Menu
WomanOnly
Vánoce

První adventní neděle: Kdy letos bude a jaké tradice jsou s adventem spojeny?

Brzy začíná advent, tedy čas, který si mnoho lidí spojuje s vánočními přípravami. Pečeme cukroví, sháníme dárky, postupně otevíráme okénka adventního kalendáře, zapalujeme svíčky na adventním věnci… Jenže málokdo zná pravý význam adventu a tradic, které jsou s ním spojeny. O jakých tradicích je řeč? Na kdy vychází první adventní neděle v letošním roce? A jak se vlastně jednotlivé adventní neděle nazývají?

Na kdy vychází první adventní neděle v roce 2021?

Datum první adventní neděle je každý rok jiné, vždy však připadá na období mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Kdy bude první adventní neděle tento rok? První neděle adventní v roce 2021 připadá na 28 listopadu. Konec adventu je vždy 24. prosince, letos tedy toto období potrvá celkem 27 dní.

Advent 2021

  • 1. adventní neděle – 28. listopadu 2021
  • 2. adventní neděle – 5. prosince 2021
  • 3. adventní neděle – 12. prosince 2021
  • 4. adventní neděle – 19. prosince 2021

Každá adventní neděle nese specifický název. První adventní neděle se označuje jako železná a na adventním věnci se během ní zapaluje první, fialová svíčka. Ta symbolizuje ztišení, pokání a čekání. Zároveň si prostřednictvím této svíce připomínáme proroky, zejména Izaiáše, kteří předpověděli příchod Ježíše Krista na svět. Krom toho je fialová svíčka symbolem naděje a očekávání, v původním smyslu očekávání příchodu Mesiáše.

Druhá adventní neděle, jíž se přezdívá bronzová, reprezentuje jesličky a lásku. Zapalujeme při ní druhou fialovou, tzv. betlémskou svíčku. Ta je symbolem přání míru v srdci i ve světě.

Třetí adventní neděle se nazývá stříbrná. V tento den zapalujeme růžovou neboli pastýřskou svíčku, jež představuje přátelství a také radost z toho, že postní období je skoro u konce. Vzhledem k tomu, že se advent překlápí do své druhé poloviny, nabývá toto období slavnostnějšího rázu.

Čtvrtá adventní neděle může, ale samozřejmě nemusí připadnout na Štědrý den. Nazývá se zlatá a pojí se s ní tradice zapalování další fialové, tzv. andělské svíčky, která je symbolem míru a pokoje. V roce 2021 bude čtvrtá adventní neděle dne 19. prosince. Na Štědrý den, který připadá na následující pátek, se zapaluje poslední, tentokrát bílá svíčka, která je zasvěcená Ježíši Kristu.

Adventní kalendář DIY pro děti a domácí mazlíčky. Vyrobte si jej sami!

Adventní zvyky a tradice

Kromě zapalování svíček na adventním věnci se během adventu dodržují i další zvyky a tradice. Pojďme si nyní připomenout ty nejznámější.

Adventní kalendář

Tuto tradici zná pravděpodobně úplně každý. Na první adventní neděli se dětem dávají adventní kalendáře s 24 okénky či políčky. Každý den až do Vánoc jedno otevřou a najdou v něm (obvykle) sladkou odměnu. V dnešní době jsou však k dispozici i mnohem nápaditější adventní kalendáře, například kalendáře virtuální.

Jenže odkud se vlastně adventní kalendáře vzaly? Původně představovaly umělecká díla. První známý adventní kalendář, který se těm dnešním zatím nepodobal, pocházel z roku 1851. Až o více jak padesát let později byl v Mnichově vyroben vystřihovací kalendář a později ve stejné tiskárně vznikl kalendář s otevíracími okénky. Postupně se rozšířil po celé Evropě a každá země si jej do jisté míry upravila dle vlastních tradic a zvyklostí.

Barborky

Dne 4. prosince, na svátek svaté Barbory, by svobodné dívky měly najít a uříznout větvičku, která může do 24. prosince rozkvést. Pokud doopravdy rozkvete, přinese dané rodině štěstí. Pokud má navíc daná dívka věk na vdávání, pak jí rozkvetlá větvička předpovídá svatbu.

A kdo byla svatá Barbora, jejíž svátek 4. prosince slavíme? Katolická církev ji řadí mezi světce a mučedníky, zároveň je považována za jednoho ze čtrnácti svatých pomocníků, o jejichž pomoc se žádalo v těžkých chvílích. Členové katolické církve ji uctívají jako ochránkyni proti smrti bleskem, požáry a náhlé smrti obecně. S největší pravděpodobností pocházela ze starověké Nikomédie a její život je opředen mnoha legendami.

Inspirace na tradiční i netradiční adventní věnce. Ať si budete dělat sami či nakoupíte

Co předpoví vykvétání barborek a jak tato adventní tradice vlastně vznikla?

Svátek sv. Mikuláše

Další adventní tradice, kterou zná nejspíše úplně každý. V předvečer svátku svatého Mikuláše se děti mohou těšit na návštěvu Mikuláše s čertem a andělem. Hodné děti za básničku dostanou dobroty, ty zlobivé si odnese čert.

Zvyky spojené s osobou svatého Mikuláše, štědrého biskupa působícího v Myře a Lykii v dnešním Turecku, jsou velmi rozmanité. Ve většině případů se však jedná o rozdávání sladkostí a dalších dárků malým dětem. Například v USA se tento zvyk postupně přetransformoval v tradici Santa Clause, který roznáší dárky o Vánocích, v Belgii a Nizozemsku zase Mikuláše doprovází pouze Černý Petr s jutovým pytlem, v němž si odnáší zlobivé děti.

Jmelí

Již o první adventní neděli se domácnosti začínají zdobit jmelím, které má do rodiny přinést štěstí. Jedná se o starou keltskou tradici – Keltové věřili, že kromě štěstí jim jmelí přinese také plodnost, lásku a odvahu. Již oni údajně dodržovali dobře známou líbací tradici, v rámci níž mohou muži políbit každou ženu, která před jejich očima projde pod zavěšenou větvičkou.

Jmelí patří k Vánocům, má léčivé účinky a i v pohanství představuje magickou ochranu

Betlémské světlo

Betlémské světlo pochází z plamínku, který se od roku 1986 zapaluje v Betlémské jeskyni. Je symbolem míru a přátelství a postupně se rozšířilo po celé Evropě. Díky skautským kurýrům, kteří Betlémské světlo každoročně šíří po celé České republice, si pro něj každý může dojít s vlastní lucerničkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

První adventní neděle: Kdy letos bude a jaké tradice jsou s adventem spojeny?