Nádherná vůně oleandrů dokáže leckoho zcela omámit. Krásně kvetoucí keř je totiž jedovatý, proto na něj musíme dávat pozor hlavně v souvislosti s malými dětmi. Jaké účinky oleandr má, jaké existují jeho druhy a kdy nás může potěšit krásou svých květů?
Odkud pochází oleandr a kdy kvete
Oleandr je okrasný keř, který se s oblibou vysazuje na zahrady, balkóny nebo terasy. Jde o nenáročnou rostlinu, který původně pochází ze Středomoří a Asie, kde se vyskytuje v okolí vody. Keříky bývají menšího vzrůstu, ale mohou dosáhnout výšky až čtyř metrů. Listy jsou dlouhé a kopinaté, květy růžové, lososové, rudé, krémově bílé nebo žluté a nádherně voní, hlavně navečer. Oleandry kvetou během léta, od července do září.
Existují tři kultivary, u nás je nejznámější oleandr obecný (Nerium oleander) s typickými růžovými květy, u vyšlechtěných druhů mají pak květy různou barvu. Sbíranou částí rostliny byl v minulosti list, z něhož se připravovala tinktura jako kardiotonikum na srdce, podobně jako u náprstníku. Oleandr je ale prudce jedovatá rostlina, proto se žádný sběr ani její vnitřní použití nedoporučuje.
Jedovatý bolehlav si můžete splést i s mrkví. Pozor ať nedopadnete jako Sokrates
Oleandr a jeho účinky
Oleandr obsahuje srdeční glykosidy (oleandrin, neriin, neriatrin, cortenerin), což jsou látky podobné těm, které najdeme ve známé rostlině náprstníku (Digitalis). Také oleandr pak působí obdobně jako náprstník: tonizuje srdeční svalovinu a podporuje vylučování tekutin z těla. Rovněž zvyšuje kontrakce dělohy a vyvolává potrat. Jeho použití na srdce pod dozorem lékaře se nesmí kombinovat s lékem obsahujícím digitalis. Dá se také použít například jako hodně naředěná homeopatická tinktura, ale opět pod přísně kontrolovanou výrobou a dozorem. Homeopatický lék z oleandru existuje, vyrábí jej přímo firma Boiron.
Jak se projevuje otrava oleandrem
Otrava oleandrem se projevuje nevolností, třesavkou, zpomalením pulzu, bušením srdce, nepravidelností tepu, průjmem, krvavým močením a dalšími příznaky. Nezřídka končí smrtí, protože se jedná o velmi prudký jed, který byl v minulosti využíván i ke travičským účelům. Jedovaté jsou všechny části rostliny, ale největší koncentrace jedu je v listech. Již samotná omamná vůně z květů může vyvolat nevolnost, závratě a bolesti hlavy.
Svilušky jsou nenasytní škůdci rostlin. Jak je hubit a mohou pokousat i vás?
Oleandr podle Matthioliho
V dávné minulosti se například objevily otravy u lidí, kteří si na prutech z oleandru opékali maso. Matthioli ve svém proslulém herbáři píše, že pití oleandru s vínem pomáhá jako protijed proti jiným jedům při vážných otravách či uštknutí jedovatým hadem. Dále také, že moří lidi a zvířata: oleandr se používal k hubení myší, lišek, vlků nebo se jím potíraly šípy k usmrcování nežádoucí zvěře.
Zdroje: Naše rostliny v lékařství, Korbelář a Endris, Matthioliho herbář, ireceptar.cz