Proč stále více mužů ještě ve třiceti letech bydlí u svých rodičů? Je to pohodlnost nebo vypočítavost? Jak jsou na tom ženy?
Podle průzkumu žije u rodičů až 48 % třicetiletých mužů! Před dvaceti lety to byla třetina, což dokazuje obrovský nárůst. Proč muži zůstávají déle u rodičů než dříve? Jsou to mamánci, kteří se nedokážou pustit máminy sukně?
Finanční situace, studia ale i lepší vztahy
Důvodů je hned několik. Ano, můžeme připustit, že se jedná i o muže, kterým je u maminky dobře a netouží svůj zavedený spokojený život měnit. Nic jim nechybí. Avšak často se jedná o logické důvody.
Jedním z takových důvodů, proč muži zůstávají déle, je finanční situace. Co si budeme povídat, velká část výplaty jde na bydlení a máte-li s kým se rozdělit, hned je to lepší. A proč nezůstat u rodičů, které znáte a bydlí ve stejném městě, kde máte i práci? Zde docházíme k impulsu, který může způsobit odstěhování – stěhování se za prací.
Dnes Češi více studují. Dříve studia nebyla moc častá, studovali jen vybraní, kteří si to mohli dovolit. Studia zaberou nějaký čas, než dostudujete, třicítka je na krku. Potom to ještě chvíli trvá, než se postavíte na vlastní nohy. Šikovnější se staví na vlastní nohy již během studií, kdy zkouší bydlet se spolubydlícími nebo přítelkyní.
Zajímavým poznatkem jsou lepší vztahy. Uvádí se, že mezi generacemi se zlepšily vztahy, než tomu bylo dříve, kdy se rodiče a děti mezi sebou více dohadovali. Rodiče a děti jsou vůči sobě navzájem víc tolerantnější.
Bydlení u rodičů není otázkou jen třicetiletých mužů! Týká se i žen, avšak podle statistik ženy opouští rodné hnízdo dříve než muži.
Co s ušetřenými penězi?
Ušetřené peníze si muži většinou spíše užívají, než šetří. Koníčky, zábava, kamarádi, výlety a dovolené… Ženy samozřejmě hrají roli v jejich životě, avšak často se spíše jedná o zábavu než závazek. Rodinu tito muži zakládají mnohem později než jejich vrstevníci před dvaceti lety.