Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Proč nám nejde být sámi sebou. Naučte se umění jak být šťastnější

Redakce

Redakce

25. 11. 2017

Být sám sebou vyžaduje někdy pořádný kus odvahy. Nenechte ostatní, aby vám diktovali, jaká jste. Sama to přece víte nejlépe.

Žijte pro sebe, ne pro ostatní

Tato rada rozhodně není myšlena tak, abyste se zajímali jen sami o sebe a potřeby druhých vám byly lhostejné. Naopak, pokud se budete sami o sebe zajímat, budou vás zajímat i lidé kolem vás. Všichni toužíme po tom, aby nás lidé v našem okolí měli rádi a respektovali nás. Jak to ale můžou udělat, když jim neukážeme svou pravou tvář, a celý náš vztah je založen na přetvářce. Navíc pokud v sobě něco potlačujeme, velmi pravděpodobně se nám to jednou vrátí a vypluje na povrch. Věci a emoce, které v sobě dusíme, se nejčastěji ventilují negativně. Může to být „jen“ záchvat vzteku, ale chronické potlačování dokáže přerůst i v nemoc nebo úraz.

Masky, role, osobnost

Být sám sebou zároveň také neznamená nosit své srdce na dlani. Každý máme v životě určité role, které musíme naplňovat, masky, který si z času na čas nasazujeme. Na tom není nic špatného, pokud kvůli nim nezapomeneme, jaká je naše skutečná osobnost. Z generace na generaci se přenáší určité vzorce chování, jednání a myšlení, které se dále modifikují ve škole, práci i prostřednictvím médií. V pubertě si pak zkoušíme nejrůznější role, převlékáme je jako karnevalové kostýmy a hledáme si mezi nimi tu, která nejlépe odpovídá naší osobnosti. To je přirozené, nicméně v dospělosti už bychom v tom měli mít jasno a také bychom měli přesně vědět, proč určitou roli nebo masku na chvíli volíme.

Síla vnějších vlivů

Žijeme ve společenství lidí a ne vždy je vhodné být sám sebou za každou cenu. Někdy jsme prostě donuceni nebo se chceme přizpůsobit. Musíme ale vždy vědět, proč jsme tak rozhodli a jaké to může mít následky. Pokud neprojevíte například svůj názor ve chvíli, kdy byste se mohli ocitnout v reálném nebezpečí, je to moudrá volba. Pokud ale v práci lidé pomlouvají kolegyni a vy se k nim připojíte jen proto, abyste nebyli jiní, je zaděláno na problém.

Není to snadné. V dnešním světě je člověk obklopen nejrůznějšími médii, která mu říkají, jaký by měl být. Mnoho lidí má pocit, že se těmito radami musí řídit, aby ve společnosti uspěli. Pokud bychom ale všichni poslouchali tyto návrhy, jediným výsledkem by byla masa naprosto totožných lidí. Jako individualita ukažte světu, že se mýlí.

Nebojte se druhých ani změn

Pokud se budete přetvařovat a dělat ze sebe něco, co nejste, ostatní na to stejně časem přijdou. Stejně tak, když se budete neustále snažit druhým zalíbit tím, že budete přitakávat jejich názorům a pohledu na svět. Nakonec je přestanete bavit. Zjistí, že vedle sebe nemají rovnocennou osobnost, ale papouška, který sám nikdy s ničím novým nepřijde. Pokud se vám něco nelíbí a máte pro to pádné argumenty, řekněte to.

Ve chvíli, kdy si budete sami sebe vážit a stát si za svými názory, budou vás mít rádi i ostatní. A pokud ne, pak takový vztah stejně za nic moc nestojí. Zároveň být sám sebou neznamená, že nemáte své chyby. Každý je máme. Důležité je si jich být vědom a pracovat na jejich zlepšení. Každý máme nějaké vlastnosti, na které nejsme hrdí. Jsou ale součástí naší osobnosti a my bychom je měli přijmout a snažit se je zlepšovat.

Umění být sám sebou

Aby člověk mohl být sám sebou, musí vědět, co to vlastně znamená. Psychologové obvykle uvádějí, že se jedná o mentální stav, v němž je člověk schopen se chovat a jednat podle vlastního přesvědčení, hodnot a priorit s ohledem na morální a etický kodex, a to v jakékoli situaci a okolnostech. Konfrontace s realitou je těžká a umění být sám sebou je celoživotní práce.

Základní věcí, jak umět být sám sebou, je nehodnotit sám sebe podle hodnocení ostatních. To je velmi těžká věc, zvláště pokud vám někdo negativní názor vštěpoval už od dětství. Pokud člověk odmala slýchává, že je tlustý, neschopný, na obtíž atd., velmi pravděpodobně se to promítne do jeho sebevědomí v dospělosti. Dalším krokem k tomu, jak být sám sebou, jsou jasně stanovené hodnoty, priority a pevná přesvědčení.

Proč, proč, proč?

Abychom mohli být sami sebou, je potřeba zjistit, nakolik náš svět a pohled na něj ovlivňují lidé kolem nás. A nejde jen o partnera, rodinu, přátele a známé, pracovní kolektiv, ale i další vzory, jako jsou fiktivní hrdinové, slavné a vlivné osobnosti apod. Není to úplně nejjednodušší cvičení, ale pokud se mu budete věnovat opravdu poctivě a pravidelně, jste na dobré cestě k ovládnutí umění být sám sebou. Nejprve se zamyslete, pro koho nebo co byste dali ruku do ohně. Může to být rodina, peníze, práce, kamarádi, poctivost, zdraví, prostě cokoli, co vás napadne. Sepište si seznam a ten si seřaďte podle důležitosti. Pak se u jednotlivých položek na seznamu ptejte sami sebe několikrát, proč tomu tak je? Pokud si sami bez rozporů a nepříjemných pocitů dokážete odpovědět, proč je daná věc vaší prioritou, pak jí skutečně bude.

Žijte svůj vlastní život

Možná se ale stane, že zjistíte, že daná věc je prioritou někoho jiného a vy jste ji jenom přejali. Například vám matka vštěpovala, že rodina je na prvním místě, ale vy byste se raději věnovali kariéře. Pak je na čase priority přehodnotit. Stejně tak pokud zjistíte, že mezi jednotlivými přesvědčeními či hodnotami jsou rozpory. To je další jasné znamení, že není něco v pořádku. Srovnání priorit, hodnot a přesvědčení je pro osobní nastavení nesmírně důležité. Díky němu budete přesně vědět, proč se chováte tak, jak se chováte, proč právě takovým způsobem a proč je to podle vašeho mínění správně.

Toto uvědomění vám pomůže nejen v běžném životě, ale hlavně ve chvílích, kdy pro vás bude „být sám sebou“ nevýhodné. V situaci, ve které se budete muset rozhodnout, zda to lidově řečeno stojí za to, jde o velmi užitečného pomocníka. A v momentech, kdy budete svoje přesvědčení muset bránit a obhajovat si své pozice, zjistíte, že se jedná o naprostou nezbytnost. Pokaždé, když se nezachováte podle svých priorit, je třeba si určit, proč k tomu došlo. Pokud si myslíte, že to bylo správné, pak je načase modifikovat své hodnoty. V opačném případě je klíčové odhalit příčiny a pracovat s nimi. Jak už bylo řečeno, umění být sám sebou je celoživotní proces.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč nám nejde být sámi sebou. Naučte se umění jak být šťastnější