Zánět mozkových blan neboli meningitida může mít nedozírné následky u dospělých, natož u dítěte. Proto by každá z nás měla hlídat nejenom svůj zdravotní stav, ale především stav svých dětí. V sázce je nejen zdraví, ale v některých případech i holý život.
Koho postihuje nemoc nejvíce?
Máte-li doma malé dítě, zbystřete dvojnásob. Přestože proti meningitidě existují různá očkování, nikdy není vyhráno a ani očkování není stoprocentní jistota. Je dobré vědět, že toto onemocnění postihuje nejvíce děti mezi dvěma měsíci a pěti lety. Ovšem ani sotva narozeným nebo dospívajícím dětem se nemoc nevyhýbá.
Čeho si všímat u dětí do dvou let?
U miminek do dvou měsíců se obvykle objevuje horečka, ta je doprovázena jednak malátností, ale také nechutenstvím či přehnanou dráždivostí. V každém případě by snad každá z nás s tak malým dítkem pádila k doktorovi již při prvním příznaku.
Zde není dobré nic riskovat. Pokud je však vaše dítě starší, do dvou let, může se přidat také bolest hlavy nebo zad a typická ztuhlost šíje. Ta se pozná tak, že je pro dítě téměř nemožné dát bradu dolů na hrudník. V neposlední řadě se projevuje opravdu výrazná podrážděnost nebo naopak absolutní spavost.
Jak je to u dětí od dvou do pěti let?
Kromě předchozích projevů obvykle pozorujeme na dětech světloplachost, to znamená, že dítě nemá příliš rádo světlo a spíše se mu vyhýbá. Také bychom jako rodiče neměli přehlížet modřiny a červené tečky, které mohou být rovněž příznakem. Dokonce se mohou dostavit křeče.
Co se stane, když si příznaků nevšimneme?
V první fázi dochází k celkové otravě organismu, dítě upadá do bezvědomí a pak mu selhávají orgány. Když situaci nebudeme řešit, může dojít až k oslepnutí, ochrnutí, poruše hybnosti, a nebo třeba epilepsii. Pokud však zakročíme včas, máme šanci na vhodnou léčbu, která probíhá pomocí antibiotik, jenž jsou podávány přímo do žíly.
V každém případě musíme vědět, že příznaky se v první chvíli odehrávají opravdu velmi rychle. Je tedy třeba jednat okamžitě a při prvním podezření upalovat k doktorovi.