Proč jsme na internetových seznamkách alergičtí na gramatické chyby?
Taťána Kročková
12. 7. 2019
Jste single a už vás to nebaví? Rádi byste si prožili nějakou letní lásku, která by pak třeba už trvala napořád? Stále nemůžete najít tu pravou nebo toho pravého? Možná trávíte dost času na internetových seznamkách a domlouváte si schůzky, ze kterých ne vždy vzejde to, co jste očekávali. Na internetu je totiž všechno jinak.
Pravopisné chyby v internetové komunikaci zabíjí
Co si budeme povídat, potřeba intelektuálního souladu se ozývá v každou chvíli, kdy v internetové komunikaci narazíte na písmenko ypsilon tam, kde byste čekali jeho měkčí variantu. Pravopisné chyby jsou totiž jed, který zabíjí veškerou estetiku a romantickou představu žen o princi na bílém koni nebo o dokonalém gentlemanovi. Háklivější jsou ženy, mužům pravopisné chyby někdy nevadí. Často je totiž mnohem více upoutá hluboký výstřih nebo svůdný pohled z pod nekonečně dlouhých řas vyretušované fotky.
Snaha se zalíbit nebo upoutat dominuje celým internetovým seznamovacím procesem. Jak jinak bychom mohli zapůsobit než tím, že ohromíme fotografií, která třeba vůbec neodpovídá skutečnosti, zajímavými historkami ze svého života, způsobem psané komunikace a až neskutečnými údaji o naší osobě, například úbytkem věku o dobrých deset až dvanáct let?
Seznamování na internetu a jeho úskalí
I kdybychom netajili pravdu a snažili se být opravdu takovými, jakými jsme, neznamená to, že si nevytvoříme zkreslenou představu o tom druhém člověku, anebo on o nás. Čím déle si s někým budete psát, tím lépe se poznáte, možná si začnete i volat, posílat nahé fotky nebo sdílet každou chvíli svého života včetně uspokojování biologických potřeb.
Najednou zjistíte, že vám vlastně nic nechybí a na druhé straně existuje naprosto dokonalý tvor, který je tady jen pro vás. Jenomže tohle je virtuální svět, který s realitou, ve které se pohybuje vaše tělo – ne vaše hlava – nemá pranic společného. Okamžik vystřízlivění nastává ve chvílích prvního setkání. Ne vždy se obě reality propojí a nastane efekt zámku a toho správného klíče. Může se stát, že se budete koukat na úplně cizího člověka, kterého byste si na ulici ani nevšimli.
Možná dáte šanci tomu, abyste se navzájem poznali, možná ale ne. Zatímco ve virtuálním světě jste už spolu mluvili o svých nejtajnějších myšlenkách, komunikovali bez zábran, anebo spolu už možná spali, ve skutečnosti jste se setkali poprvé a teprve teď se díváte navzájem do očí a přemýšlíte nad tím, co si ten druhý člověk myslí, pozorujete jeho gesta, vnímáte jeho slova a dáváte si dohromady skládanku o tom, jaký je doopravdy a jak se chová v různých reálných situacích.
Virtuální svět nemá hranice
V reálném životě nevytváříte žádnou simulaci fiktivních situací ani nevedete dialog sami se sebou. Nedochází k narušování přirozených bariér, které z takového skutečného kontaktu vyplývají. Na internetu totiž hranice neexistují, anebo bývají značně posunuté. Struktura vašich očekávání vám může nakonec popraskat jako zrcadlo, ve kterém jste doposud viděli jen to, co jste vidět chtěli.
Třeba nakonec zjistíte, že ten elegán s vybraným slovníkem, který vám sliboval dovolenou na Mallorce, je zchudlý podnikatel, co se zapomněl zmínit o existenci manželky a baví se balením pěkných holek na internetu, protože už se ženou dávno nespí. A ten buran, který má problém s pravopisem je dyslektik, a především docela slušný a hodný chlap, který je už dlouho rozvedený a obětavě pečuje o svou malou dcerku.
Jak se seznámit po rozvodu. 7 neocenitelných tipů, jak (ne)zůstat sama!
V síti je možné opravdu všechno
O tom, že v síti je možné opravdu všechno, pojednává i připravovaný celovečerní dokument České televize s názvem V síti, který se věnuje problematice zneužívání dětí na internetu. Jedná se o důsledně prováděný psychosociální experiment s fiktivními herečkami, které komunikují na internetu pod falešnými profily dvanáctiletých děvčátek.
O tom, jaké zkušenosti s muži, mnohdy vystupujícími pod fiktivním dětským profilem, získaly, se dozvíte shlédnutím filmu, který by měl být uveden do kin v březnu roku 2020. Dokument probíhá v plné spolupráci s odborníky a k dispozici bude také sexuálně neexplicitní verze pro děti.
Jak se vyhnout potížím při seznamování na internetu:
- Pokud vás někdo zaujme natolik, že byste se s ním rádi sešli, udělejte to co nejdříve je to možné. Nezůstávejte u dlouhého psaní a neinvestujte energii do člověka, kterému jste se ani jednou nepodívali do očí.
- Kontrolujte si hranice v komunikaci, zejména týkající se sdílení osobních záležitostí a údajů, vyjadřování emocí nebo posílání fotek.
- Neodsuzujte člověka jen na základě nedokonalého pravopisu nebo nelichotivé fotky. Nebuďte povrchní a zkuste se dívat skrze často falešné a umělé pozlátko do větších hloubek.
- Inteligenci poznáte už ze stylu psaní. Držte se svých hodnot a priorit. Vsaďte i na intuici.
- Nikoho nezaujme pokus o navázání kontaktu klišoidní větou: “Ahoj, jak se máš?”. Přesto to často bývá jediný možný způsob nejistého člověka o vystoupení ze své komfortní zóny. Nemusí to nutně znamenat, že má nedostatek fantazie a kreativity, anebo je nudný. Ovšem někdy se to popřít nedá. Je to však asi přirozenější než třeba uměle vykonstruovaná balící věta za účelem ohromit, kterou dotyčnému vymyslela kamarádka a kterou posílá každé ženě, jejíž nový profil se na seznamce objeví.