Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství

Zpozdila se vám menstruace a nevíte, kde hledat viníka? Máme pro vás hned několik možností, proč si krvácení dává načas.

Délka cyklu je individuální

Opožděná menstruace nemusí nutně znamenat, že jste těhotná. Menstruační cyklus je u každé ženy jiný. Obvykle trvá 28 dní, ale u zdravých žen se může pohybovat od 21 do 35 dní. Jestliže vás trápí opožděná menstruace a negativní test, příčin může být hned několik. Cyklus dokáže rozhodit jakýkoliv stres, užívání některých léků i fyzické vypětí.

1. Těhotenství

Mnoho žen při zpoždění menstruace napadne, že by se mohlo jednat právě o těhotenství. Rané stádium gravidity poznáte podle únavy, křečí, nadýmání, nevolnosti, špinění a zvýšené citlivosti prsů. Velmi často se u těhotných žen vyskytuje opožděná menstruace a bolest v podbříšku. Protože se však příznaky těhotenství příliš neliší od premenstruačního syndromu, nejlepším řešením je těhotenský test, který graviditu potvrdí nebo naopak vyloučí.

2. Stres

Dlouhodobé vystavení stresu nebo jeho přemíra, může způsobit různé zdravotní potíže a také ovlivnit menstruační cyklus ženy. Pokud pracujete nebo žijete ve stresujícím prostředí, vaše tělo začne vyplavovat méně hormonů, které řídí ovulaci a také pravidelné krvácení. A naopak začne produkovat stresové hormony kortizol a adrenalin, které nutí mozek rozhodnout se, které tělesné funkce jsou v této chvíli nezbytné a které mohou jít ve stresujícím období do pozadí. Velkou roli přitom může sehrát i náročné životní období, jako je smrt blízkého člověka nebo rozvod. Pokud máte podezření, že opožděná menstruace ze stresu může být váš případ, snažte se více odpočívat a věnovat se sama sobě. Tělo pak bude vědět, že nemusí bojovat a může začít opět pracovat tak, jak má.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

3. Kojení

Maminky, které své dítě kojí, mohou přestat menstruovat. Může za to prolaktin, který zodpovídá za produkci mateřského mléka a zároveň potlačuje ovulaci. Během kojení je naprosto běžné i několikaměsíční zpoždění menstruace. Pravidelné krvácení se většinou vrátí k normálu do 6 – 8 týdnů po odstavení dítěte. Pokud se vám pravidelný menstruační cyklus nevrátí ani za 3 měsíce po ukončení kojení, zajděte za svým lékařem.

4. Rozhození životního rytmu

Zpoždění menstruace může být důvodem významných změn v denním režimu. Většinou se jedná o změnu časového pásma kvůli častému cestování do zahraničí nebo o střídání denních a nočních směn. Tělo je v těchto případech dezorientované a může menstruaci zpozdit nebo ji zcela vynechat. Během nočních směn je proto důležité dostatečně doplňovat tekutiny a pravidelně jíst.

5. Onemocnění

Velkou paseku s menstruačním cyklem dokáže napáchat akutní nebo naopak zdlouhavá nemoc. Naprosto běžné je zpoždění menstruace 10 dní i více a také opožděná menstruace po nemoci. Při vážnějších chorobách se nemusí menstruace dostavit vůbec. Tělo začne fungovat opět normálně, jakmile získá dostatek sil a po nemoci se zregeneruje.

Syndrom polycystických ovarií

Toto onemocnění je způsobené hormonální nerovnováhou. Ženské tělo produkuje více mužského hormonu, který dokáže zastavit ovulaci a menstruaci tím oddálit nebo zcela vynechat. A jak tuto nemoc poznáte? Nadmíra mužských hormonů podporuje růst ochlupení na nezvyklých místech, jako jsou záda nebo prsa. Dále způsobuje akné, přírůstek hmotnosti a často i neplodnost.

Trápí vás nepravidelná menstruace? Čím to může být?

Potíže se štítnou žlázou

Štítná žláza ovlivňuje velkou měrou vyplavování hormonů a celkový chod metabolismu. Ve chvíli, kdy se žláza poruší nebo oslabí, poznáte to i na menstruačním cyklu. Na potíže vám zadělá zvýšená i snížená funkce štítné žlázy. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza může způsobit, že je menstruace mírnější a méně častá. Doprovodnými jevy jsou hubnutí, zrychlený tep, zvýšené pocení a poruchy spánku. Oproti tomu snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza způsobuje, že je menstruace méně častá, ale zato silnější. Mezi další příznaky patří únava, nabírání na váze, suchá pokožka a vypadávání vlasů. Při podezření na onemocnění štítnice si raději nechte u lékaře vyšetřit hodnoty hormonů štítné žlázy. Díky vhodné léčbě se cyklus časem vrátí zpět do normálu.

Zásadní příznaky poruchy štítné žlázy. Jak poznat, kdy jít k lékaři?

Opožděná menstruace a cysta

Jak spolu souvisí opožděná menstruace a cysta? Menší cysty na vaječnících mohou být hormonálně aktivní a způsobovat poruchy menstruačního cyklu. Zároveň mohou významně ovlivňovat i ovulaci samotnou. Hlavními příznaky cysty jsou pocity tlaku v břiše, bolesti v pánvi, bolesti při pohlavním styku, zesílené menstruační krvácení, tlak na močový měchýř a střeva, nepravidelná nebo slabá menstruace, vynechání menstruace, neplodnost, akné a deprese.

