Menu
WomanOnly
Krása

Proč dělat pravidelný peeling vaší pokožky a jaký si vybrat?

Máte matnou, šupinatou, aknózní nebo suchou pleť a chcete, aby byla hebká, zdravá a rozzářená? Zařaďte do pleťové péče pravidelný peeling.

Peeling vás zbaví odumřelých buněk

Na pokožce se v průběhu dní usazuje velké množství odumřelých kožních buněk. Běžné odličování ani omývání vodou je však odstranit nedokáže. Řešením je exfoliace s pomocí pleťového peelingu, který nánosy buněk a nečistot bezpečně odstraní. Odlupování kůže je možné provádět mechanicky pomocí abrazivního čištění, ale také chemicky nebo enzymaticky. Výběr závisí na typu vaší pleti i vašich preferencích. S peelingovým ošetřením to však v žádném případě nepřehánějte. Bohatě stačí, když si peeling dopřejete 1 – 2x za týden.

Proč je exfoliace důležitá?

Během stárnutí se zpomaluje proces regenerace. Ve středním a starším věku trvá obvykle 40 – 60 dní než se staré buňky vymění za nové. Tělo pomaleji vytváří nové kožní buňky, zatímco ty staré se hromadí na povrchu kůže. Tato vrstva odumřelých buněk může vést k šupinatění, suchosti, ucpávání pórů, hromadění kožního mazu i tvorbě akné. Jemné odstraňování kožních buněk pleť vyčistí a zároveň eliminuje její drsnost a suchost.

Hlavní výhody peelingu

Svěží a mladistvá pleť

Hromadění odumřelých buněk má za následek matnou, šupinatou a unavenou pleť. Peeling ji však dokáže snadno rozzářit a ozdravit.

Lepší působení pleťové kosmetiky

Peeling z pleti odstraní povrchový nános odumřelé kůže, který tvoří nepropustnou bariéru a způsobuje, že pokožka hůře dýchá a nevstřebává všechny potřebné živiny. Pokud chcete, aby vaše pleťové krémy, séra i oleje lépe pronikaly do pokožky, pracovaly efektivněji a mohly plnit lépe svoji funkci, nezapomínejte na pravidelný peeling.

Hladká pleť pod make-up

Pokud nanesete make-up na šupinatou a suchou kůži, líčení nebude vypadat dobře. Pokud ale pokožku nejprve ošetříte peelingem a uhladíte ji, make-up na ni mnohem lépe přilne a výsledek bude perfektní.

Jak správně používat peeling. 6 kroků pro krásnou pleť

3 základní druhy peelingu

1. Mechanický peeling

Mechanickým obrušováním pleti odstraníte staré kožní buňky a budete se radovat z hladké a jemné pleti. K dispozici jsou různé gely, krémy či pasty s obsahem abrazivních přísad, jako je cukr, sůl, mořský písek, meruňkové či mandlové pecky apod. V dnešní době už se do těchto přípravků používají především jemně mleté prášky, které jsou k pleti šetrnější. Při provádění peelingu je nezbytná opatrnost. Pokud nechcete svou pleť podráždit, nijak na ni netlačte a používejte jen lehké dotyky.

2. Chemický peeling

Při chemickém peelingu nemusíte pleť ručně obrušovat. Stačí nanést masku s obsahem alfa nebo beta hydroxykyselin nebo ovocných kyselin. Tyto látky prochází do horních i hlubokých vrstev kůže, kde stimulují tvorbu kolagenových vláken. Chemický peeling zlepšuje kvalitu pleti, působí proti pigmentovým skvrnám, celkově omlazuje a v dlouhodobém horizontu umí léčit akné. Protože může chemický peeling pleť nepříjemně vysušovat, je důležité ji po každém ošetření pořádně hydratovat.

3. Enzymatický peeling

Mezi nejjemnější metody exfoliace patří enzymatický peeling. Pro odstranění odumřelých buněk využívá především DNA enzymy z mořského planktonu nebo enzymy z papáji, dýně či ananasu. Enzymatický peeling nestahuje celou vrchní vrstvu pokožky, ale jen urychluje přirozené exfoliační procesy. Rozpouští odumřelou vrstvu buněk a nechá na povrch proniknout mladší vrstvy kůže. Enzymatické peelingy podporují obnovu buněk, čistí póry, zlepšují texturu a kvalitu pleti a zároveň nemají žádné nepříjemné vedlejší účinky.

Peeling, resurface či dermabraze. Sloupejte se z kůže a zbavte se mnohých nedostatků

Peeling na obličej DIY

Nechcete si kupovat klasický peeling z drogerie nebo neustále chodit na kosmetická ošetření do salonů? Vytvořte si vlastní peeling z cukrových nebo solných zrnek.

Peeling s olivovým olejem

Smíchejte velmi jemný třtinový cukr s panenským olivovým olejem v poměru 2:1 a nakonec přidejte pár kapek kvalitní vonné esence. Peeling vložte do uzavíratelné nádoby a skladujte ho v temnu a chladu. Cukr má tendenci se usazovat na dně nádoby, proto ho pravidelně míchejte.

Peeling ze zeleného čaje

Uvařte silný zelený čaj a nechte ho vychladnout. Jednu lžíci čaje pak smíchejte se třemi lžícemi velmi jemného cukru. Peeling uchovávejte v uzavíratelné nádobě.

Solný peeling

Smíchejte půl šálku mandlového oleje s šálkem jemné mořské soli a přidejte pár kapek esenciálního oleje. Vše pečlivě promíchejte a uložte do uzavíratelné nádoby.

 

Při výběru toho pravého peelingu se řiďte typem své pokožky. Lidé s citlivou pletí a sklony k zarudnutí dávají přednost enzymatickému peelingu nebo chemickému s obsahem ovocných kyselin. Normální pokožka zvládne bez problémů mechanický peeling, a to i vícekrát týdně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč dělat pravidelný peeling vaší pokožky a jaký si vybrat?