Terapie pomocí kvantové transformace mysli. Jak nám může pomoci?
Taťána Kročková
29. 10. 2020
Krásná terapeutka a koučka Barbora Studená pomáhá svým klientům ze začarovaných kruhů. Po tragické smrti maminky dokázala najít sílu k tomu, aby si vyřešila vlastní život a začala se věnovat metodě Kvantové Transformace Mysli, kterou dnes i vyučuje.
Báro, co vás přivedlo k terapeutické činnosti?
V prosinci 2013 se mi otočil život vzhůru nohama. Moje maminka a zároveň i nejlepší přítelkyně, posluchač a rádce, tragicky zahynula pod koly aut. V té době jsem ještě pracovala jako speciální pedagog ve výchovném ústavu. Po této události jsem se tam již nemohla vrátit. Poslední rok jsem trpěla hlubokým syndromem vyhoření a práce mě nikterak nenaplňovala, protože není nic horšího než pracovat s nedobrovolným klientem. Vyhledala jsem odbornou psychologickou i psychiatrickou pomoc a strávila nějaký čas na nemocenské, než jsem se rozhodla tuto práci definitivně opustit. Po celou dobu mého zotavování mi byly oporou knihy o posmrtném životě, které ke mně přicházely jakoby samy od sebe. Seznámila jsem se s jinými lidmi a můj materialistický pohled na život se rozpouštěl jako pára nad hrncem.
Andělská čísla. Jak nám mohou pomoci stejná čísla na hodinách nebo nalezená pírka?
Pomohl vám jiný pohled na život vyrovnat se s tragickou ztrátou?
V novém světě plném poznání jsem se cítila skvěle a přesto, že bolest po ztrátě mámy zůstávala, mohla jsem kráčet dál. V jedné knize jsem se dočetla o metodě EFT, což ve volném překladu znamená „techniky emoční svobody“. Vyhledala jsem si rekvalifikační kurz a nastoupila na něj s nadšením, že v budoucnu povedu vlastní praxi. Po ukončení kurzu jsem si otevřela svou poradnu a začali docházet první klienti. Efektivita a posun mých klientů mě motivoval k dalšímu a dalšímu sebevzdělávání. Dnes tvrdím, že mi moje mamka svým odchodem pomohla nalézt sebe sama, věnovat se svému poslání a pomáhat lidem změnit jejich život.
V čem tedy spočívá vaše práce s lidmi?
Efektivita mé práce spočívá především v tom, že lidé se ke mně nechodí pouze vypovídat ze svých trápení, ale zároveň se učí terapeutické techniky, které mohu zapojit do svého života a tím být i zároveň sobě terapeutem. To ve výsledku znamená, že nevytvářím závislostní klienty, kteří si beze mě se sebou neví rady.
Jak poznat syndrom vyhoření? Vyřadit z fungování nás může na několik měsíců až let
S jakými případy se setkáváte?
Během mé praxe jsem se setkala s celou řadou zajímavých i složitých případů. Většinou pracuji s případy, kde klasická medicína neuspěla. Jednou mě oslovila maminka, která mi celá zoufalá volala, zda bych hned nevzala jejího syna, který má problém chodit na malou stranu kdekoli mimo domov. Chystal se kvůli tomu dokonce podat výpověď v práci. Přestože obvykle trvám na tom, aby se dotyčný objednal sám, souhlasila jsem a její syn mě hned druhého dne navštívil. Jeho problém spočíval především v tenzi, kterou vnímal, jakmile šel navštívit toaletu mimo domov.
Naučila jsem jej, jak si navodit stav alfa, aby se jeho tělo mohlo dostatečně uvolnit. Po týdnu mi napsal, že jeho problém je již minimální a v práci zůstává. Další případ, který mohu zmínit, se týká ženy, která byla deset let doma a trápily ji úzkosti. Docházela k psychiatrovi, brala antidepresiva, ale nic se nezměnilo. Po třech setkáních se její stav změnil natolik, že se vrátila ke svému zaměstnání.
Jakým způsobem tedy dochází k uzdravení klienta?