Chronická onemocnění

Opožděnou menstruaci mohou způsobit i chronické nemoci, jako je například diabetes, celiakie nebo zánět střev. Za hormonálními změnami stojí výkyvy hladiny cukru v krvi a také poškození tenkého střeva, které hůře vstřebává důležité živiny.

6. Léky

Pokud vám lékař nedávno předepsal nové léky, mohou být na vině právě ony. Poraďte se s ním, zda mohou zpoždění menstruace vyvolat a jak byste měla dále postupovat. Pravděpodobně vám doporučí ještě pár dnů počkat nebo vám léky vymění za šetrnější preparát. A jaký důvod může mít opožděná menstruace? Antibiotika, hormonální antikoncepci i antidepresiva.

Jak připravit dceru na první menstruaci. 11 věcí, které by o ní měla vědět

Hormonální antikoncepce

Opožděná menstruace při hormonální antikoncepci je velmi častá. Hormonální antikoncepce totiž funguje na principu blokování ovulace. Pravidelné měsíční krvácení při užívání HA není menstruací jako takovou, ale je způsobené poklesem hormonů. Z toho důvodu je běžné, že krvácení může být velmi lehké nebo se nemusí dostavit vůbec.

Pilulka proti početí

Postkoitální antikoncepční pilulka může výrazně ovlivnit ovulaci i následnou menstruaci. Zpoždění menstruace nebo její vynechání je v tomto případě naprosto běžné.

Další léky, které mohou mít vliv na zpoždění menstruace:

  • antidepresiva
  • kortikosteroidy
  • chemoterapeutika
  • některá antipsychotika

7. Nadváha

Vysoká nadváha může tělo rozhodit do takové míry, že přestanete pravidelně menstruovat. Obezita pak často krvácení zastaví úplně. Přemíra tuku pod kůží a kolem orgánů ovlivňuje ovulaci tím, že tělo nutí vyrábět příliš mnoho hormonu estrogenu. Nejlepším řešením této situace je pravidelné stravování, kvalitní a pestré potraviny, dostatek vody, pohyb a trpělivost. Pokud upravíte svůj životní styl a vytrváte, postupně shodíte přebytečná kila a vrátí se vám i ztracená menstruace.

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?

8. Podvýživa

Stejně jako vysoká nadváha zamává s vaší periodou také podvýživa nebo náhlý úbytek váhy. Jakmile tělo nemá dostatečné množství tuku, ustane produkce estrogenu a menstruace zcela vymizí. Na hormony může mít vliv i drastická dieta a příliš intenzivní cvičení. Řešení je na první pohled jednoduché. Začněte pravidelně jíst a pohyb přidejte jen v rozumné míře.

9. Potrat

Velmi častá je i opožděná menstruace po potratu. Ženy většinou začnou opět krvácet do 6 týdnů po prodělaném potratu. Vše je ale velmi individuální a v některých případech trvá delší dobu, než se tělo vzpamatuje a cyklus obnoví. Vždy je dobré tyto případy řešit s gynekologem a být pod jeho dohledem.

10. Perimenopauza

Ačkoliv se vás menopauza ještě netýká, může perimenopauza (období 2 – 8 let před nástupem klimakteria), rozhodit váš pravidelný cyklus. Menstruace se může opožďovat až o několik dní, v některých případech může zcela vymizet a pokud přijde, tak přinést slabší či naopak silnější krvácení než dříve. Perimenopauzu poznáte i podle návalů horka, nočního pocení, poruch spánku, změn nálad a nedostatečné lubrikace vagíny. Pokud si myslíte, že se jedná o váš případ, zajděte za svým gynekologem, který vám doporučí nějaké léky či doplňky stravy, které cyklus upraví.

11. Menopauza

Ačkoliv se nástup menopauzy, její projevy i intenzita u každé ženy liší, přichází většinou ve věku mezi 49 a 51 lety. Nastoupit však může i před 40. rokem věku nebo naopak až po 55. roce života. Velký vliv na příchod menopauzy mají geny, životní styl a stravování.

Kdy spěchat k lékaři?

Důvod opožděné či vynechané menstruace vám pomůže zjistit lékař. Proto si pečlivě zapisujte veškeré změny ve svém menstruačním cyklu, které mu pomohou rychleji určit diagnózu. A kdy začít řešit zpoždění menstruace? Na to neexistuje přesná odpověď, ale obecně je dobré začít pátrat po příčině, pokud menstruace nepřichází více než 14 dní. S lékařem byste pak měly prodiskutovat také případné neobvykle silné krvácení, silné bolesti, horečku, nevolnost a zvracení a krvácení delší než 7 dní.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Opožděná menstruace – jak ji vyvolat?

Pokud víte, že nejste těhotná, pro vyvolání menstruačního krvácení můžete vyzkoušet pár babských rad.

Horká vana

Umožní vám dopřát si zasloužený relax a uvolnit se. Teplá voda uvolňuje napětí svalů a roztahuje cévy.

Víno

Červené víno stejně jako horká vana uvolňuje svaly a roztahuje cévy. Navíc tělu dodává některé antioxidanty.

Sex

Proč právě sex může přivolat opožděnou menstruaci? Pomůže vám přestat myslet na nepříjemné věci a uvolnit se. Během orgasmu se navíc uvolňují svaly pánevního dna, což může přivolat menstruační krvácení.

Bylinky

Příroda je všemocná a ukrývá hned několik pomocníků, kteří dokážou menstruaci přivolat. Skvěle funguje olej z pupalky dvouleté, čaj z kontryhele, třezalky tečkované nebo šalvěje. Nikdy však nezkoušejte všechny bylinky najednou a vyberte si jen jednu. Pokud ani po několika dnech užívání bylinka nezabere, vyměňte ji za jinou.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství