Bez jednoho teplého jídla se žít nedá. Alespoň nám to tvrdily naše babičky. Může to být pravda, ale nemusí. Záleží výhradně na vás a vašich stravovacích návycích.
Teplé jídlo je pro nás otázkou zvyku a snad i společenských konvencí. Někteří odborníci tvrdí, že se bez něj lidský organismus neobejde. Existují ale i mírnější názory, které říkají, že člověk má poslouchat svoje tělo a vyhovět jeho potřebám.
Teplé jídlo pomáhá zažívání
Tepelná úprava potravin má bezesporu jisté výhody. Třeba bílkoviny a škroby jsou díky ní lépe stravitelné. Vyšší teplota navíc ničí nežádoucí mikroorganismy a může tak ochránit před vznikem některých chorob.
“Vředy dvanácterníku a žaludku mohou vznikat, pokud člověk nejí pravidelně alespoň jedno teplé jídlo denně,” řekl pro Českou televizi gastroenterolog Michal Kolář. Podle něj je teplé jídlo nutné pro normální funkci zažívacího traktu.
Kdy syrové potraviny naopak zdraví škodí aneb koncept raw food pod pokličkou
Tepelná úprava není vždy žádoucí
Nicméně jako v každém jiném případě lze i u jeho rady říct, všeho s mírou. Při příliš vysoké teplotě ztrácejí potraviny svou výživovou hodnotu, vitamíny a jiné prospěšné látky. Naopak při tepelné úpravě nad 200 °C vznikají látky zdraví škodlivé.
Zeleninu a brambory je dobré dávat rovnou do vroucí vody, neztratí tak tolik zdravých látek. Všeobecně je pro vaření potravin nejlepší mikrovlnná trouba a parní hrnce.
Proč jíst polévky? Návraťte se k receptům svých babiček
Naslouchejte svému tělu
Ač se část odborníků shodne na nezbytnosti jednoho teplého jídla denně, druhá část z nich je poněkud mírnější. Tvrdí, že teplé jídlo rozhodně nemůže nikomu uškodit, ale zároveň nemá smysl se do ničeho nutit.
Pokud vám teplé jídlo nechybí a netoužíte po něm celý den a naopak se po něm cítíte unavená, není důvod na něm trvat. Vaše tělo si samo řekne, když mu přestanou saláty a obložené bagety k obědu i večeři vyhovovat.