Možná to zní až příliš kontroverzně, ale někdy skutečně postačí jen naslouchat tomu co klient hovoří a nebagatelizovat vnímání jeho problému. Klienti, kteří docházejí se závislostními problémy, obvykle nemají problém se svou závislostí, ale s tím, co tomuto stavu předcházelo. Proč by měl kuřák, který chce kouřit, skončit s kouřením jen proto, že z nějakého důvodu musí? To je opět stres pro tělo i mysl. A kam jde naše pozornost, tam směřuje i naše energie, tudíž vyčerpáme energii na to, udržet se nejíst, nekouřit, nepít nebo žít spořádaně. Udržet své předsevzetí, cíl či sen je pak příliš vyčerpávající, a pokud změna neproběhne na úrovni podvědomí, které jedná stereotypně, nakonec podvědomé programy nad vědomým rozhodnutím zvítězí.
I tak jistě není snadné toho dosáhnout …
Metody, s kterými pracuji, využívají jak potenciál těla, tak i mysli. Uvolňují negativní emoce, které blokují soulad mezi tělem a duší. Termín psychosomatika už ani v medicíně není neznámý pojem a já ve své praxi pracuji ještě i s energetickým systémem, který je nedílnou součástí celého komplexu.
Myslíte čakry?
Náš energetický systém má čtrnáct meridiánových drah, z nichž deset je čistě orgánových. Každý meridián má mnoho bodů, které se nazývají akupresurní body. Každý takovýto bod je malá čakra, což v sanskrtu znamená kolo. Touto čakrou proudí do těla životní síla, které se v Číně říká Čchi, v Indii Prána a v buddhistických zemích je nazývána Tao. Čakra je tedy jakýsi ventil, který když se zablokuje, tak naše tělo i mysl pracují proti nám. V praxi to nazývám sebesabotáží.
Jakmile se stane nepříjemná situace, kterou navnímáme našimi smysly do podvědomí, může dojít k zablokování některé z meridiánových drah. Představte si meridián jako drát, který se nalomil a energie tak nemůže volně proudit. To se samozřejmě pak odráží na celkovém chodu našeho bytí a můžeme se cítit nekomfortně, například může jít o nepříjemné a bezdůvodné fyzické tenze těla, opakované nepřiměřené úzkosti, fobie, paniku, nespavost a podobně.
Jak byste popsala metodu KTM, kterou používáte?
Během své praxe jsem postupně vytvářela metodu, která by byla pro klienta jednoduše uchopitelná, jelikož člověk je tvor lenivý a jakmile je něco složité, snadno dojde k selhání. A v jednoduchosti je přece krása. Metoda, která se vyvinula z poznatků z praxe dostala i své jméno, a sice Kvantová Transformace Mysli. Každá buňka se skládá z atomů a ještě menších elementárních částic, které vyzařují energie. Seskupení atomů, čili molekul, tak vytváří svou vlastní energetickou značku. Metoda KTM tedy využívá vibraci každé buňky v těle. Za použití patřičných sugescí rozvibrujeme mysl i tělo a následně ve stavech alfa propouštíme pozitivní sugesce do podvědomí, kde je díky tomu možné měnit zajeté, nepotřebné a limitující programy.
Šlo by to vysvětlit nějak jednodušeji?
Zjednodušeně řečeno, neurony na základě životních zkušeností vytvářejí neuronovou síť, a pokaždé když se ocitneme v podobné situaci, která by mohla být pro nás bolestivá, nepříjemná či traumatizující, naše mysl i tělo se začnou chovat stejně jako tehdy, když se daná událost stala. Například když máme hovořit před lidmi a měli jsme špatnou zkušenost, kdy se nám třeba vysmáli, začne se nám třást hlas nebo se můžeme potit. Jakmile změníme limitující program tím, že přestaneme tyto neuronové sítě podporovat, rozvážou svůj dlouhodobý vztah, který je upevňován opakovaným chováním, a mohou se vytvořit nové vazby a sítě, které jsou pro náš život efektivní.
Hypnózou lze dnes léčit deprese či závislosti. Jak terapie funguje?
To zní úžasně…
Jakkoli to zní složitě, samotná práce je složitá pouze v disciplinovanosti vůči sobě. Metoda je jednoduchá a pro klienta se obvykle stává plnohodnotným nástrojem i společníkem k řešení každodenních problémů po celý život. Motivací pro mou práci je samozřejmě zpětná vazba mých klientů, ale také studentů. V roce 2016 jsem se rozhodla tyto metody vyučovat a na výcvik nastupují jak budoucí poradci, tak i studenti se zájmem o seberozvoj.
