Nehty odráží kondici, ve které se vaše tělo právě nachází. Jaké abnormality můžete s klidem ignorovat? A které naopak indikují závažnou nemoc?
Co indikují bílé skvrny?
Pokud se vám na nehtech čas od času objeví bílá skvrnka, nemusíte panikařit, nejde o nic závažného. Tyto skvrnky jsou pouze důsledkem drobného poranění nehtového lůžka či neprofesionálně udělané manikúry. Spousta žen se často mylně domnívá, že tyto skvrnky jsou způsobeny nedostatkem vitamínů, což je pouze pověra.
Trápí vás rýhy na nehtech?
Příčin vzniku rýh na nehtech je hned několik. Může se jednat o geneticky vrozenou nemoc v nehtovém lůžku, ale mnohem častější příčina je nedostatek hydratace. Jejich odstranění je jednoduché. Pořiďte si pilníky s několika různými povrchy, díky kterým vybrousíte nehty do hladka.
Věděli jste, že nehty povyrostou v průměru o 3 milimetry za měsíc?
Tmavé skvrny pod nehty? Důvod k návštěve lékaře
Objevily se vám z ničeho nic pod nehty tmavě hnědé až černé skvrny? V tomto případě byste měla raději vyhledat svého kožního lékaře, jelikož se jedná o jeden z příznaků rakoviny kůže. Pokud jste ovšem v poslední době prošla nějakým zraněním ruky, může se jednat pouze o sraženou krev.
Jak se mění kvalita nehtů během těhotenství?
Dobrou zprávou je, že během těhotenství se růst nehtů zrychluje. Pokud na nehtech dochází ke vzniku bílých skvrn, tentokrát to znamená, že má vaše tělo nedostatek kalcia. Ideální denní příjem tohoto biogenního prvku, který najdete v mléčných výrobcích, je v těhotenství 1000 mg. Pokud se rozhodnete konzumovat vápník v podobě rozpustných tablet nebo prášků, mějte na paměti, že vaše tělo je schopné naráz přijmout pouze 500 mg.