Proč se vám dělají modřiny, nebo teče krev z nosu? Doplňte tyto vitaminy
Šárka Jirchářová
3. 9. 2019
Potýkáte se s častým krvácením z nosu nebo nadměrnou tvorbou modřin bez zjevných příčin? Pravděpodobně vám chybí vitamin K nebo C.
Důležitý vitamin K
O vitaminu K se moc nemluví. Stejně jako jeho kolegové vitaminy A, D a E je i Káčko rozpustné v tucích a působí pozitivně na zdraví našeho těla. Skrývají se pod ním celkem tři látky: K1, K2 a K3. Každá z nich má přitom svou vlastní úlohu.
Vitamin K1
Jeho úkolem je zajištění správné srážlivosti krve. Když ho v těle nemáte dostatek, častěji se vám objevují modřiny a trápí vás krvácení z nosu a silná menstruace. Doporučuje se nastávajícím maminkám jako prevence nadměrného krvácení během porodu a také novorozencům jako ochrana před možným krvácením.
Vitamin K2
Posiluje kosti a pomáhá tělu správně hospodařit s vápníkem. Nedostatek vitaminu K2 podporuje vznik osteoporózy a ohrožuje funkci ledvin a metabolismu pojivových tkání. Naopak optimální hladina tohoto vitaminu má protirakovinné účinky a působí jako prevence Alzheimerovy choroby, která hrozí v seniorském věku.
Provitamin K3
Tento provitamin není přírodní, ale vyrábí se synteticky. Pokud ho přijmete prostřednictvím doplňků stravy, ve vašem těle se automaticky přemění na vitamin K2.
Nedostatek vitaminu K způsobuje krvácení, tvorbu modřin i silnou menstruaci
Za deficit vitaminu K většinou může poničená střevní mikroflóra, zhoršená funkce jater, celiakie nebo porucha metabolismu. Správná hladina vitaminu K je nezbytná při častých modřinách, bojuje se záněty a ulevuje při silné menstruaci. Vitamin K významně ovlivňuje srážlivost kostí, zpevňuje kosti a funguje jako účinná prevence aterosklerózy.
Můžete se vitaminem K předávkovat?
Doporučené denní množství vitaminu K pro dospělého člověka činí 75 mikrogramů. Vitamin K můžete doplňovat pomocí tabletek z lékárny a ještě lépe ze stravy. Dávejte si však pozor na předávkování prostřednictvím vitaminových preparátů. Nadbytek vitaminu K způsobuje rozpad červených krvinek neboli tzv. hemolýzu.
Jestliže právě užíváte antibiotika nebo máte ve stravě příliš mnoho cukrů, snižuje se schopnost vašeho těla vitamin K vstřebávat. Pokud berete léky na srážení krve (Warfarin, Heparin), poraďte se o užívání vitaminu K se svým lékařem.
Vitamin K1 najdete v:
- listové zelenině (špenát, hlávkový salát, kapusta)
- brokolici
- olivovém oleji
- luštěninách
- ovesných vločkách
- zeleném čaji
Vitamin K2 obsahují:
- fermentované potraviny
- kysané zelí
- tvrdé sýry
- tvaroh
- vaječné žloutky
- játra
- maso
Přehled množství vitaminu K v potravinách
100 g bazalky – 415 mikrogramů K1
100 g jarní cibulky včetně nati – 260 mikrogramů K1
100 g vařené růžičkové kapusty – 140 mikrogramů K1
100 g fermentovaných sójových bobů – 998 mikrogramů K2
100 g vaječných žloutků – 33,5 mikrogramů K2
100 g kuřecího masa – 11,3 mikrogramů K2
100 g vepřového masa – 9,9 mikrogramů K2
Co ještě může stát za častou tvorbou modřin?
Pravidelné užívání vitaminových preparátů
I na první pohled prospěšné doplňování důležitých látek do těla pomocí multivitaminových preparátů může přispívat k tvorbě modřin. Problémy občas způsobuje vitamin E, omega-3 mastné kyseliny a přípravky obsahující kurkumu, česnek nebo ženšen.
Léky na ředění krve a srdeční arytmie
Pokud pravidelně užíváte léky na srdeční arytmii nebo ředění krve, mohou se vám snadněji tvořit modřiny. Příčinou mohou být i léky proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen.
Užívání antidepresiv
Užíváte-li antidepresiva, počítejte s tím, že jedním z vedlejších účinků je výrazné ovlivnění krevní srážlivosti. Jedná se především o léky s účinnou látkou fluoxetin, sertralin, citalopram nebo bupropion.
Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou
Nedostatek vitamin C
Kromě vitaminu K vám může ve stravě chybět i důležité Céčko. Pokud však jíte pestře a snažíte se denně konzumovat ovoce i zeleninu, nedostatek vitaminu C vám patrně nehrozí.
Stárnutí
Jak stárnete, pomalu se vám ztenčuje kůže a krevní vlásečnice jsou čím dál tenčí. Ztrácíte i kolagen, který má za úkol chránit malé žilky a vlásečnice před ztrátou elasticity. Snadno se tak poškodí a pod kůží vznikají nevzhledné modřiny.
Onemocnění krevního oběhu
Choroba zvaná hemofilie se projevuje špatnou srážlivostí krve nebo její nesrážlivostí s nadměrným krvácením. S tím jde ruku v ruce i nadměrná tvorba modřin.
Další možné přičiny krvácení z nosu
Křehkost drobných cév
Jedná se o nejčastější příčinu krvácení z nosu. Na křehké cévy trpí především malé děti.
Infekce a nachlazení
Během nemoci se v nosní dutině tvoří nadměrné množství hlenu a hnisu. Snadno tak může dojít i k poškození cév a krvácení.
Mechanické poškození
Pokud upadnete, omylem se škrábnete nebo vás někdo uhodí, můžete velmi rychle začít krvácet z nosu.
Vysoký krevní tlak
Lidem s vysokým krevním tlakem proudí cévami mnohem více krve. Občas se může stát, že dojde k přetlaku a některá z cév praskne.
Alergie
Senná rýma jako jeden z hlavních projevů alergie narušuje sliznici, která je pak náchylnější ke ztenčení a krvácení.
Porucha srážlivosti krve
Jestliže trpíte poruchou krevní srážlivosti, lékař vás pravděpodobně už varoval před možným krvácením z nosu, které může být velmi silné a obtížně zastavitelné.
Návykové látky
Nemusíte užívat přímo droby, už pouhé pití alkoholu rozšiřuje cévy a zvyšuje pravděpodobnost prasknutí cévky z důvodu přetlaku.
Pokud vás tvorba modřin a časté krvácení z nosu trápí delší dobu, navštivte raději lékaře. Provede vám potřebná vyšetření a doporučí nejlepší možný postup.