Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Psychosomatická mapa strachů odhalí příčinu vašich nemocí

Všechno negativní, co se ukrývá hluboko v naší duši, se dříve či později dostane na povrch. Pokud jsme dlouhodobě pod tlakem nebo se něčeho hodně bojíme, naše tělo reaguje bolestí, otoky, křečemi a dalšími projevy. Pokud se chceme jednou pro vždy svých potíží zbavit, musíme začít nejprve u své psychiky. Psychosomatická mapa strachů nám umožní lépe pochopit, co se za našimi zdravotními problémy skrývá.

Co je psychosomatika

Psychosomatická medicína se na rozdíl od té západní dívá na člověka jako na celek a neodděluje od sebe tělo a duši. Velice nápomocná je psychosomatika ve chvíli, kdy jsou fyzické potíže dlouhodobé (tzv. chronické) nebo se opakovaně vrací. Pokud vám nepomáhají léky a doktoři si s vámi už neví zkrátka rady, je dobré zvážit psychosomatickou medicínu.

Bolest hlavy jak ji vidí psychosomatika, naučte se žít bez léků

Nejobvyklejší psychosomatická onemocnění

  • Migrény
  • Bolesti svalů a kloubů
  • Chronické průjmy, zácpa a další problémy se zažíváním
  • Kožní vyrážky a ekzémy
  • Chronická únava
  • Nespavost
  • Alergie a astma
  • Bušení srdce
  • Vysoký krevní tlak
  • Dušnost
  • Nechutenství nebo naopak nadměrná chuť k jídlu
  • Opakující se mykózy

Kde se psychosomatické nemoci berou?

Podle odborníků na psychosomatiku je až 70 % fyzických potíží způsobeno psychikou. Neustálý stres, nedostatek spánku a pracovní i osobní starosti pro naše tělo představují velkou zátěž, která často vyústí v nějaký tělesný problém. Příčinou může být i potlačovaný strach, nefungující vztahy, nespokojenost s vlastním tělem nebo úmrtí blízkého člověka. Tělo si pamatuje i veškeré negativní emoce, které jste prožívali v dětství a dospívání. Nakonec vám jasnými signály, jako jsou bolesti hlavy, kloubů, svalů, bušení srdce, průjem apod. dává najevo, že je něco v nepořádku a je nejvyšší čas na změnu. Pokud tyto projevy budete ignorovat, stane se z občasných tělesných potíží chronické onemocnění.

Psychosomatická mapa strachů

Psychosomatická mapa strachů vychází z toho, že každá část našeho těla má přiřazené určité strachy. Podle toho, kde nás fyzické potíže trápí, zjistíme, čeho se vlastně tak obáváme. Naše podvědomí skrývá spoustu potlačovaných pocitů, které se projevují v různých částech našeho těla a po čase začnou zkrátka a jednoduše bolet. Tím, že naše podvědomí vytěsní bolestné vzpomínky, myšlenky a strachy, bohužel neznamená, že jsme se jich nadobro zbavili. Proto je třeba se k těmto negativním pocitům, myšlenkám a zkušenostem vracet, prožít si je a naučit se s nimi pracovat. Jen tak se můžeme zcela uzdravit.

Návod, jak si nakreslit vlastní mapu strachu

  1. Připravte si čistý papír, obyčejnou tužku a barevné pastelky.
  2. Na papír načrtněte tužkou svoje tělo.
  3. Zavřete oči, zhluboka dýchejte a soustřeďte na své tělo. Jak se v tuto chvíli cítíte? Zpozorovali jste nějaké napětí či bolest?
  4. Nikam nespěchejte, soustřeďte se dál na své tělo a zeptejte se sami sebe, kde ve vašem těle sídlí strach.
  5. Na kresbě vyznačte místa, kde se váš strach evidentně ukrývá. Může to být jen jedno místo, ale stejně tak jich může být hned několik. Pomocí různě barevných pastelek zakreslete, jak silně či slabě se strach projevuje.

Zjistěte, co váš strach znamená

  1. Obličej – Ochromuje vás strach ze symbolické „ztráty tváře“. Ke svému životu potřebujete lásku, uznání a pochvalu od druhých. Abyste nedali najevo svůj strach, nosíte na obličeji masku ve formě falešného úsměvu a to vás vyčerpává.
  2. Oči – Bojíte se reality a podvědomě před ní utíkáte. Odmítáte pohlédnout pravdě do očí, což se projevuje právě potížemi se zrakem.
  3. Krk – Je pro vás velmi těžké vyjádřit vlastní pocity. Proto vás trápí stažené hrdlo, škrábe vás v krku a trpíte na časté angíny.
  4. Ramena – Bolest v ramenou pociťují lidé, kteří mají strach ze zodpovědnosti a nedostatku sil.
  5. Záda – Obáváte se vlastní nedokonalosti, nechcete připustit selhání a zklamat tak druhé.
  6. Hrudník – Máte strach ze samoty a zavržení ze strany ostatních lidí.
  7. Ruce – Na rukách se projevuje obava z kontaktu s okolním světem a komunikace s cizími lidmi.
  8. Zápěstí – Značí problémy s komunikací. Pravé zápěstí je spojené s obavami mužů, levé zase s obavami žen.
  9. Žaludek a bránice – V oblasti žaludku se koncentrují sociální obavy. Bojíte se, že vás společnost z nějakého důvodu zavrhne.
  10. Břicho – Strach situovaný v břišní oblasti signalizuje strach o život. Podvědomě prožitý strach způsobí, že se nedokážete zcela uvolnit a cítit se v bezpečí.
  11. Pánev – Bolesti pánve a bezprostředního okolí vyjadřují strachy v sexuální oblasti. To může mít za následek celou řadu gynekologických onemocnění a poruch.
  12. Nohy – Bojíte se ztráty stability i své budoucnosti.

Bolest kloubů a únava organismu, jak se k nim staví psychosomatika?

Jak pracovat s psychikou a předejít tak nemocem

Zkuste se na chvíli zastavit a popřemýšlet o svém dosavadním způsobu života. Jak se cítíte při práci? Naplňuje vás vaše zaměstnání? Jak vypadají vaše vztahy s rodinou a přáteli? Kolik času věnujete každý den sami sobě? Necítíte se vyčerpaní, smutní, osamocení? Nadměrná pracovní zátěž, špatné vztahy, nedostatek času na rodinu a blízké přátele, strach, málo pohybu i nevhodná strava s vaším tělem zamávají. Zaměřte se na to, co vám napověděla psychosomatická mapa strachů a pracujte postupně na zmírnění vašich obav. Skvěle fungují relaxační techniky, pravidelné procházky a také setkávání s lidmi, se kterými je vám dobře.

Relaxace každý den

Budete-li se pravidelně starat o svou duši a hýčkat si ji, můžete předejít mnoha nemocem. Stačí, když si denně ušetříte alespoň 15 minut, které budete věnovat pouze sami sobě. Najděte si klidné místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit. Zavřete oči, zhluboka dýchejte a soustřeďte se jen na svůj dech. Vyzkoušet můžete i klasickou meditaci či autogenní trénink. Pozitivní účinky na tělo i psychiku má také jóga.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Psychosomatická mapa strachů odhalí příčinu vašich nemocí