Také používáte droždí jen jako nezbytnou přísadu do koláčů a o příznivých účincích droždí na náš organismus zkrátka nepřemýšlíte? Jako by snad přínosy ani nemělo? Omyl, droždí je zdrojem mnoha prospěšných látek!
Bez droždí by pečivo nebylo tak krásně nadýchané a my přeci jíme i očima! Ale co to vůbec droždí je? Jedná se vlastně o živý mikroorganismus, který dokáže bez přístupu vzduchu přeměnit cukr na alkohol a oxid uhličitý. Alkohol se z těsta vypaří, zatímco oxid uhličitý se rozptýlí a vytvoří malé bublinky vzduchu, díky kterým těsto nabude.
Kvasnice se uchovávají v teplotách do 10 °C, pokud jsou vystaveny vyšší teplotě, začínají pracovat. Při jejich přípravě proto věnujte pozornost nejen teplotě v místnosti ale i teplotě jednotlivých surovin.
Droždí – bohatý zdroj vitamínů
Droždí je bohaté na vitamín B, naleznete jich zde hned několik. Jedná se například o vitamín B1, známý jako thiamin, ten je nepostradatelný pro vaše srdce i nervy. Dále B2 neboli riboflavin a vitamín B3, které dokáží přímo zázraky s naší pokožkou. To je jeden z důvodů proč se droždí využívá i ke kosmetickým účelům, zejména jako maska na obličej.
Nedostatek vitamínu B může způsobit únavu
Nedostatek vitamínů B se může ve vašem těle projevit nespavostí, zvýšeným výskytem aftů a především nikdy nekončící únavou. S těmito problémy vám může pomoci právě droždí. Vědci dále zjistili, že je tato surovina bohatá také na aminokyseliny, minerály, vitamíny a enzymy, tedy na látky, které v současné době nepřijímáme z potravy v dostatečném množství.
Pomazánka z drozdí
- čtyři kostky droždí
- dvě vejce
- větší stroužek másla
- cibulka
- trocha mléka
- sůl a pepř na dochucení
Stačí, když si na pánvi orestujete nakrájenou cibuli, přidáte rozdrolené droždí a mírně zasypete solí a pepřem. Jakmile se z pánvičky bude zvedat příjemná vůně droždí, vmícháte dvě vejce a zalijete trochou mléka. Dále stačí už jen chvíli promíchat a nechat pochutinu vychladnout.
Skvěle vám bude chutnat na čerstvém, díky kvasnicím, nadýchaném pečivu. Dobrou chuť!