Květy pustorylu vás doslova omámí svou krásnou vůní, díky níž si rostlina vysloužila lidový název nepravý jasmín. Pustoryl můžete pěstovat v prostoru i v živém plotu a pokud mu dopřejete vše, co potřebuje, odvděčí se vám skutečně bohatým kvetením. Kam tento okrasný keř umístit, kdy ho sázet a jak o něj pečovat?
Pustoryl (Philadelphus)
Pustoryl je rod rostlin zahrnující zhruba 70 druhů, které mohou být opadavé, stálezelené, vzpřímené, převislé i šplhavé. Vyskytují se převážně ve východní Asii. V Česku pustoryl přirozeně neroste, nicméně někdy u nás zplaňují druhy pěstované v okrasných zahradách.
Květy pustorylu jsou bílé či lehce nažloutlé a nejčastěji jsou uspořádané v latách, vrcholících nebo hroznech. Jejich nektar láká celou řadu opylovačů včetně čmeláků a motýlů.
Má-li pustoryl vhodné podmínky, kvete velmi bohatě a je tak skutečnou okrasou zahrady či dvorku. Velmi pěkně vypadá jak samostatně, tak v kombinaci s jinými okrasnými dřevinami, například s vajgélií, kalinou nebo okrasnými slivoněmi.
Pustoryl patří mezi rychle rostoucí keře. Dorůstá do výšky až 3 metry a šířky až 2,5 metru.
Kouzelná svatojánská noc. Nasbírejte si svatojánské byliny a přivolejte osudovou lásku!
Pěstování pustorylu
Existuje velké množství kultivarů, které byly vyšlechtěné speciálně pro pěstování na zahradě. Jmenovitě jde například o tyto odrůdy:
- pustoryl mnohokvětý
- pustoryl věncový
- pustoryl červenoskvrnný
- pustoryl panenský
- pustoryl vrcholičnatý
Pustoryl je možné pěstovat jak v živých plotech, tak ve skupinách nebo v solitérních výsadbách. Pokud jej nechcete sázet do země, můžete jej rovněž ponechat v dostatečně prostorné venkovní nádobě. Je dobré pamatovat na to, že velmi intenzivně voní, a nesázet ho příliš blízko k oknům.
Svou vůní tento keř připomíná jasmín, pro který u nás nemáme zrovna vhodné podmínky. Pokud se vám vůně jasmínu líbí, můžete pustoryl pěstovat jako jeho alternativu.
Péče o pustoryl je obecně velmi jednoduchá. Jedná se o nenáročné, relativně odolné dřeviny, které netrpí chorobami a nejsou ani příliš náchylné k napadení škůdci.
Stanoviště
Nejlépe se pustorylu daří ve výživné a dobře propustné půdě. Na tom, zda bude písčitá, hlinitá nebo jílovitá, příliš nezáleží. Kromě toho mu nejvíce vyhovuje kyselé až neutrální pH.
Pustoryly vysazujte ideálně na místa s plným sluncem. V polostínu porostou také, nicméně kvést budou jen omezeně. Uvádí se, že aby pustoryl bohatě kvetl, potřebuje alespoň čtyři hodiny přímého slunečního záření denně.
Vyvarujte se vysazování pustorylu na stinných místech s těžkou, mokrou půdou.
Jasmín opojně voní. K jakým léčebným účelům se využíval a jak pomáhá v aromaterapii?
Zálivka a hnojení
Pravidelné zalévání je důležité pouze u mladých keřů, vzrostlé rostliny stačí zalévat spíše jen v období sucha. Pustoryly mají rády vlhčí půdu, proto zálivku přizpůsobujte počasí. Řiďte se pravidlem, že půda by neměla zcela vyschnout, ale zase nesmí být přemokřená.
Pokud pustoryl pěstujete v nepříliš výživné půdě, je vhodné jej přihnojovat. Použít můžete kompost, který stačí nasypat kolem keře a zapracovat ho do půdy. Kompost lze ostatně přimíchat do půdy také při vysazování. Pokud plánujete používat komerční hnojiva, vyhněte se těm s vysokým obsahem dusíku. Dusík totiž podpoří růst rostliny jako takové, potlačuje však kvetení. Běžná hnojiva používejte jen jednou ročně na jaře.
Řez
Pustoryl seřízněte hned po odkvětu, abyste udrželi úhledný tvar. Radikálnější řez (cca 20 cm nad zemí) provádějte zhruba jednou za tři roky. Během následující sezóny sice rostlina pokvete o něco méně, do budoucna jí však výraznější zmlazení jen prospěje.
Množení pustorylu
Pustoryl se snadno množí pomocí dřevnatých řízků, popřípadě metodou hřížení, kdy se jeden z jeho výhonů zasadí do země.
Kdy sázet pustoryl?
Pustoryl vysazujte nejlépe brzy na jaře nebo na podzim. Vykopejte dostatečně hlubokou jámu a v případě, že jste zvolili stanoviště s nepříliš výživnou půdou, zeminu promíchejte s trochou kompostu. Keř zasaďte a vydatně zalijte. Můžete přidat vrstvu mulče, která v zemi udrží potřebnou vlhkost.
Zálivku poté opakujte podle potřeby. Půda by měla být spíše vlhčí, avšak určitě ne přemokřená. V případě přelití byste riskovali hnilobu kořenů, která může snadno zapříčinit úhyn celé rostliny.
Choroby, škůdci a další potíže
Obecně vzato se pustoryl řadí mezi rostliny odolné vůči chorobám i škůdcům. Přesto se na něm mohou zabydlet například mšice, výjimečně i jiné běžné druhy parazitů. Mšice poznáte mimo jiné podle toho, že se rostlině kroutí listy. Pokud nějaké škůdce objevíte, aplikujte co možná nejrychleji vhodný insekticid.
Pokud pustoryl nekvete, může být na vině nesprávně provedený řez. Rostlinu prořezávejte vždy bezprostředně po odkvětu, jinak hrozí, že odstraníte květní pupeny nachystané na příští sezónu. Kvetení omezují také hnojiva s vysokým obsahem dusíku a nedostatek slunečního svitu.
Dalším problémem, který může nastat, je žloutnutí listů. Ve většině případů je na vině nesprávná péče, konkrétně nadměrná zálivka. Půda by sice měla být vlhčí, ale nikoliv přelitá. Důležitá je rovněž dobrá propustnost půdy. Pokud se se žloutnutím listů u pustorylu potýkáte, zkuste mezi jednotlivými zálivkami ponechat delší odstup.
Zdroje: thespruce.com, wikipedia.org, gardenersworld.com, magazinzahrada.cz