Proč si dávat pastu tahini do salátů? Zpozornět by měly hlavně ženy s osteoporózou či svalovými křečemi
Taťána Kročková
28. 1. 2022
Znáte tahini? Pokud ne, představíme vám zázrak, který by neměl chybět ve vaší kuchyni! Dozvíte se, co je tahini a jak tuto pastu používat v kuchyni. Dozvíte se také jaké má tahini zdravotní účinky a jaká jídla se bez této přísady neobejdou. Obzvláště pokud jste žena, měla byste rozhodně začít tahini shánět. Poradíme vám i, kde kvalitní tahini koupit nebo jak si tuto pastu vyrobit doma.
Co je tahini a jaké má benefity
Tahini je sezamová pasta. Vyrábí se drcením a pražením sezamového semínka, a to buď loupaného nebo neloupaného. Proto může mít tahini různou barvu, od smetanově bílé až po tmavě hnědou. Tato pasta se prodává ve sklenici a patří mezi tradiční součást východní kuchyně, zejména té arabské. Nespornou výhodou je drcení a mletí sezamového semínka, čímž se stává snadněji konzumovatelným a také se lépe využijí cenné látky, které sezamové semínko obsahuje.
Sezamové semínko je totiž velice zdravé. Obsahuje hodně vápníku, hořčíku, železa, zinku, manganu, selenu, vitamínů skupiny B a také vitamínu E, který je rozpustný v tucích. Dále obsahuje sezamový olej, který je cenný pro své mastné kyseliny. V neposlední řadě také vlákninu, jejíž dostatek má především neloupané sezamové semínko, v němž je také i více minerálů. 3 polévkové lžíce (30 gramů) porce sezamových semínek dodává 12 % doporučené denní dávky vlákniny, která je životně důležitá pro zdraví vašeho trávicího traktu, jak uvádí web healtline.com v článku 15 Health and Nutrition Benefits of Sesame Seeds.
A stejně jako některé ořechy má i sezamové semínko velký podíl obsahu proteinů. Web healthline.com v článku 20 Healthy Condiments (And 8 Unhealthy Ones) uvádí, že sezamová pasta tahini je obzvláště bohatá na rostlinné bílkoviny, přičemž 2 polévkové lžíce (30 ml) tahini poskytují více než 5 g bílkovin, což je 8 % denní doporučené dávky bílkovin pro člověka, který váží přibližně 80 kg. Konzumace sezamové pasty má tedy po všech stránkách nesporné výhody a přínos pro naše zdraví.
Tahini a zdravotní účinky
Sezamová pasta tahini je velice vhodná pro ženy, které právě menstruují nebo mají premenstruační syndrom. Hodí se v případě chudokrevnosti i při nedostatku hořčíku a vápníku. Právě nedostatek hořčíku může způsobovat silné svalové křeče a psychickou nepohodu, rovněž i zvýšenou nervosvalovou dráždivost tetanii. S nedostatkem vápníku se zase potýkají ženy v přechodu, kterým hrozí osteoporóza. Sezamové semínko je uvedeno na seznamu potravin, které mají nejvyšší obsah vápníku a podporuje zdravé kosti.
Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!
Tahini se také uvádí jako skvělý pomocník při artróze a bolestech kloubů. Díky obsahu zdravých tuků (sezamová semínka obsahují 15 % nasycených tuků, 41 % polynenasycených tuků a 39 % mononenasycených tuků) snižuje hladinu cholesterolu i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Díky obsahu selenu také pomáhá produkovat potřebné množství hormonů štítné žlázy. A po všech stránkách je sezamová pasta tahini vhodná hlavně pro ženy, ale třeba také pro sportovce, malé děti či seniory.
Když si to shrneme, důvodů proč konzumovat sezamovou pastu je spousta. Máme pro vás ale ještě ten nejhlavnější. Sezamová pasta tahini obsahuje pražené a drcené sezamové semínko a semena i ořechy by se měly před konzumací vždy pražit. Proč? Jednoduše proto, že se tím ničí látky (oxaláty a ftaláty), které brání správnému vstřebávání živin. Tahini je tedy nejideálnějším způsobem, jak dostat do těla potřebné živiny a ještě si skvěle pochutnat.
Tahini v kuchyni
Tahini má v kuchyni spoustu využití. V prvé řadě je známo, že se přidává do jídla zvaného hummus nebo do cizrnové neboli hummusové pomazánky. Tato dobrota se skládá z rozmixované uvařené cizrny, olivového oleje, citronové šťávy, drceného česneku, soli a tahini. Dohladka umíchaný krém můžeme konzumovat s pečivem. Toto jídlo je velmi zdravé a chutné.
Dalším tipem je umíchat si tahini s medem. Tím získáme takzvanou chalvu. Jedná se o tradiční sladkou pochoutku, která se většinou vyrábí z tahini a cukru, ale s medem nebo jiným sladidlem bude jistě zdravější. Můžete si třeba doma vyrobit chalvové kuličky nebo třeba do chalvy přidat různé oříšky, rozinky, strouhaný kokos nebo kakao či skořici. Tahini se dá i použít na výrobu cukroví, dezertů a moučníků. Kromě medu skvěle chutná s datlovým sirupem.
Tahini lze třeba přidat i do zeleninového salátu místo dresinku, do obilné kaše k snídani nebo pastu osolit a použít jen tak na chleba. Tahini se dá i přidat do sendvičů, nebo zapéct v sendviči se sýrem. Hodí se dokonce i k masu, skvěle chutná s jehněčím masem. Je však nejvíce vyhledávanou přísadou do jídla vegetariánů a veganů. Dává se i to jídla zvaného falafel.
Jak si vyrobit tahini doma
Vyrobit si tahini doma není vůbec těžké. Stačí jen umlít sezamové semínko v mlýnku na mák, rozemletou mastnou pastu z něj šikovně sebrat a uchovat v uzavřené sklenici, do které lze přidat i sůl. Semínko se dá i rozmixovat velmi výkonným mixérem, v tomto případě i lépe se sezamovým olejem, půjde to snáz. Před procesem mletí sezamového semínka jej můžete samozřejmě nejprve upražit.
Zdroje: 15 Health and Nutrition Benefits of Sesame Seeds, 20 Healthy Condiments (And 8 Unhealthy Ones), Tahini – vyrobte si sezamovou pastu doma. Kam pak s ní? Do pomazánek i do mlsání