Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Proč nemít televizi a jak správně nahradit tradiční rodinný krb?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

11. 7. 2019

Obývací pokoj máme tradičně v mysli zafixovaný jako rodinnou svatyni televize. Před bednou se v druhé polovině minulého století trávily hodiny a hodiny volného času. Nyní vysílání téměř nahradil internet, obrazovky ale v obývácích stále většinou zaujímají významnou pozici.

U televize se baví celá rodina

Dle názoru většiny lidí je smysluplné omezit sledování televize. Tento vynález ale přece jen skýtá zábavu, o kterou by možná bylo škoda se připravit. Dává nám možnost sledování pohádek o Vánocích nebo připojení herní konzole a uspořádání rodinného turnaje ve videohře za deštivého dne. Tyto činnosti jsou prospěšným odpočinkem od dní strávených v práci, ale také naopak od uzavírání se v pokoji a hrbení se nad počítačem, protože v pohodlí domova umožňují bezprostřední mezilidskou interakci a stmelují rodinná pouta.

Nahradil počítač televizi?

V některých domácnostech je televize centrálním oltářem místnosti, v jiných se zavírá do skříně nebo přikrývá šátkem. Kromě toho, že se pak na ni tolik nepráší, můžou její majitelé tímto také vyjádřit svou nezávislost a nastavit si pravidla, především co se týká dětí. V dnešní době, kdy se u mladší generace těší větší oblibě počítač, mobil a tablet, by se ovšem měla pravidla vztahovat i na všechna tato zařízení.

V místnosti se pak můžeme lépe zaměřit na komunikaci lidí mezi sebou. Této možnosti napomůže postavení dvou pohovek naproti sobě, mezi ně se pak skvěle hodí konferenční stolek. Budete pak vidět lépe na sebe navzájem než na svítící obdélník na zdi.

Deskové hry a čtení knih

Existují však rodiny, u kterých televizi nenajdete. Pro některé je důvodem to, že nechtějí být závislí na nových technologiích a raději si přečtou knihu, jiní říkají, že lidstvo už pokročilo dále a je možné sledovat filmy, seriály i zprávy na webu. Tato dvě stanoviska se nevylučují – důležité je, kolik času se rozhodnete na počítači nebo u televize trávit.

V případě, že se rozhodnete televize úplně zbavit, v místnosti, kde se schází rodina a návštěvy, by mělo být co dělat. Efektivním řešením je pak například postavit do centra dění stůl, u kterého se všichni zabaví nad deskovými hrami nebo kreativní činností. Anebo třeba tradiční kus nábytku s mocným estetickým efektem, a hlavně výchovně vzdělávací silou – knihovnu.

Televizní noviny a stres

Šťastný je člověk, který se dokáže radovat z krásy přítomného okamžiku. Mimo práci nás mohou naplňovat koníčky a aktivní či pasivní odpočinek. A prostředí, ve kterém se nacházíme, má dozajista vliv i na naše psychické rozpoložení. Televizní zprávy nejsou výjimkou. Nemusíte zrovna žít pod kamenem, ale ležet každý den na gauči a poslouchat noviny o všem, co se děje, většinou negativním, postupně snižuje příliš životního optimismu. Je důležité přísun informací prolnout s vlastními krásnými zážitky.

Média jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Určitě ze svého okolí znáte osoby tak pohroužené do televize nebo internetu, že už vidí celý okolní svět černě a odmítají se zamýšlet nad názory jiných.

Internet aspoň má tu výhodu, že obsahuje protichůdné informace, na druhou stranu by se některým z toho mohla snadno zamotat hlava. Zdravému utřídění názorů mohou napomoci osobní zkušenosti z vlastního reálného života – a také čtení knih.

Čteme si s dětmi

Není nic snazšího než posadit svého potomka před počítač a nechat ho libovolně se zabavit. V raném dětském věku ovšem není kritické myšlení plně vyvinuto a dítě si jen málokdy uvědomí, že bude možná zdravější si dát od světa virtuální zábavy přestávku a zajít třeba ven. Nesmíme zapomínat, že mozek malého dítěte má oproti dospělému úžasnou schopnost učení a vývoje – a takový potenciál je potřeba využít.

Čtení knih podporuje představivost i schopnost zpracovávat informace. Jakmile se dítě naučí číst, získává navíc určitou samostatnost, a také příležitost zafixovat si psanou podobu jazyka. Existují lidé, kteří si díky častému čtení zapamatovali pravopis, díky čemuž nikdy nepotřebovali znát vyjmenovaná slova nebo používat Pravidla českého pravopisu. Děti také můžete vést k cizím jazykům, které se snáze osvojují v raném věku.

Život bez televize

O tom, že spousta lidí nevlastní televizi, svědčí následující anketa. Dvacet dotázaných potvrdilo, že televizi doma nemá a rozhodně jim nechybí. Převážně se jednalo o vysokoškolsky vzdělané osoby středního věku. Nejčastěji uvedenými důvody bylo to, že bohatě stačí notebook nebo počítač, který nabízí lepší a pestřejší možnosti sledování filmů a pořadů. Dále, že při sledování televize není o co stát a není tam nic, co by člověk potřeboval vidět, často jde jen o výplach mozku.

Někteří lidé uváděli, že sice televizi doma mají, ale vůbec ji nepoužívají a žije se jim bez ní dobře. Televize je prý žrout času a svobody, pasivní zahlcovač plný balastu a negativních informací, odpojuje člověka od intuice a dělá z něj zombie. Dotázaní si také stěžovali na reklamy a “hovadiny”, případně zbytečné odkládání dětí před televizní obrazovku za účelem mít od nich klid. No posuďte sami…

Máte doma televizi a sledujete její pořady?

“Nikdy. Už když mi bylo osm, věděla jsem, že se nechci dívat na Studio Kamarád, ale že chci jít raději ven. Sleduji sociální sítě na telefonu kvůli sdílení svých známých a stačí mi být takto v obraze. Televize odpojuje od intuice a dělá z lidí zombie. “ (lékařka Monika)

“Teď v létě jsme stále někde venku, trávíme více času spolu a více tvoříme, čteme nebo hrajeme na hudební nástroje. Plně si uvědomuji, že si vědomě vybírám to, na co se chci dívat a to, co chci slyšet. Neměnila bych.” (podnikatelka Radka)

“Už deset let telku nemám, program obsahoval příliš balastu a negativních informací. A to mi rozhodně nechybí.” (šéfredaktorka Radka)
·
“My jsme televizi nepustili do našeho života vůbec. Před lety, po svatbě, nám jednu chtěli tcháni věnovat, abychom nebyli jako chudí příbuzní. No, nevyšlo to. A jsme rádi. Kdy bychom si našli čas na všechny ty procházky lesem, koupání v řece, čtení knih a hraní na kytaru? Kdy na malování, šití hraček nebo na mazlení? (výtvarnice Lucie)

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč nemít televizi a jak správně nahradit tradiční rodinný krb?