Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč nejíst teplou buchtu? I babičky mají někdy pravdu

Adéla Beranová

Adéla Beranová

23. 4. 2015

Proč nejíste teplou buchtu? Asi tak jste se mohli rozčilovat, když babička či maminka upekla tu dokonale vonící dobrotu a zakazovala vám ji hned ochutnat. Sice by se vám nestalo nic vážného, ale ani bolení břicha po teplé buchtě není příjemný zážitek.

Jíme teplou polévku, teplé maso, ale i zeleninu nebo třeba sýry. Tak proč bychom nemohli i sladké pečivo, že? Důvod není nijak život ohrožující, ale mohlo by vám být špatně.

Kynuté těsto teplé opravdu nejezte

Když mluvily naše babičky o teplé buchtě, často myslely opravdové kynuté buchty. Kynuté těsto totiž obsahuje droždí, které může pracovat i po vyndání z trouby. To znamená, že vám bude bobtnat v břiše, když sníte takové koláče nebo buchty ještě teplé. Způsobíte si bolesti a nadýmání. Otrava ale rozhodně nehrozí.

Teplé nekynunté není ideální

Dnešní hospodyňky už ale často pečou koláče bez droždí. Jsou lehčí, rychlejší a teoreticky nevadí, když je sníte ještě teplé. Pokud ale přidáváte do koláče čerstvé ovoce, které v horku kvasí, můžete si zadělat na bolení břicha stejně jako s teplými kynutými buchtami. Hodně záleží na vašem individuálním zažívání. Jestli máte vyzkoušené, že vám teplé sladké pečivo nedělá sebemenší problémy, tak s chutí do toho.

Děti a nemocní lidé by si měli počkat

Pro koho ale ochutnávání ještě teplého koláče či buchty opravdu není vhodné, jsou děti. Jejich zažívání je citlivější a bříško by je bolelo téměř s jistotou. Stejně by si měli na vychladnutí dobroty počkat i lidé s poruchou funkce jater, žlučníku nebo slinivky, aby svoje tělo zbytečně nezatěžovali, když to není nutné.

Ohodnoťte tento článek:
2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč nejíst teplou buchtu? I babičky mají někdy pravdu