Jste i máma, jakým způsobem vychováváte své děti?
Mám dvě děti. Šestnáctiletého syna a čtyřletou dceru. Spousta mých klientů hovoří o tom, že výchovu svých dětí vedly stejně, a nikdo nechápe proč je každé dítě jiné. Já osobně s tímto názorem nemohu souhlasit, neboť každý člověk je individualita a tudíž i vyžaduje zcela jiný přístup. A mít stejný přístup ke každému dítěti je zcela nemožné. Nepatřím mezi rodiče, kteří striktně dodržují pravidla, ale ani mezi ty, kteří vyznávají volnou výchovu. Striktní dodržování pravidel dětem bere jejich autenticitu a možnost se projevit. Volná výchova jim zase odpírá zodpovědnost vůči sobě, ostatním i světu. Vždy je nejlepší, jak se říká, zlatá střední cesta. Přespřílišná volnost i direktivita ve výchově dětí je vždy na škodu.
Takže jste v podstatě normální matka…
Často v okolí nebo od klientek slýchávám, jak samy o sobě říkají: „Jsem normální matka“. Ale co to vlastně znamená? Vůbec nic. Každá matka je totiž odborník, neboť se snaží své ratolesti vychovávat jak nejlépe umí. A i občasné výkyvy, křik nebo hádky mají svou hodnotu pro budoucí život dítěte. Jaké by to asi bylo, kdyby vše bylo jen zalité sluncem? Asi takové, že dítě jednoho dne narazí na člověka jiného ražení a bude se z toho hroutit. Výchova našich dětí by se měla vařit jako hrstková polévka od všeho trochu. Existovat přijatelně pro společnost je občas vyčerpávající a nakonec jen existujeme bez vyššího Já.
Rodinné konstelace: Psychoterapeutická metoda, která může vyřešit problémy v rodině
A co váš životní styl a koníčky, máte čas i sama pro sebe?
Můj životní styl se vyznačuje především spokojeností sama se sebou. Pro mnohé nejím zrovna zdravě, miluji maso a nepohrdnu ani bůčkem s hořčicí. Mým mottem je jíst spokojeně. Nač je držet diety či jíst zdravě, když jste z toho ve stresu, protože si nesmíte něco dát, jelikož je to proti pravidlům? Kdysi jsem mívala problémy s váhou a stále se hlídala, jedla zdravě, a pak zase nejedla skoro vůbec. Teď je moje váha stejná, a po každém dobrém jídle se pochválím, jak dobře jsem si pojedla.
Jak se staráte o svou duševní hygienu?
O svou duševní hygienu se musím starat samozřejmě i já. Každý den proto začínám lehkým jógovým cvičením a především okysličením svého organismu prodýcháním. Ve stresových chvílích využívám stejných technik jako se svými klienty. Miluji neustálé rozvíjení se, které mě vždy motivuje a nastartuje na cestu vpřed. Tím bráním tomu, abych upadla do stereotypu, který se časem stává frustrujícím. Miluji svou práci, která mě naplňuje, to je také důležité. Jakmile se vaše práce stane vašim koníčkem, tak už nikdy nebudete muset pracovat.
Mgr. Bc. Barbora Studená (*1980)
Vystudovala obor sociální pedagogika a prevence a resocializace na univerzitě v Ostravě a absolvovala tyto kurzy:
- Terapeut energetické psychologie & EFT
- Mentální léčba a intuitivní diagnóza – Silvova metoda
- Hypnóza a autohypnóza u Libora Činky, specialisty v Systemické terapii a Ericksonovské hypnoterapii
- Usui REIKI I. stupeň
- Usui REIKI rozšířený I. stupeň
- Energetický detox
- Three in One Concepts / kineziologie
- Krizová intervence
- Sociálně psychologické vzdělání
- Etická výchova
Od roku 2014 působí jako poradce, lektor a kouč. Věnuje se józe, autohypnóze, alternativní medicíně, rodině.
Od roku 2017 vede rekvalifikační výcvik Terapeut Psycho-Energetické Transformace® / Kouč akreditovaný MŠMT a Kouč osobního rozvoje. Hostuje jako přednášející na Jógových festivalech ostravského studia PRANAVA. Vede semináře, kurzy, publikuje články na svých webech.