Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Propolis je výborný na bolavé zuby a k dezinfekci i hojení ran. Jak vyrobit tinkturu doma?

Propolis není nic neznámého, jde o velmi ceněný včelí produkt, který se osvědčuje v případě mnoha zdravotních potíží. Spousta lidí řeší, kde sehnat kvalitní propolis nebo třeba jak si doma vyrobit propolisovou tinkturu. Určitě vás také bude zajímat, co to vlastně propolis je, jaké má účinky a jak ho používat.

Co je propolis a jak vzniká

Propolis je pryskyřice vznikající při stavební práci včel v úlu. Má lepivou konzistenci, tmavou barvu přecházející od světle žluté, přes oranžovou až po červenohnědou a velmi příjemnou pryskyřičně medovou vůni. Propolis vzniká opylováním květů a zároveň také při práci včel za přispěním jejich vlastních biologických látek, především výměšků žláz na hlavě. Jedná se o jakýsi tmel, kterým si včely zpevňují plástve, zalepují trhliny, vyztužují buňky nebo do něj zabalují živé vetřelce, kteří se tak nezkazí, v úlu nerozloží a nenaruší sterilní prostředí včel. Už dle toho je zřejmé, jak mocné dezinfekční účinky propolis má a jak vzácným je lékem.

Propolis je tedy vedlejší produkt práce včel a slouží nám k léčebným účelům. V teple měkne, za chladu je tvrdý a křehký, takže se snadno drolí. Dá se skvěle rozpouštět v alkoholu, což umožňuje výrobu propolisové tinktury, která představuje nejčastější způsob použití propolisu.

Vše o sacharidech: Jak nahradit cukr? Je lepší med, melasa, čekankový či rýžový sirup?

Propolis a jeho účinky

Nejprve zmíníme, co obsahuje propolis. Kromě typických pryskyřičných látek je to samozřejmě i včelí vosk a éterické oleje. Plusem je proměnlivý obsah stopových prvků, flavonoidů a vitamínů skupiny B. Zásadní je antibakteriální účinek propolisu, hubí opravdu široké spektrum bakterií, například stafylokoky napadající kůži, bakterie, které způsobují záněty trávicího traktu, salmonely, bakterie, které napadají dýchací cesty a plíce. Propolis také hubí plíseň, hnilobu, různé druhy kvasinek i některé viry.

Použít propolis můžeme jak v případě masti na zanícenou kůži, ekzémy, plísně či k dokonalému hojení jizev a ran, tak také nejčastěji k léčbě zanícených zubů a dásní, aft, k vyplachování úst a kloktání při zánětech v krku a angínách. Vnitřně se propolis moc neužívá, ale důkladně naředěný v alkoholu jako likér nebo medovice je velmi chutný a léčivý po všech stránkách.

Jediné riziko při používání propolisu představuje alergie na včelí produkty.

Kde sehnat kvalitní propolis

V lékárnách nebo zdravých výživách či bylinkářstvích se nabízí nejčastěji propolisová tinktura v různém ředění od kvalitních firem. Propolis si ale také můžete koupit přímo od včelaře a vyrobit si tinkturu doma sami, případně také propolisovou mast.

5 pokrmů, které přežily od středověku a můžete je ochutnat i dnes

Jak vyrobit propolisovou tinkturu

Sežeňte si surový propolis a ten naložte do 60 % lihu na dobu alespoň 2 týdnů v poměru 1 : 2. Použít lze i čistý 96 % ethanol. Hrubé nečistoty pak scedíme přes plátno nebo odfiltrujeme, čistou tinkturu slijeme do tmavé uzavíratelné láhve a případně ještě dále ředíme etylalkoholem. Ke kloktání a výplachům je třeba propolis nakapat do vody, ale počítejte s tím, že se vám umaže sklenice nebo všechno, s čím přijde propolis do styku. Vyčistit to lze pouze lihem. Při prvotním zpracování surového propolisu je vhodné použít co nejsilnější a nejkoncentrovanější alkohol, tímto způsobem se uvolní potřebné látky. Pak propolis můžete ještě dále ředit.

Propolisová tinktura je také výborná k dezinfekci ran po klíštěti a k běžnému používání na dezinfekci ran obdobně jako používáme například dezinfekční spreje obsahující jód.

Jak vyrobit propolisovou mast

Základem pro výrobu propolisové masti může být vepřové sádlo, vazelína jakožto ropný produkt se dnes již moc nepoužívá, naopak populární je třeba i bambucké máslo. Je dobré do masti přidat i včelí vosk. Použít lze jedině propolis rozpuštěný v alkoholu, přičemž alkohol se musí nejprve odpařit. Při pomalém zahřívání ve vodní lázni se to může podařit. Tak smícháte tuk s účinnými látkami propolisu. Propolisovou mast můžete používat k léčbě kožních plísní, infekcí, ekzémů (například kůže napadené stafylokokem zlatým) a k dezinfekci kůže po kousnutí zvířetem, škrábnutí ostrým předmětem, bodnutí hmyzem, apod.

Ohodnoťte tento článek:
2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Propolis je výborný na bolavé zuby a k dezinfekci i hojení ran. Jak vyrobit tinkturu doma?