Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Problémy žen s hormonální nerovnováhou nesouvisí jen s menstruací. Umíte ji rozpoznat?

Petr Gorás

Petr Gorás

15. 2. 2022

Hormony řídí podstatnou část tělesných i psychických procesů – od obyčejného pocitu hladu přes růst chlupů až po obrovské změny v ženském životním cyklu. Pokud dojde k vychýlení z křehké rovnováhy hormonů, může to mít dalekosáhlé následky.

K čemu vůbec máme hormony

Hormony jsou produkovány v několika částech těla, kterým se říká endokrinní žlázy či endokrinní orgány – jde o vaječníky a varlata, nadledviny, slinivku, štítnou žlázu, a nakonec i jisté části v mozku. Krevním řečištěm jsou odsud hormony šířeny do zbytku těla, kde pak ovlivňují rozličné fyzické i psychické procesy. Ostatně i původní význam řeckého slova hormon znamenal „to, co uvádí do pohybu“.

Takovýchto hormonů bylo u člověka nalezeno přes šedesát druhů a ovlivňují obrovskou spoustu tělesných procesů. Některé se doplňují a podporují, jiné se zase navzájem ruší. Tak například hormon hladu ghrelin se začne ve velké míře produkovat kdykoli, když máme prázdný žaludek. Krví se tento hormon dostane až do mozku, kde vyvolá pocit hladu a nejspíš nás i donutí vyrazit na průzkum ledničky. Po nasycení se pak vyplaví hormon leptin, který sníží apetit a reguluje ghrelin. Pokud se však na tomto procesu něco pokazí, dochází k přejídání nebo naopak hladovění.

Je to taková složitá alchymická dílna uvnitř našeho těla, které zatím věda ani nedokáže stoprocentně porozumět. Pokud je i jen trochu narušena křehká rovnováha několika hormonů – ať už přebývají či ubývají – může to vést k vážným zdravotním problémům. Nejčastěji se řeší problémy s hormonem inzulinem u cukrovky, s hormony štítné žlázy a v neposlední řadě s pohlavními hormony. V tomto článku se zaměříme především na poslední zmíněné.

Hormonální jóga aneb jak ovládnout hormony a zbavit se problémů s váhou i kosmetickými strašáky

Kdy je přirozené zažívat prudké hormonální změny

Existují jisté situace, kdy se zejména u žen zcela přirozeně hladiny hormonů „zblázní“. Jsou to především zásadní období tělesných změn, jako je puberta, těhotenství, kojení a nakonec menopauza. Během těhotenství například žena vyprodukuje víc estrogenu než po zbytek jejího života. Při kojení zase ženské tělo produkuje hormon prolaktin (vyvolává tvorbu mléka), který dočasně zablokuje produkci estrogenu. Při klimakteriu pak zase hladiny ženských hormonů začnou klesat, což má za následek typické příznaky ve formě návalů horka a podráždění.

K podstatným změnám v hladinách pohlavních hormonů dochází i v rámci menstruačního cyklu. Zhruba týden před periodou vzroste hladina progesteronu, aby pak těsně před krvácením zase výrazně poklesla. To může mít – mimo jiné – za následek tvorbu akné i premenstruační syndrom (PMS), který se ve vážnějších případech léčí právě hormonální terapií. U různých žen se přitom může podoba a závažnost příznaků výrazně lišit, a některé tak i přes přirozenost všech těchto procesů mohou potřebovat léčbu.

I u mužů samozřejmě dochází v životě k zásadním výkyvům v množství pohlavních hormonů. Především v pubertě, kdy hladiny testosteronu náhle narostou, a později pak během andropauzy, kdy se testosteron zase výrazně utlumí.  Na rozdíl od ženské menopauzy však mužský přechod nebývá až tolik dramatický a ani se netýká všech mužů.

Další příčiny hormonální nerovnováhy

Vedle výše zmíněných příčin, které vycházejí z obvyklých procesů, vyjmenovává recenzovaný medicínský portál healthline následující příčiny hormonální nerovnováhy:

  • stres
  • vedlejší účinek některých léků
  • chemoterapie a jiné způsoby léčby rakoviny
  • rakovinové i nezhoubné nádory
  • zranění či trauma
  • poruchy příjmu potravy (například při anorexii dochází k pozastavení menstruačního cyklu)
  • hormonální terapie (jakožto nechtěný důsledek)

Hormon lásky oxytocin se netýká jen mateřství. V jakých situacích nás ovlivňuje?

Hormonální nerovnováha – časté příznaky a problémy

1) Hormonální akné a špatná pleť

Hormony jsou častým důvodem, proč se v pubertě tak často vyskytuje akné. O hormonálním akné se však mluví i v případech již dospělých žen.  Podle údajů na zdravotnickém portále healthline trpí akné každá druhá žena ve věku 20-29 let (tedy už několik let po pubertě) a zhruba čtvrtina žen ve věku 40-49 let (tedy při menopauze a pár let před ní). Alespoň v některých případech mohou být příčinou právě hormony, ačkoli na tomto tématu se odborníci často rozcházejí.

