Každé ráno při vstávání do práce si můžeme roztrhnout čelist, když se snažíme prozívat k probuzení. Zíváme všichni, ale umíme tento proces vysvětlit? Začínáme zívat pouze, když jsme unaveni, nebo se může tato činnost objevovat i v jiných případech?
Zíváním označujeme mimovolní aktivitu, při které dochází k širokému otevírání úst a je doprovázena hlubokým vdechem. Ve skutečnosti se však nejedná pouze o pohyb úst, jak se na první pohled zdá. Jde o celou sérii svalových pohybů – vdechem se vzduch dostává do plic, které se roztáhnou, břišní svaly se napnou a bránice se stlačuje směrem dolů.
Zíváním doplňujeme kyslík
Zívání je vyvoláno únavou, a to díky nízkému svalovému napětí a nesprávnému poměru dopaminu a serotoninu, které přenášejí nervové vzruchy v centrálním nervovém systému. Zíváním v podstatě dodáváme tělu kyslík, protože při únavě je dýchání povrchnější než za normálních okolností, a zároveň povzbuzujeme vylučování serotoninu a snižujeme produkci dopaminu. Průměrné zívnutí trvá v průměru šest sekund.
Nakazíme se i čtením o zívání
Museli jste poznat na vlastní kůži, že zívání je velmi nakažlivé. Vědci potvrzují, že více než 55 procent lidí začne zívat v krátké době poté, co vidí zívat někoho jiného. Zajímavé je, že i slepí lidé zívají více po poslechnutí nahrávky, kde někdo zívá. Dokonce už čtení o zívání způsobí, že se lidem chce zívat.
Přestože máme zívání spojeno s únavou a vyčerpaností, vědci se stále nedokážou shodnout, co zívání opravdu způsobuje a v čem nám prospívá. Jedna teorie tvrdí, že zíváním se ochlazuje náš přehřátý mozek. Jiná možná příčina je nervozita – zívání pomáhá organismu nabudit pozornost. Další teorie se pokoušela vysvětlit zívání jako stabilizující proces snižování tlaku ve vnitřním uchu a bubínku. Autoři tak vysvětlují zívání třeba při letu v letadle, převýšení při vysokohorské túře, nebo taky třeba u blížící se bouře – tedy v situacích, kdy dochází ke změnám tlaku prostředí a ve vnitřním uchu.
Lékaři radí, zívejte!
Ať už je to ale s podstatou zívání jakkoli, neměli bychom ho podle odborníků potlačovat, protože udržuje rovnováhu mnoha systémů v těle, jako jsou například žvýkací svaly a uvolňuje také oblast lebky. A určitě z vlastní zkušenosti víte, že pokud potlačíte jedno zívnutí, spustíte tak doslova zívací lavinu. Takže zívání je povoleno, ale na veřejnosti ho raději provozujte s rukou před pusou.