Znáte quinou? Tato dlouho neznámá potravina, která se označuje jako potravina Inků, se poslední dobou objevuje čím dál častěji v povědomí lidí, a také v jejich jídelníčku. Dnes už není ničím neobvyklým dát si quinou v restauraci nebo si ji koupit v supermarketu. Bezlepková quinoa, která byla dříve dostupná jen ve zdravých výživách, se právě těší největší popularitě. Co quinoa obsahuje a proč je pro nás zajímavá?
Co je quinoa?
Quinoa je rostlina zvaná merlík chilský. Pochází z Jižní Ameriky a tradičně ji využíval už národ Inků. Z quinoy se také mele mouka, která se využívá především v kuchyni celiaků a potravinových alergiků. Quinoa se ale nejčastěji konzumuje jako nepravá obilovina ve formě semínek, která si můžete jednoduše uvařit nebo také pufovat do extrudovaných bezlepkových chlebíčků, jimž pufovaná quinoa dodává zajímavější chuť a cennější obsah živin. Malá semínka quinoy se podobají rýži, ale jsou kulatá a mnohem menší. Rozlišujeme také quinou bílou, quinou červenou a quinou černou. Každá z nich je velmi zdravá a nutričně cenná. Barevná quinoa má poněkud výraznější chuť, jinak obsah živin je podobný.
Bezesporu cenná potravina, která byla pěstována už před tisíci lety, se dnes vrací do našich jídelníčků a dostává se do čím dál tím většího povědomí lidí. Quinoa je příbuzná amarantu, který je rovněž zajímavou potravinou – obě rostliny patří do čeledi laskavcovitých rostlin. Roste ve vysokých nadmořských výškách a snese prakticky jakékoli podmínky pro pěstování – i velké sucho, mrazy nebo silný vítr.
Obsah železa a dalších prvků a vitamínů
Proč jíst quinou? Především pro její zajímavé složení a léčebné účinky. Kromě toho i zajímavě chutná. Quinoa je bezlepková pseudoobilovina, která svým obsahem živin plně nahrazuje složení obilovin, které bezlepkáři nemohou. Je oblíbená nejen u potravinových alergiků a celiaků, ale i u dětí, sportovců, seniorů a především těhotných a kojících žen, které potřebují mít dostatečnou výživu. Quinoa se také hodí pro vegany a vegetariány a pro osoby v rekonvalescenci. Obsahuje opravdu velké množství bílkovin, vlákniny, a též velké množství cenného železa a dalších vitamínů a minerálů. Proto je právem považována za takzvanou superpotravinu.
Železo v těle působí proti únavě, zlepšuje soustředení a pomáhá s početím
Kromě železa, díky němuž quinoa pomáhá při anémii, v ní najdeme i vápník, hořčík, zinek, vitamín E, vitamín C, betakaroten, ale hlavně také vitamíny skupiny B – thiamin, riboflavin a kyselinu listovou. Quinoa obsahuje i nenasycené mastné kyseliny. Má nízký glykemický index, proto je vhodná pro diabetiky a pomáhá při snižování váhy. Především však nutričně poskytuje všechno to, co každý člověk potřebuje ke svému životu.
Léčebné účinky quinoy
Quinoa pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, cholesterol i vysoký krevní tlak. Hodí se v období klimakteria i jako prevence osteoporózy u žen, zejména se osvědčuje v době těhotenství a kojení jako dostatečná výživa pro nastávající maminku a její dítě, a to nejen z hlediska vysokého obsahu železa a kyseliny listové. Quinoa pomáhá ulevovat při silné menstruaci, jednak od bolestivých křečí, ale také podporuje tvorbu červených krvinek a doplňuje do těla ztráty železa. Hodí se pro děti trpící atopickým ekzémem a polyvalentní potravinovou alergií, můžete ji konzumovat na posílení při borelióze, při roztroušené skleróze, mnoha autoimunitních chorobách, alergiích a poruchách imunity.