Při menopauze se vznik akné přičítá poklesu estrogenu, a naopak nárůstu testosteronu (ano, i ženy produkují mužské hormony). Testosteron může způsobovat nadměrnou funkci mazových žláz, což má za následek záněty ve formě akné. Hormony také mohou být důvodem, proč se některým ženám tvoří akné v týdnu před menstruací, případně během ní.

2) poruchy menstruačního cyklu

Hormonální nerovnováha může vést k prakticky jakékoli výchylce v periodě a k různým příznakům. Na jednu stranu může jít o nadměrně dlouhé či silné krvácení, případně i silný PMS, na druhou stranu se může naopak jednat o nepravidelnost periody, nezvykle slabé krvácení (špinění), nebo dokonce její úplné vynechání (tzv. amenorea). Ne vždy je však snadné nalézt příčinu problémů, a kromě hormonů může být na vině celá řada jiných onemocnění. Zde je na místě návštěva gynekologa, který může pomocí testů potvrdit či vyloučit hormonální nerovnováhu a případně předepsat hormonální léčbu.

3) Přibírání na váze

Obzvláště u žen v menopauze může důsledkem poklesu hladiny estrogenu dojít k přibírání na váze, ačkoli s tím před tím daná žena nemusela mít žádný problém. Proč? Jedním z důvodů může být to, že estrogen za normálních okolností reguluje metabolismus a hormon leptin, který mozku signalizuje pocit nasycení. K tomu se může přidat i přejídání z důvodu psychického podráždění. K něčemu podobnému dochází i u mužů s úbytkem testosteronu, kdy dochází k úbytku svalové hmoty a k ukládání tuků.

Jak vyvolat menstruaci bez hormonů? Babských rad je spousta

4) Růst chlupů a řídnutí vlasů

Při zvýšené hladině mužských hormonů (androgenů) v ženském těle může docházet k růstu chlupů – často černých a hrubých – na místech, kde je to typické spíše pro muže. Hrudník, tvář a záda. Odborně se tento stav nazývá hiurtismus a často postihuje ženy po menopauze, případně ty se sníženou hladinou ženských hormonů. Z obdobného důvodu může docházet i k řídnutí a ztenčování vlasů.

5) únava, potíže s koncentrací

Snížení estrogenu (při menopauze, týden před menstruací apod.) může vést k větší únavě a bolestem hlavy. Obdobně je tomu i u mužů s hladinou testosteronu. Únava je však velice obecný symptom, který může mít nespočet jiných příčin, jako je nedostatek vitamínů a minerálů, nemoc, nebo třeba i problém s hormony štítné žlázy.

Diagnostika hormonální nerovnováhy – test i ultrazvuk

Existuje několik metod, jak zjistit nadbytek či naopak nedostatek nějakého hormonu v těle. Mezi ty nejspolehlivější patří pochopitelně krevní testy, neboť právě krví se hormony přenáší. Někdy se ale používá i rozbor slin nebo moči.

V některých případech hormonální nerovnováhy se také může přistoupit k ultrazvuku (popř. k jiné zobrazovací metodě). S jeho pomocí lze například ověřit, zda není nedostatek nějakého hormonu způsobem poškozením příslušného orgánu (například vaječníků), či výskytem cyst.

PMS nemusí být strašákem. Jak na něj?

Léčba hormonální nerovnováhy

Na prvním místě by měla být zdravá životospráva, neboť má na hladině a funkci všech našich hormonů zásadní podíl. Základem je vyvážená strava, dostatek spánku a pravidelný pohyb. Více si o radách a doporučeních na přirozené zvládnutí hormonů můžete přečíst v našem článku o hormonální józe. Ne ve všech případech to však může stačit a někdy je třeba přistoupit k farmakologické léčbě:

1) Estrogenová terapie

V případě nedostatku estrogenů (popř. jiných hormonů) se jako první možnost jeví jejich doplňování a podporování. Estrogen se dá podávat ve formě pilulek, náplastí, krémů, gelů i vaginálních kroužků. Každá forma má své výhody a nevýhody, každopádně je však na místě porada s lékařem. Bez vyšetření totiž nemusíte skutečně vědět, zda trpíte hormonální nerovnováhou a neuváženým braním takovýchto přípravků si ji můžete i nechtěně způsobit.

2) Anti-androgeny

Jde v podstatě o léky, které mají blokovat produkci mužských hormonů (androgenů), především testosteronu. Zatímco u mužů se tyto léky používají při problémech s nadbytkem testosteronu jako je ztráta vlasů, zvětšená prostata či hypersexualita, u žen se používají při léčbě hormonálního akné, nadměrného růstu chlupů nebo třeba při syndromu polycistických ovarií (PCO).

3) Přírodní léčba hormonální nerovnováhy?

Vedle doplňování estrogenu existuje i možnost užívání fytoestrogenů. Jedná se jednoduše řečeno o „rostlinné estrogeny“, které se dokážou vázat na lidské receptory a mít podobné účinky. V lékárnách jsou běžně k dostání různé přípravky s jejich obsahem, které jsou určeny především ženám v klimakteriu. Na fytoestrogeny je bohatý především jetel nebo sója a výrobky z ní.

zdroje: healtline.com, webmd.com, yalemedicine.org, onhealth.com, gynclin.cz, medicalnewstoday.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Problémy žen s hormonální nerovnováhou nesouvisí jen s menstruací. Umíte ji rozpoznat?