a drsné piliny,
- tavnou pistoli,
- gumičku,
- barevný sprej na vlasy, očička, pusinku (je to na vás.
Silonku navlékněte přes ruku a naberte tak hrst jemných pilin. K nim přidejte hrst travních semínek, co nejvíc. Zamíchejte a doplňte drsné piliny podle toho, jak má být váš trávňáček veliký. Promyslete si, jak má mít obličej, protože semínka trávy musí být nahoře, aby vám rostli vlásky a ne vousy. Pak už tvarujete. Jestli chcete spíš tvar vejce nebo raději míče, to je na vás, a hlavně na dětech. Uprostřed obličejíčku kousek vytáhněte do malého klubíčka, vznikne nos. Ten obmotejte gumičkou. Můžete tak vytvarovat i uši. Namalujte tvářičky, ale můžete použít i sprej. Barvy musí odolat vodě. Nyní trávníčka namočte nebo klidně postavte do misky s vodou a dejte na slunné místo.
Netradiční barvení vajíček. Vyzkoušejte letos ubrouskovou metodu, rýži či gumičky
Takové postavičky se dají vyrobit i jinak. Uřízněte pet lahev, nasypte do ní zeminu, přidejte osení a pak už jen můžete čekat a čekat. Přidejte ještě očička, víčko jako nos, pomalujte fixou. Děti se určitě vyřádí.
Až osení vyroste, můžete ho ještě ozdobit. Vyrobte s dětmi nejrůznější zápichy ve tvaru zvířátek (slepičky, kuřátka, zajíčci), přidejte nabarvená vajíčka, kuřátka atd. Klidně tam schovejte i nějaké to čokoládové, i když je jasné, že do Velikonoc asi nevydrží.
Po Velikonocích osení snězte
Osení nemusíte vyhazovat, až splní svůj dekorativní účel. Vyrostlé lístky ostříhejte, umyjte a rozmixujte a snězte nebo vypijte. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a koenzym Q10, který zaručuje mladistvý vzhled celého těla. A kdo by se nechtěl cítit dobře.