Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Pudl: Hravý, inteligentní a poslušný pes, který se hodí do aktivních rodin

Pudlové jsou známí především svou inteligencí, oddaností a milou povahou. Díky tomu, že jsou velmi učenliví a přizpůsobiví, představují ideálního psa pro začínající chovatele. Podívejte se, jak se o pudla starat, aby byl zdravý a spokojený.

Základní informace o plemeni

Pokud hledáte psa vhodného do rodiny, bude pudl tou správnou volbou. Jedná se o velmi přátelské plemeno, které se díky své vysoké inteligenci rychle učí různým povelům i trikům. Zároveň jsou pudli poměrně energičtí, proto budou spokojení zejména vedle akčnějšího páníčka.

Původ pudla není přesně známý. Někteří tvrdí, že jde o plemeno pocházející z Německa, jiní za zemi původu považují Francii. Jisté však je, že se pudlové chovali již před více než 400 lety. Byli využíváni k aportování sestřeleného ptactva z vody a zároveň se chovali jako milí a věrní společníci.

V důsledku šlechtění se lovecká povaha pudlů vytratila a dnes je chováme především jako domácí mazlíčky, popřípadě terapeutické psy.

Pudl je vhodný jak do velkého domu se zahradou, tak do panelákového bytu. Důležité je dopřát mu dostatek pohybu a zábavy, jinak hrozí, že bude frustrovaný nebo znuděný a zábavu si začne hledat sám.

Hodí se do rodin s dětmi a je přátelský k cizím lidem i psům, nicméně doporučuje se pudla chovat spíše samostatně. V případě kontaktu s dětmi by měl být pes jakéhokoliv plemene pod dohledem dospělého.

Havanský psík: Veselý a poslušný pes vhodný do rodiny

Pudl – základní informace

  • Výška v kohoutku: 45–60 cm (velký); 35–45 cm (střední); 28–35 cm (trpasličí); 24–28 cm (toy)
  • Srst: hustá, zvlněná, bez podsady
  • Barvy srsti: bílá, černá, hnědá, stříbrná, apricot, červenoplavá
  • Délka života: 10–18 let
  • Povaha: inteligentní, aktivní, temperamentní, oddaný, přátelský, hravý
  • Vhodný k dětem: ano
  • Tendence štěkat: střední
  • Náročnost výchovy: nízká

Srst pudla vyžaduje pravidelné česání a stříhání. Nemá podsadu, proto nelíná tak jako většina jiných plemen. Srst se sice uvolňuje, ale zůstane zamotaná v okolní srsti, a tak nevypadne. Z tohoto důvodu je nutné srst vyčesávat, jinak hrozí její plstnatění.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Vzhled a druhy pudla

Pudl je elegantní, statný a svalnatý pes s poměrně krátkým tělem a delšími končetinami. Jeho srst je dlouhá, kadeřavá a může mít různé barvy od bílé, hnědé a černé až po stříbrnou nebo meruňkovou. Barva je u tohoto plemene vždy pouze jedna, neexistují barevné kombinace. Ocas směřuje vzhůru a v současné době se již nekupíruje.

Srst se musí pravidelně stříhat, přičemž konkrétní střih záleží hlavně na vkusu majitele. Existují různé střihy pudlů, pro příklad lze zmínit střih klasický, moderní, sedlový, anglický, baby nebo kontinentální.

Na základě velikosti se rozlišují čtyři druhy pudlů:

  • velký pudl: 45–60 cm v kohoutku
  • střední pudl: 35–45 cm v kohoutku
  • trpasličí pudl: 28–35 cm v kohoutku
  • toy pudl: 24–28 cm v kohoutku

Dle typu srsti rozlišujeme kadeřavé a šňůrové pudly. Kadeřavý pudl je běžnější, jeho srst je velmi bohatá a připomíná vlnu. Krom toho, že se musí pravidelně česat a stříhat, je také nutné ji mýt speciálním šamponem a poté vyfénovat dosucha. Srst šňůrového pudla připomíná provázky, je také velmi bohatá a péče o ní je v podstatě stejně náročná.

Výchova a výcvik pudla

Pudl bude šťastný a zdravý jedině tehdy, když mu každý den dopřejeme dostatek pohybu a zábavy. S výchovou, respektive učením povelů či triků je vhodné začít co nejdříve, aby si pes dané dovednosti co nejlépe osvojil.

Pudlové jsou nadmíru inteligentní a mají v povaze touhu zavděčit se svému páníčkovi, proto je výcvik snadný. Důležitá je důslednost, proto není od věci uvažovat o kurzu základní poslušnosti. Nezbytné je také psa socializovat, a to tím, že ho budeme brát na procházky do rozličných prostředí, mezi cizí lidi a psy.

Bez ohledu na jeho velikost je nutné umožnit pudlovi alespoň hodinu intenzivního pohybu denně. Vhodné jsou jak svižné procházky, tak běh nebo plavání. Pudli si velmi užívají také aportování, popřípadě různá cvičení, jako je například agility.

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

Péče o srst

Srst pudlů roste nepřetržitě, a tak je nutné ji pravidelně zastřihovat. Stříhání se lze naučit a provádět vlastnoručně doma, nebo psa jednou za čtyři až šest týdnů vzít k psímu kadeřníkovi. Nejsnáze se udržuje krátká srst, která je jednoduše zastřižená tak, že kopíruje tvar těla. Nicméně na výběr je také z mnoha tradičních střihů, jež jsou žádoucí především u výstavních psů.

Naprostou samozřejmostí je pravidelné kartáčování, a to alespoň třikrát týdně. Jak již bylo řečeno, uvolněná srst samovolně nevypadne, proto se musí odstranit manuálně.

Zhruba jednou za čtyři až šest týdnů je nutné také koupání s využitím speciálního šamponu. Srst se následně musí vyfénovat dosucha.

Výživa

Vhodný typ výživy se odvíjí především od věku, zdravotního stavu a aktivity psa. Z tohoto důvodu je nejlepší poradit se s veterinářem. To se týká nejen granulí a mokrého krmiva, ale i pamlsků, které mohou vést k nežádoucími nárůstu hmotnosti. Samozřejmostí je umožnit psovi neustálý přístup k čerstvé vodě.

Časté zdravotní problémy

Pudlové jsou náchylní k některým dědičným zdravotním problémům. Jedná se například o potíže s klouby, žaludkem a očima, epilepsii nebo sebaceózní adenitidu (postižení mazových žláz). Genetickým onemocněním lze předejít tím, že si psa pořídíme v registrované chovatelské stanici.

Zdroje: thesprucepets.com, wikipedia.org, thekennelclub.org.uk, akc.org

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pudl: Hravý, inteligentní a poslušný pes, který se hodí do aktivních rodin