Proč se nemá jíst na noc? Osvojte si tento základní princip
Redakce
10. 1. 2020
Určitě jste už mnohokrát slyšela, že se nemá jíst na noc. Je k tomu ale nějaký rozumný důvod? A znamená to tedy, že byste raději měla večer hladovět?
Za všechno může metabolismus
Nejíst těžká jídla na noc svůj rozumný důvod určitě má. Během spánku tělo regeneruje a všechny funkce, tedy i trávení, jsou utlumeny. Pokud si však v osm večer dáte řízek s vlašákem a za hodinu dvě půjdete spát, moc kvalitně si zřejmě neodpočinete. Nejenže se pravděpodobně budete cítit nepříjemně plná, váš metabolismus bude také zrovna uprostřed plné práce se zpracováváním vaší vydatné večeře.
Běžně trvá žaludku člověka čtyři až pět hodin, než se zcela vyprázdní. Tomuto nastavení mimochodem odpovídá nutričními specialisty doporučovaný režim stravování během dne, kdy bychom měli sníst tři větší jídla (snídaně, oběd, večeře), přičemž mezi jejich konzumací dodržujeme zhruba čtyřhodinovou pauzu a dvě menší jídla (dopolední a odpolední svačina) s kratší pauzou po jídle.
Většinu kalorií bychom tak z jídla měli získat během dne, kdy jsme nejaktivnější a energii potřebujeme. Proto je dobré začít den bohatou snídaní, pokračovat o něco menším obědem a skončit opravdu jen lehkou večeří.
Pokud ovšem půjdete večer spát s plným žaludkem, sama si jistě rychle dopočítáte, že minimálně do půlnoci bude vaše trávicí soustava aktivní, místo aby odpočívala.
Jídlo v noci, po kterém nebudete přibírat. Zkuste naše tipy na dietní svačinky!
A následky?
Pokud jednou za čas půjdete spát s vydatněji naplněným žaludkem, nic strašného se asi nestane. Jestliže tak ale chodíte spát pravidelně, zaděláváte si na nepříjemné problémy s trávením, kvalitou spánku i nadváhou. Budete například zbytečně opotřebovávat trávicí enzymy či slinivku. Tělo také nebude mít jak získanou energii během spánku využít a uloží si ji do kožního tuku na horší časy.
Je snad lepší hladovět?
Určitě ne! Mohlo by se vám naopak stát, že se v noci probudíte hlady a vypleníte celou ledničku.
Sobě a svému tělu nejvíce prospějete, pokud si dáte lehkou zdravou večeři dvě hodiny před tím, než jdete spát. Třeba tmavý vícezrnný chléb s tvarohovou pomazánkou a rajčaty váš žaludek bez problémů rychle stráví a tělo přitom získá dostatek potřebných živin a vitamínů.
Dělená strava pro štíhlou linii i dobré trávení. Jak začít a co jíst?
Pár tipů na závěr
Zejména v dnešní uspěchané době máme tendenci jíst velká jídla pozdě večer a ještě nejlépe u televize. Důvody bývají častokrát podobné – v práci býváme dlouho do večera a na jídlo během dne nemáme moc čas. Svoji roli sehrává i stres.
Přitom i tento režim lze úspěšně nabourat. Připravte si malou večeři přímo v práci. Doma večeřte zásadně v kuchyni místo v obýváku. Navíc místo sledování televize získáte příležitost popovídat si s dětmi či partnerem, co během dne prožili a jaké mají plány na zítra.
A pokud vás před spaním přece jen přepadne mlsná nebo chuť na něco dobrého, mějte vždy po ruce nízkotučný jogurt, obyčejné nesolené oříšky nebo malou porci lehkých kukuřičných křupek. Anebo můžete dát přednost něčemu tekutému. Sklenička kvalitního vína či hrneček bylinného čaje vás příjemně uvolní a naladí do hajan.