Proč se řasenka obtiskává, rozmazává a vypadáme jako uplakané?
Taťána Kročková
15. 7. 2020
Rozmazaná řasenka je noční můra krásek. Proč nedrží tam, kde má? Co děláme špatně? Buď zanedlouho po namalování očí vypadáme jako zpěvák Ozzy Osbourne, anebo jakoby nás někdo pořádně rozplakal. Poradíme vám, jak zabránit rozmazávání řasenky – ne vždy je totiž příčina v nekvalitní řasence. Zkrátka a dobře, děláme si to samy.
I voděodolná řasenka se rozmaže
Rozmazaná řasenka pod očima nevypadá hezky. Ženy touží mít krásné, dlouhé a svůdně vypadající řasy. Právě řasenka na objem mnohdy bohatě stačí a nemusíte mít ani výrazné oční stíny. Zkrátka řasenka je základ a měla by vypadat dobře – ne nám přidělávat starosti. Voděodolná řasenka se ve vlhkém prostředí nerozmazává, alespoň by se tedy rozmazávat neměla. Někdy totiž k rozmazání běžné řasenky stačí jen zvýšená vlhkost vzduchu, nebo když nám, ženám, ukápne malá slzička, což bývá mnohdy častěji, než jsme ochotny si přiznat. Což teprve deštivé počasí, anebo procházka ve sněžné vánici!
Pokud však máme kvalitní voděodolnou řasenku, která se působením vody a vlhkosti nerozmaže, možná bychom s ní mohly i bez problému jít plavat do bazénu. Ale pozor, voda jí sice nevadí, ovšem neměla by se dostat do kontaktu s olejem! Ne vždy totiž za problémy s rozmazáváním řasenky může její nedostatečná kvalita či vlhkost v okolí očí. Prozradíme vám jaký existuje zásadní důvod, proč se rozmazává kvalitní voděodolná řasenka a jak tomu můžete předejít.
Jak si správně vybrat řasenku? Platí vysoká cena je kvalita?
Pozor na oleje a mastné krémy!
Tím hlavním důvodem, proč nedrží řasenka a rozmazává se kolem očí je to, že se dostala do kontaktu s nějakým olejem nebo tukem. Přece jen musí existovat něco, čím si řasenku spolehlivě na konci každého dne odlíčíte. Cokoli mastného vám tedy řasenku začne hned rozmazávat. Může jít jak o používání nevhodného mastného krému na víčka a oční okolí před nanesením řasenky, tak třeba odličovacího oleje nebo rostlinného oleje proti vráskám kolem očí a podobně. Pokud vám na řasách a víčkách zůstane olej, řasenka vám pak samozřejmě nebude držet a začne se prostě rozmazávat.
Stejnou příčinu rozmazávání řasenky – tedy přítomnost nějakého tuku či oleje v blízkém okolí očí – představují také krémové oční stíny, anebo mastnější make – up, pokud si jej aplikujete také na oční víčka.
5 tipů jak se líčit v horkém létě: Vsaďte na správnou kosmetiku
Jak zabránit rozmazávání řasenky?
Zbavit se těchto problémů je velmi snadné – přestaňte mastné kosmetické přípravky používat, anebo se vyhněte jejich aplikaci v krátkém časovém horizontu s používáním řasenky.
Například pokud si na noc ošetříte oční okolí výživným pleťovým olejem, ani ráno vám třeba řasenka nemusí držet a začne se rozmazávat. Pomůže důkladné opláchnutí obličeje vlažnou nebo teplejší vodou, vysušení obličeje a nanesení pleťové vody nebo hydratačního denního krému – nikoli mastného krému! Oči musíte vysušit – ideálně pudrem. Vynechte krémové oční stíny a tekutý make – up, víčka si před nanesením řasenky přepudrujte pudrem, anebo k tomuto účelu použijte třeba jemnou rýžovou mouku. A máte vyhráno!
Vyschlá řasenka – vyhodit či zachránit?
Problém a nepěkný vzhled může představovat také vyschlá řasenka. Tu poznáte podle toho, že výrazně zhoustne, vysuší se, začne se drolit a vytváří na řasách i pod očima nepěkné žmolky. Právě vyschlá nebo stará řasenka dělá na řasách takzvané “muší nohy”. V tom případě je lepší řasenku buď naředit glycerinem nebo ricinovým olejem – který je poněkud suchý, anebo ji zkrátka vyhodit a koupit si novou.
Pokud vás zajímá, kam se vyhazuje použitá řasenka, je to do směsného odpadu. I když je vyrobena z plastu, je znečištěná barvou, kterou zkrátka asi nebudete vymývat – to by se vám asi moc nepovedlo a ani nevyplatilo. A proto řasenka do kontejneru na plasty nepatří.