Menu
WomanOnly
Zahrada

Pryšce: Krásné, ale jedovaté. Jak o ně pečovat a proč mohou ohrozit zdraví?

Pryšce patří mezi rostliny, které lze pěstovat doma i venku. Existuje obrovské množství druhů, z nichž některé mají podobu keřů, jiné například sukulentů. Jak se o pryšce starat a jaké je jejich využití v lidovém léčitelství?

Pryšec (Euphorbia)

Pryšec mnohobarevný

Pryšec mnohobarevný, Zdroj: Shutterstock

Do rodu pryšec patří přes dva tisíce druhů, jde tedy o jeden z nejrozmanitějších rodů rostlin. Většina druhů se přirozeně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Afriky a Ameriky, řadu zástupců je však možné nalézt také v mírném podnebném pásmu. Pryšce mohou být trvalky i jednoletky, současně mohou mít podobu keřů, stromů i bylin. Co mají pryšce společné, jsou jednopohlavné květy a mléčná míza (latex), která vytéká při poranění rostliny.

Květy pryšců jsou obecně drobné a nejsou tak zajímavé jako jejich listy, které během roku mohou měnit barvy. Existují však i výjimky. Například pryšec zářivý, známý pod označením trnová koruna, svými květy vyloženě oslní.

Pryšec trojúhlý

Pryšec trojúhlý, Zdroj: Shutterstock

Významné druhy pryšce:

  • pryšec mnohobarvý (Euphorbia epithymoides)
  • pryšec trojúhlý (Euphorbia trigona)
  • pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias)
  • pryšec statný (Euphorbia characias)
  • pryšec zářivý (Euphorbia milii)
  • pryšec běložilný (Euphorbia leuconeura)
  • pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima)

Pryšce lze pěstovat jako pokojové i zahradní rostliny. Některé druhy se využívaly či stále využívají v tradičním léčitelství a rovněž probíhá výzkum zaměřený na možné účinky pryšce okrouhlého (Euphorbia peplus) při léčbě rakoviny kůže.

Jedovatost pryšce

Zástupci rodu pryšec jsou známí tím, že obsahují latex, který je chrání před býložravci. Jedná se o tekutinu, která vytéká z rány rostliny a na vzduchu poměrně rychle zasychá. Je toxická, což je nutné brát v potaz při manipulaci s rostlinou. Může vážně podráždit kůži a při požití také trávicí ústrojí.

Pryšec nádherný vánoční hvězda

Pryšec nádherný, Zdroj: Shutterstock

Míra toxicity se u jednotlivých druhů liší, nicméně obecně jsou pryšce jedovaté pro lidi i zvířata. Jejich pěstování proto není vhodné v domácnostech, kde se vyskytují děti a domácí mazlíčci.

Neopatrná manipulace nebo pozření rostliny může způsobit následující obtíže:

  • kožní reakce – podráždění, pálení
  • reakce sliznic (oči, nos, ústa) – zduření, vodnatý či hlenovitý výtok, otok jazyka a rtů; může být doprovázeno malátností, únavou a zvýšenou tělesnou teplotou
  • podráždění trávicí soustavy – pálení v ústech, průjem, zvracení, záchvatovité bolesti břicha, křeče, rozšířené zornice, pocení, blouznění, nepravidelný puls, svalový třes

Na pryšce je tedy nutné dávat dobrý pozor a při manipulaci s nimi, například při přesazování či stříhání, používat ochranné rukavice. Pokud se šťáva dostane do oka nebo jinam na sliznici, je nutné místo co nejrychleji dobře omýt a poté ideálně vyhledat lékaře. Například zasažení oka totiž může v krajním případě skončit i vážným poškozením zraku.

Pryšec statný

Pryšec statný, Zdroj: Shutterstock

Možné zdravotní účinky pryšce

Lékařský portál RxList uvádí způsoby, jakými se pryšce, respektive nadzemní části některých druhů, využívají pro výrobu léčiv. Užívají se především při dýchacích potížích včetně astmatu, bronchitidy či zahlenění. V Indii se přípravky z pryšce používají také při léčbě kapavky, vnitřních parazitů nebo průjmů.

Druh Euphorbia pekinensis hraje také významnou roli v tradiční čínské medicíně, která jej považuje za jednu ze základních bylin.

Účinky pryšce u lidí zatím nebyly vědecky prokázány, ačkoliv výzkumy se jimi v poslední době zabývají. Hodí se připomenout, že mléko obsažené v pryšcích je toxické a při požití může způsobit i velmi vážné zdravotní potíže. Je tedy vyloženě nebezpečné zkoušet účinky této rostliny na vlastní kůži.

Pryšec chvojka

Pryšec chvojka, Zdroj: Shutterstock

Jak pěstovat pryšec na zahradě či v bytě?

Druhů pryšců je nespočet. Některé se hodí na zahradu do záhonů a skalek, jiné jsou určené k pěstování v interiéru. Zároveň se může jednat o keře, sukulenty, stromy i byliny. Jednotliví zástupci tohoto rodu se od sebe dost výrazně liší také vzhledově. Většina pryšců je mrazuvzdorná, existují však také druhy pěstované jako letničky.

Mezi nejznámější druhy pokojových pryšců patří pryšec nádherný neboli vánoční hvězda, pryšec trojúhlý, pryšec zářivý a pryšec běložilný, na zahradě se u nás pěstuje například pryšec mnohobarvý, pryšec chvojka nebo pryšec statný.

Jak se o pryšec starat?

Všechny druhy pryšců mají společné nízké nároky na pěstování, díky nimž jsou také ideální rostlinou pro začínající pěstitele. V podstatě jedinou hrozbu pro rostliny z rodu pryšec představuje přelití.

Pamatujte na to, že při přesazování či zaštipování rostliny je kvůli jedovaté šťávě nutné použít ochranné rukavice.

Pryšec běložilný

Pryšec běložilný, Zdroj: Shutterstock

Stanoviště

Nejlépe se pryšcům daří na slunci. Na slunném stanovišti budou pryšce, zejména jejich listy, vypadat nejlépe. Většinu druhů je však možné pěstovat také v polostínu.

Půda

Vystačíte si s běžným substrátem pro pokojové nebo zahradní rostliny. Nejlepší jsou dobře propustné substráty, dlouhodobé přemokření pryšcům nevyhovuje.

Zálivka a hnojení

Obecně je vhodné udržovat substrát mírně vlhký, proto pryšec zalévejte raději méně vydatně, zato častěji. Většina druhů bez problému snese i delší sucho. Při přezimování je nutné zálivku omezit.

Pryšce stačí hnojit zhruba jednou za tři týdny běžným hnojivem pro zahradní nebo pokojové rostliny.

Jak pryšec množit?

Pryšce lze množit pomocí semen, řízků i dělení. Nejsnazší je ovšem řízková či dělení, které se obvykle provádí ve chvíli, kdy je potřeba rostlinu přesadit.

Pokud se rozhodnete pryšec množit pomocí semen, vysejte je zhruba v polovině jara. Venkovní druhy pak přesaďte na záhon nejpozději začátkem června.

Zdroje: ceskestavby.cz, rxlist.com, wikipedia.org, gradeningknowhow.com, thespruce.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pryšce: Krásné, ale jedovaté. Jak o ně pečovat a proč mohou ohrozit zdraví?