Nadýmání je velmi nepříjemná věc a to především v letních měsících, kdy chceme mít v plavkách bříško pěkně ploché a ne nafouklé. Naštěstí se s ním nemusíte smířit, stačí dodržovat jen několik zásad. Poradíme vám, jak se zbavit nadýmání snadno a rychle, abyste se opět mohla pyšnit plochý bříškem.
1. Snažte se vyhnout zácpě
Klíčem k tomu, abyste se zbavila nadýmání, je zdravé zažívání. Nejen, že byste měla dbát na zdravou životosprávu, tedy dostatek pohybu a zdravou stravu, věnujte pozornost také pravidelnému vyprazdňování. Hoďte za hlavu stud a v klidu si dojděte na záchod i u svého přítele, či kamarádky. Je to přece přirozené a není se vůbec za co stydět.
Pokud trpíte zácpou, jezte potraviny bohaté na vlákninu od cereálií, ovoce, zeleniny, ořechů až po slunečnicová semínka. Zároveň se ujistěte, že dostatečně pijete a součástí vašeho životního stylu je i fyzická aktivita.
2. Navštivte svého alergologa
Nesnažte se sami předpovídat, jaké druhy potravin vám můžou způsobovat nadýmání, zbytečně byste se tak mohli připravit o důležitou součást vašeho jídelníčku. Alergie či nesnášenlivosti, časté jsou například problémy s laktózou, dokáže potvrdit jen lékař pomocí speciálních testů. Také vám poradí jakými potravinami můžete nahradit případné alergeny.
3. Vyčleňte si dostatek času na oběd
Rychlé jedení a nedůkladné žvýkání může vést k polykání vzduchu. Zpomalte a vychutnejte si každé jídlo, jen tak z něho budete mít opravdu požitek a ve výsledku toho sníte méně. Vyhraďte si na ně vždy alespoň 30 minut času. Nezapomínejte, že zažívání začíná v ústech a něčím tak banálním jako je důkladné žvýkání dokážete zredukovat i nadýmání.
Vložky pohlcující zápach z nadýmání. Kde se vzaly a jak fungují?
4. Dejte přednost neperlivým nápojům
Bublinky v perlivých nápojích můžou být také jednou z příčin, proč se potýkáte s nadýmáním. Nemusíte je však nutně všechny vyřadit ze svého života, jen je zkuste částečně nahradit neperlivými nápoji ochucenými například čerstvým citrónem. Vhodnou alternativou může také být například chlazený mátový čaj.
5. Dávejte pozor na žvýkání žvýkaček
Pokud jste fanynka žvýkaček, měla byste zbystřit. I když žvýkání přináší i některá pozitiva pro naše zdraví, například napomáhá k větší produkci slin, může mít efekt i zcela opačný. Pokud jste si na žvýkačky příliš zvykla, zkuste je vyměnit za tvrdý bonbon nebo si nadrobno nakrájejte zeleninu, kterou budete v průběhu dne postupně konzumovat.
Syndrom dráždivého tračníku. Co dělat s bolestmi břicha, průjmy, zácpou a nadýmáním
6. Omezte sodík
Zpracované potraviny obvykle obsahují vysoké množství soli, a tedy i sodíku, který přispívá k pocitu nafouknutosti. Čtěte složení výrobků a dejte si pozor především na konzervované jídlo a polotovary, v nichž je objem sodíku méně nápadný. Jedna porce jídla by neměla obsahovat více než 500 mg této látky, denní dávka by neměla překročit 1500 až 2300 mg.