Merlík chilský mohou konzumovat i nedostatečně živené dívky s poruchami příjmu potravy, anebo ženy, které se snaží přejít na zdravější způsob stravování a zhubnout nadbytečné kilogramy. Quinoa nepodporuje chuť na sladké a díky jejímu bohatému nutričnímu obsahu člověk, který si ji občas zařadí do svého pestrého jídelníčku, rozhodně strádat nebude. Quinoa a dělená strava nejsou neznámé pojmy pro ženy, které si oddělují jednotlivé složky potravy pro rychlejší metabolismus a proces hubnutí – v tom případě můžeme i přes vysoký obsah proteinů quinou řadit k obilovinám, tedy přesněji k pseudoobilovinám.
Quinoa nahradí rýži – hodí se jako příloha
Jak se quinoa konzumuje? Je to jednoduché. Quinoa – semínka stačí propláchnout ve vodě a dát uvařit do kastrolku s vodou – stejně jako rýži. Quinoa také může krásně nahradit rýži jako příloha, anebo ji lze vařit současně s rýží. Stačí jen promíchat zrníčka rýže se zrníčky quinoy a dát je do hrnce s dvojnásobným množstvím vody tak, aby hladina vody převyšovala okraj rýže nebo quinoy. Počítejte ale s tím, že maličká quinoa se brzy uvaří a semínka se otevřou – připomínají pak malinké klíčky. Je proto lepší quinou vařit s bílou rýží. Tmavou rýži vaříme zvlášť – vaření celozrnné rýže totiž dlouho trvá a je potřeba do hrnce přidat hodně vody. Quinoa rýžovar také snese – pokud vaříte rýži v rýžovaru.
Quinoa nahrazuje nejrůznější přílohy, nejvíce se ale blíží rýži, a to také svou neutrální chutí. Quinou můžete přidat do polévky, do salátu nebo do nejrůznějších pokrmů. Quinoa rozemletá na mouku se může stát součástí nejrůznějších moučníků, pudinků, slaných i sladkých jídel nebo kaší. Moukou z quinoy můžete zahustit polévku či omáčku, přidat ji do lívanců nebo placiček. K dostání bývají běžně také quinoa – vločky, které se dají nasypat do jogurtu. Výborná je z nich snídaňová kaše. Quinoa se dá také použít jako náplň zeleninových jídel, přidat do plněných paprik, lilku a podobně. Vynikající je i v kombinaci s houbami.
Jak nahradit pšeničnou mouku a jaké alternativy volit do různých jídel?
Naklíčená quinoa plná enzymů
Quinoa se dá i naklíčit, obdobně jako třeba různá semínka, obiloviny nebo luštěniny. Nejlepší je dát si zrníčka quinoy do klíčících misek a udržovat v nich správnou vlhkost. Po pár dnech si můžete naklíčená semínka quinoy přidávat do jídla, anebo je ještě lehce povařit. Proces klíčení uvolňuje tvorbu enzymů a zesiluje obsah živin, vitamínů a minerálů v potravinách. Ideální je, když se k tomuto účelu použije bio – quinoa.
Quinoa – recept na salát s quinoou a avokádem
Vyzkoušejte recept na vynikající salát z quinoy s avokádem, čerstvou zeleninou a kořením!
Připravíme si:
200 g quinoy
1 větší salátovou okurku
lístečky rukoly
2 avokáda
6 cherry rajčátek
70 g vypeckovaných zelených oliv
1 konzervu tuňáka
5 lžic olivového oleje
2 lžíce citrónové šťávy
1 ks chilli papričky
čerstvou petrželku
himalájskou růžovou sůl
drcený barevný pepř
Postup:
Quinou propláchněte ve vodě a uvařte. Oloupaná avokáda a okurku pokrájejte na kostičky, přidejte omytá a nakrájená rajčátka, olivy a ostatní přísady. Do salátu vmíchejte zálivku z citronové šťávy, koření, petrželky a olivového oleje. Salát vychlaďte a můžete ho podávat. Můžete do něj také vmíchat jednu kvalitní tuňákovou konzervu.
Tipy na vegetariánské a veganské recepty: Obědy jednoduše, levně a zdravě!