Pupalka dvouletá s krásnými žlutými květy zdobí mnohé zahrady. Nejvíce je ceněna pro pupalkový olej, který se lisuje ze semen. Jaké má pupalkový olej léčivé účinky a v čem nám může být pupalka prospěšná?
Pupalka a pěstování
Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je statná, až 2 metry vysoká bylina se žlutými květy. Vyskytuje se na rumištích, štěrkovnách, pískovnách, v lomech a na staveništích. Také zdobí naše zahrádky. Má ráda slunečné stanoviště a můžete si ji snadno vypěstovat, protože není vůbec náročná.
Využívají se všechny části rostliny. Olej se lisuje ze semen, ale květy a listy jsou jedlé, dají se přidat do salátů. Sušený a rozdrcený kořen, který připomíná petržel nebo pastinák, lze využívat jako koření, nebo jako kořenovou zeleninu. Pěstování pupalky je žádané hlavní kvůli výrobě pupalkového oleje, který má obsah cenných látek a rozsáhlé léčebné účinky.
Jak zvládat PMS neboli premenstruační syndrom a proč by muži měli vědět, o co jde?
Pupalka a její léčivé účinky
Léčivá pupalka je proslulá hlavně kvůli svého oleje vylisovaného ze semen. Pupalkový olej obsahuje aminokyselinu tryptofan a esenciální mastné kyseliny linolovou, gama-linolenovou a olejovou. Olej slouží k vnitřnímu i vnějšímu použití.
Pupalkový olej je vhodné skladovat po otevření v lednici a rozhodně by se neměl zahřívat. Používá se do studeným salátů a jídel. Vnitřně obohacuje o omega 6 mastné kyseliny, pomáhá zejména při ženských problémech, zejména napětí v prsou před menstruací, při premenstruačním syndromu (PMS), zlepšuje metabolismus a podporuje tvorbu žluče, zabraňuje otokům a zadržování vody v organismu, působí jako antioxidant, prospívá srdci a cévám a pomáhá udržet normální hladinu cholesterolu v krvi. Rovněž podporuje funkci imunitního systému, zlepšuje projevy neuropatie a chrání proti stresu. Doporučuje se také v klimakteriu.
Bulka v prsu hned neznamená rakovinu. Co může být její příčinou a jak lze pomoci?
Vnější použití pupalky je zejména na suchou, ekzematickou pokožku. Je vynikající na atopický ekzém a lupénku, ale i suchou, vrásčitou nebo zanícenou pokožku. Také na popáleniny a k hojení ran. Pupalkový olej je obsažen v mnoha kosmetických přípravcích a masážních a regeneračních olejích.
Pupalkový olej – účinky
Pojďme si shrnout veškeré zdravotní účinky vnějšího i vnitřního užívání pupalkového oleje, které byly prokazatelně zjištěny na základě prováděných studií:
- snižuje napětí prsou před menstruací
- pomáhá při tvorbě cyst v prsou
- je prevencí proti rakovině prsu
- zmírňuje další nepříjemné příznaky PMS
- zrychluje metabolismus
- podporuje tvorbu žluče
- pomáhá při diabetu
- pomáhá při diabetické neuropatii
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- prospívá srdci a cévám
- je prevencí kardiovaskulárních nemocí
- dobře působí na psychiku
- pomáhá při otocích a zadržování vody
- má protizánětlivý účinek
- pomáhá při revmatismu a bolestech kloubů
- pomáhá při autoimunitních nemocech (revmatoidní artritida, chronický únavový syndrom, roztroušená skleróza,…)
- prospívá ženám v klimakteriu
- je vhodný k léčbě jizev, ran a zanícené pokožky
- pomáhá při atopickém ekzému a lupénce
- je dobrý na popáleniny a suchou, spálenou pokožku
Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!
Pupalka a nežádoucí účinky
Užívání pupalkového oleje obvykle nemá žádné nežádoucí účinky. Vyšší dávky vám mohou způsobit bolesti hlavy a zažívací potíže.
Pupalka v těhotenství
Pupalka se doporučuje i na konci těhotenství k vyvolání a urychlení porodu (aplikace pupalkového oleje přímo na děložní čípek), navíc bylo také zjištěno, že pomáhá eliminovat nežádoucí účinky při nadměrné konzumaci alkoholu v těhotenství. Výsledky studie ale nakonec dokládají, že vnitřní užívání pupalkového oleje od 37. týdne těhotenství jednoznačně k urychlení bezproblémového porodu nevede, naopak může být i spojeno s komplikacemi.