Počet neplodných párů v České republice se pohybuje mezi 20 a 25 procenty. Mezi její nejčastější příčiny patří nekvalitní spermie nebo jejich malé množství. Problém je ale i se zvyšujícím se věkem budoucích matek.
Čtyřprocentní děti aneb jinak to nejde
Statistiky uvádějí, že se v Česku díky asistované reprodukci narodí čtyři procenta dětí. V osmdesátých letech to byla jen zhruba desítka dětí za rok, v roce 2012 přišlo na svět díky umělému oplodnění už pět tisíc miminek a tento počet stále roste.
„Před šesti lety podstoupily neplodné páry přes 17 tisíc léčebných cyklů. Loni už to bylo více než 25 tisíc,“ říká ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně David Rumpík. „Pokud se bude tendence umělých oplodnění stále zvyšovat, mohla by být za 15 až 20 let polovina z narozených dětí uměle počata,“ dodává.
Neplodnost je definována jako neschopnost otěhotnět po jednom roce pravidelného nechráněného styku.
„Zatímco v minulosti se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních zhruba pěti letech se příčina neplodnosti vyrovnává mezi obě pohlaví,“ uvádí Rumpík.
Mohou za to nekvalitní spermie
Mezi nejčastější příčiny neplodnosti páru patří nekvalitní spermie nebo jejich malé množství. Zatímco před 15 lety byla norma 80 milionů spermií v jednom mililitru, dnes je to jen 15 milionů. „Důvody nelze jednoznačně určit, podílí se na tom ale veškeré civilizační faktory jako je životní styl, prostředí, stres, kouření, ale i nemoci prodělané v dětství,“ vysvětluje David Rumpík.
Pokud by pokles pokračoval stejným tempem, nebudou mít muži už v roce 2065 pravděpodobně žádné spermie!
Se založením rodiny příliš otálíme
Problémem je ale i zvyšující se věk budoucích matek. Zatímco v 70. letech rodily ženy průměrně ve věku nad dvacet let, v současnosti je to o deset let později. „Mnoho bezdětných žen se kvůli kariéře nebo chybějícímu partnerovi rozhoduje k založení rodiny až kolem čtyřicítky. Pro ně jen umělé oplodnění jednou z posledních možností, jak mít vlastní dítě,“ tvrdí Rumplík.