Také jsou vaší nejčastější připravovanou přílohou k hlavnímu jídlu vařené, či opékané brambory, nebo hranolky? Potom vás možná bude zajímat, že nejsou zase tak zdravé, jak se může na první pohled zdát. Vědecké studie totiž čím dál tím víc varují před nebezpečnými látkami, které brambory obsahují!
Nebezpečný vetřelec
Když se v Česku objevily brambory, brzy natolik zdomácněly, že postupně vytlačily 40 druhů běžně doposud používané zeleniny. Mezi nimi třeba tuřín, ale i luštěniny nebo houby. Jenže tenkrát nikdo nevěděl, že brambory obsahují hodně jemných škrobů, jednoduchých cukrů a nebezpečný toxin alkaloid solanin. Brambory se tedy nepozorovaně vetřely do našeho jídelníčku a dnes nám způsobují spoustu zdravotních problémů!
Tuřín je vynikající zelenina s léčivými účinky. S čím nám pomůže a jak ho připravit?
Hlavním problémem je solanin
Solanin je toxický jed a brambory ho obsahují na první pohled velmi malé množství. Ale pozor, na zabití krysy stačí pouze výtažek ze čtyř naklíčených brambor! Pokud jsou brambory navíc zelené, množství solaninu v nich prudce stoupá. Samozřejmě, že jedna porce brambor neotráví, ale postupem času si můžete zadělat na některá závažná onemocnění.
Bolest celého těla
Je již vědecky prokázáno, že nadměrná konzumace brambor způsobuje bolest kloubů. V nejhorších případech také dochází k zesílení příznaků revmatizmus! Tento efekt znásobuje i fakt, že někteří lidé nevědí, jak správně brambory připravit.
Jak připravit brambory, aby byly neškodné
Když si brambory jednou za čas přeci jenom dopřejete, dbejte na to, aby veškeré zelené části brambor byly před konzumací důkladně okrájeny. Zelené a naklíčené brambory raději vůbec nekonzumujete! Důkladně oloupané brambory vždy nechte několik minut odmočit ve studené vodě, kterou poté slijete a brambory vařte ve vodě čisté. Dbejte také na to, aby byly vždy dovařené!
Nešiřte paniku
Říkáte si, že to zní všechno až příliš černě a nehodláte brambory zcela vyřadit ze svého jídelníčku? To samozřejmě v žádném případě nemusíte. Pouze se snažte brambory střídat s jinými druhy příloh, jako je třeba s rýží, nebo s těstovinami. Omezíte konzumaci nebezpečného solaninu a navíc vaše tělo obohatíte o spoustu jiných živin, jako jsou bílkoviny a sacharidy.